V Tvrdošíne si stále pamätajú na rok 2001, keď v nemom úžase stáli na korune železobetónového múra Oravskej priehrady. Spenená voda sa priepustmi valila do údolia. Po daždivých dňoch vyšlo slnko. Aj tak cestu do Oravíc a okolie Juráňovej doliny zaplavilo.

Tento rok v prvý februárový víkend práve tu snehové jazyky najviac skomplikovali vodičom cestu autom. Na celej Orave aj v Tvrdošíne vyhlásili mimoriadnu situáciu. Spadnuté stromy ochromili „oravku“, ktorá celé hodiny nepremávala. „Do odpratávania snehu, nepretržitého čistenia len v meste sme zapojili desať osádok. Mali k dispozícii nakladače, traktory, frézu,“ vraví riaditeľ technických služieb Marián Ondrašík. V správe majú takmer 65 kilometrov ulíc. O komunikácie v kúpeľnej štvrti s horúcimi prameňmi v miestnych bazénoch sa stará urbár.

Tvrdošín

Ďurďošín, po nemecky Thurdoschin, po maďarsky Turdossin

Región: severná Orava

Počet obyvateľov: 8 870, 92 percent rímskych katolíkov

Prvá písomná zmienka: 1111

Nadmorská výška: 592 m

Rozloha chotára: 5 655 ha

Polohopis: na sútoku Oravy a Oravice

Oravice ako jablko sváru

Dnes sú Oravice vychýreným strediskom cestovného ruchu. Pred časom sa však mesto sporilo o územie s obcou Vitanová, ležiacou v susedstve. Ani nie pred dvadsiatimi rokmi spor uzavrel konečný verdikt senátu Ústavného súdu: Oravice patria Tvrdošínu. „Vznikol až politický problém, ktorým sa zaoberala vláda, akoby sa ozaj nemala čím. Nešlo iba o peniaze, ale o vyšší princíp. Ak vám niekto protiprávne vezme územie, bránite sa,“ spomína na rok 2004 ostrieľaný primátor Ivan Šaško. Jeden z najdlhšie pôsobiacich funkcionárov samosprávy na Slovensku je na čele Tvrdošína už 37 rokov.

Spochybňovanie súdov nazval vtedajší prednosta katastrálneho úradu v Žiline Ivan Gaža „rituálnymi tancami“. Išlo však o lukratívnych dvetisíc hektárov areálu, ktorý je unikátny už aj tým, že na úpätí lyžiarskeho svahu sú geo­termálne bazény. Lyžiarom stačí prezliecť sa do plaviek a ponoriť sa do vody. O územie, ktoré je vzdialené vyše 20 kilometrov od centra a ktoré bolo predmetom sporu, sa odvtedy starajú. Komunálny odpad nedávno zabezpečili pred synantropnými medveďmi hnedými. Preventívne opatrenia na elimináciu škôd na šiestich uzamykateľných stojiskách si vyžiadali dotáciu vyše 88 400 eur z eurofondov. V tejto časti TANAP-u búrka poškodila v lete roku 2021 most a ďalšie škody vznikli v centre Oravíc pri Kuliranči. Primátor si napriek všetkému myslí, že raz to bude ešte príťažlivejšie kúpeľné mestečko. Aj Oravice majú rozvoj zaručený v rámci programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta.

MARIÁN THOLT je primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Hornooravskej nemocnice.
Zdroj: Laco Hámor

„Takmer pri väčšine projektov ide o päťpercentné spolufinancovanie z rozpočtu. Napriek tomu, že Hornooravská nemocnica je v Trstenej, vzdialenej päť kilometrov, otvorili sme centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti. Dotácia zo zdravotníckeho rezortu je takmer 775-tisíc eur. V jednej z ambulancií v rámci projektu rátame s internistom i diabetológom, máme zazmluvneného i gastrológa,“ informuje Ivan Šaško. V kraji je na obyvateľa najvyššia pôrodnosť. „Nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie nám závidia,“ vraví Marián Tholt, uznávaný gynekológ a zároveň riaditeľ nemocnice, kde je perinatálna úmrtnosť dlhodobo na najnižšej úrovni.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia