Len málokde na svete sa nájde miesto spĺňajúce toľko predpokladov pre turistický raj. V Liptovskom Mikuláši prichádzajú na to, ako ich čo najlepšie využívať.

Kedysi hrdé sídlo Podtatranskej a Liptovskej župy, dnes oáza oddychu s puncom najnavštevovanejšieho horského regiónu Slovenska. Mesto s piatimi námestiami a nevídanou koncentráciou osobností na čele s najlegendárnejším slovenským zbojníkom, ktorý tu skončil zavesený na háku.

Mal som vtedy možno dvanásť rokov, keď sme sem prišli z Brna na dovolenku. Ja, otec a babička. Hodovali sme v reštaurácii hotela Jánošík a ja som bol napomenutý, či by namiesto negustiózneho obhrýzania kuracieho stehienka nebolo lepšie použiť príbor. Usmiaty čašník ma obhájil slovami: „Veď všetci králi jedli kurčatá rukami!“ Zvláštne, že sa na tú vetu dodnes pamätám.

O niekoľko dní som si na Chopku takmer odsekol prst pri neopatrnom hraní sa s kameňom. Na tieto prázdniny z rokov osemdesiatych mi však ostali len tie najkrajšie spomienky. Možno aj preto sa v Liptovskom Mikuláši zakaždým cítim tak dobre.


Liptovský Mikuláš

Poloha: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Prvá písomná zmienka: 1286

Rozloha: 70,11 km²

Nadmorská výška: 577 m n. m.

Počet obyvateľov: 31 345 (k 31. 12. 2017)

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka): 2012 - 13,92; 2013 - 13,84; 2014 - 12,04; 2015 - 9,50; 2016 - 8,25; 2017 - 6,00; 2018 (máj) - 5,56


Chýba len more

Ideálna poloha so vstupnou bránou do Demänovskej doliny so strediskom Jasná, s Liptovskou Marou, prístupom do viacerých dolín a stále pribúdajúcimi atrakciami predurčujú tento región k líderskej pozícii v rebríčku turistickej návštevnosti.

„V podstate ním už aj sme. Pred nami ostáva len Bratislava, tam však veľká časť prenocovaní pripadá na ľudí prichádzajúcich za pracovnými povinnosťami,“ hovorí primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč (59).

Už začiatkom 90. rokov minulého storočia navštívila mesto a okolie skupina amerických odborníkov na agroturistiku. Po asi mesačnom skúmaní skonštatovali, že spĺňa 39 zo 40 predpokladov pre turistický región. Chýba len more.

Primátor mesta Ján Blcháč má už pripravené ďalšie kroky na pozdvihnutie úrovne miestneho cestovného ruchu.
Zdroj: Martin Mázor

Od toho obdobia navyše pribudlo množstvo atrakcií – akvapark Tatralandia, kontaktná zoo, úžasnou premenou prešlo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Pribudli obchodné centrá, ktoré v Liptovskom Mikuláši, podobne ako vo viacerých iných mestách, spôsobili utlmenie života v centre.

„Z tohto dôvodu sme iniciovali vznik Občianskeho združenia Živé námestie, ktoré združuje majiteľov a nájomcov obchodov či reštaurácií. Nájom na prevádzky letných terás sme znížili na minimálnu sumu, tovar môžu predajcovia vykladať pred svoje prevádzky. Aj takto sa nám darí zapĺňať centrum nášho mestečka,“ dodáva Ján Blcháč s tým, že spolu s množstvom kultúrnych akcií sa snažia vrátiť spoločenský ruch opäť tam, kam patrí.

Na pamiatky s mobilom

Hostí zvedavých na mimoriadne bohatú minulosť a celý rad historických pamiatok iste poteší mobilná aplikácia tematicky rozdelená na niekoľko okruhov a bezplatná wifi.

Môžu si tak pozrieť sakrálne pamiatky, ako sú synagóga, katolícky a evanjelický kostol, sedem prehliadkových trás mestom, k dispozícii je aj špeciálny balík pre rodiny s deťmi.

Liptovský Mikuláš je okrem svojich pamätihodností špecifický aj ďalšími zaujímavosťami. Vďaka postupnému pričleňovaniu okolitých dedín, dnes už mestských častí, tu evidujú 6 futbalových klubov alebo 15 cintorínov.

Fakt, že záujem turistov o Liptov citeľne stúpa, môže potvrdiť aj riaditeľka Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš Jana Piatková.

Zrekonštruované historické jadro je dnes príjemným miestom na prechádzku a oddych.
Zdroj: Martin Mázor

Ročný nárast ubytovaní pri jednoeurovom miestnom poplatku stúpol o 20 000, turisti už chodia aj zo vzdialenejších kútov sveta, napríklad z Číny. Rozvoj cestovného ruchu priniesol viac pracovných príležitostí, hoci tie ponúka aj iný segment.

„Veľký podnik chýba, máme tu však veľa malých a stredných firiem zameraných na strojársky, potravinársky a stavebný priemysel. Z jednej strany je to dobre, lebo sa vedia rýchlejšie prispôsobiť meniacim sa podmienkam,“ myslí si primátor.

Nechajte sa zlapať

Nazvali ho podľa slávneho básnika, z pohľadu turistického záujmu by však malo niesť mestské Múzeum Janka Kráľa skôr meno Juraja Jánošíka.

„Ten je jednoznačne najzaujímavejším fenoménom, zo zahraničných návštevníkov ho obľubujú Česi a najmä Poliaci. Vravia, že keby sa po ňom v ich krajine objavila čo i len stopa, dokonale ju ,predajú‘. My sa to ešte musíme učiť,“ hovorí riaditeľ múzea Jaroslav Hric (47).

Stojíme v autentickej súdnej sieni prvého stoličného domu, kde sa uskutočnil proces s Jánošíkom. Na časti odhalenej steny je ešte pôvodná omietka z pamätného roku 1713.

Nábytok v miestnosti nie je originál, no napríklad hák má svoju historickú cenu. Pochádza z dvojdielneho filmu režiséra Paľa Bielika z rokov 1962 – 1963. A ako sme sa sami presved­čili, je aj poriadne ostrý! Odvisnúť by som na ňom rozhodne nechcel.

Jánošíkovu súdnu sieň slávnostne otvorili len pred niekoľkými dňami vo veľkom štýle. S hercami v dobových kostýmoch zinscenovali celý proces, lapeného hrdinu priviezli až z jeho rodiska v Terchovej.

Otváranie Jánošíkovej súdnej siene prebehlo vo veľkom štýle.
Zdroj: Archív Múzeum Janka Kráľa

Podobné animačné programy robia v múzeu pravidelne, napríklad akciou Nechajte sa zlapať s bičovaním Jánošíka na dereši, kde si môžu zahrať aj návštevníci. Keďže veľkých historických postáv je tu viac, z času na čas stretnete „v akcii“ napríklad vynálezcu Aurela Stodolu a jeho žiaka Alberta Einsteina.

„Treba sa s týmito témami hrať, lebo takto sa najlepšie vyučuje história. Preto ideme cestou interaktívneho múzea,“ dodáva Jaroslav Hric.

V pivničných priestoroch múzea je Jánošíkova mučiareň, aj keď reálne ho väznili a kruto vypočúvali v Palúdzke. Na mieste, kde dnes stojí kaštieľ v súkromnom vlastníctve.

Mestská pláž na Mare

Za posledné roky zaznamenalo mesto odliv obyvateľov, momentálne sa však podľa primátora situácia stabilizovala. Masívne pribúdajú bytovky aj rodinné domy, do budúcnosti by dokonca populácia mohla rásť. Pomôcť by k tomu mohli aj ďalšie kroky ku skvalitňovaniu života nielen domácich, ale aj návštevníkov.

„Veľké plány máme s Hájom Nicovô, kde je situovaný najväčší Pamätník padlým vojakom 1. československého armádneho zboru na území bývalej federácie. Radi by sme tento 150-hektárový masív využili na aktívny lesopark s oddychovou zónou, kde si nájdu svoje miesto rodiny s deťmi aj športovci,“ plánuje Ján Blcháč.

Významný impulz pre turizmus by mohol priniesť aj plánovaný odklon železničnej trate spojený s jej modernizáciou.

„Pôvodný zvršok by sme radi premenili na mestskú komunikáciu kombinovanú s cyklochodníkom, ktorý by bol jedným z mnohých už vybudovaných v našom mestečku. Južný odklon železnice uvoľní aj prístup k Liptovskej Mare, kde vznikne mestská pláž. Preložením trate by sa mala odľahčiť problematická cesta 1/18 prechádzajúca mestom, na jej mieste by mohol vzniknúť mestský bulvár,“ priblížil primátor.

V žulovej doske pri fontáne Metamorfózy sú zvečnené mená najslávnejších rodákov.
Zdroj: Martin Mázor

Liptovskomikulášanov trápi stav ciest a chodníkov, tie už má však samospráva zmapované a počas plnenia 6-ročného plánu rekonštrukcie dostanú nový šat.

V centre to žilo najmä pri fontáne Metamorfózy na Námestí osloboditeľov obliehanej deťmi zo škôl, mamičkami s kočíkmi či cyklistami.

V žulovej doske sú zvečnené mená najslávnejších rodákov, väčšinou z dávnejších čias, mesto má však aj množstvo novodobých, najmä športových osobností – olympijského víťaza vo vodnom slalome Michala Martikána, hokejových majstrov sveta Mareka Urama a Jerguša Baču, víťaza hokejového Stanley Cupu Martina Cibáka či lyžiarku Petru Vlhovú.

Tešme sa aj zo vzduchu

Kým človek neodíde ďaleko do sveta, ťažko ocení skutočné čaro malebného kraja pod štítmi Nízkych Tatier.

Bývalú modelku a dnes fotografku svetoznámej rockovej skupiny Guns N’ Roses, ale aj ďalších kapiel, ako sú Aerosmith či AC/DC, Katarínu Benzovú (31) odtiaľ v roku 2001 odviali pracovné povinnosti. Aj keď žije v Los Angeles, na svoje rodisko nikdy nezabudne a rada sa sem vracia.

„Liptovský Mikuláš vždy bol a bude môj domov. Som hrdá, že pochádzam z takého nádherného prostredia a mohla som tu vyrastať. Odmalička som trávila veľa času s rodinou v prírode,“ spomína na „opekačky“, víkendy na chate, túry, zbieranie húb alebo čučoriedok so starou mamou.

Dnes sú už pre ňu takéto chvíle veľmi vzácne, keďže na Slovensko sa dostane približne len dva- až trikrát do roka.

Katarína Benzová počas nedávneho relaxu v Demänovskej doline.
Zdroj: Archív K. B.

„Čím viac času trávim mimo Liptova, tým viac si ho vážim a neviem sa ho nabažiť. Volám sem aj priateľov zo zahraničia, ktorí sú uchvátení možnosťami na lyžovanie, kúpaním v Liptovskej Mare, termálnymi kúpaliskami, množstvom jaskýň, ale aj tradičnými bryndzovými haluškami,“ dodáva fotografka, ktorá by tu raz chcela dopriať detstvo aj svojim potomkom.

Podobne nostalgicky spomína na svoje prvé roky v meste cestovateľ Robert Devečka (35). Vypestoval si počas nich nielen vzťah k rodnej hrude, ale aj k športu – ľadovému hokeju a jazdeniu na koni.

Liptovský Mikuláš sa podľa neho za posledné roky až tak nezmenil, hoci napríklad rekonštrukcia jeho centra vdýchla mestu nový život a krásu. Vyzdvihuje čaro okolitej prírody, ktorú si človek uvedomí až počas spoznávania bližších aj odľahlejších kútov našej planéty.

„Najviac si cením tunajší čistý vzduch. Možno to znie smiešne, no stovky miliónov ľudí po celom svete nikdy nepocítia vôňu lesa a pohľad na krajinu plnú zelených lúk či stromov. Mali by sme si to viac vážiť,“ dodáva dobrodruh, ktorý precestoval už vyše stovky krajín sveta.


Anketa

Simona Piatková (29)

Je to mesto poskytujúce možnosti aj pre nás mladých, osobne obľubujem najmä turistiku a plávanie. Privítala by som predsa len „kultúrnejší“ nočný život v meste, teda nielen diskotéky, ale napríklad aj nejaký stály klub s dobrou živou hudbou.

Stanislava Fašánková (44)

Žijem v krásnom prostredí s najbližšími, čo je pre mňa najdôležitejšie. Je tu veľa možností na vyžitie, čisto, bezpečne, dobrá infraštruktúra. Veľmi ťažko by som hľadala negatíva.

Gabriel Lengyel (37)

Ako vášnivý športovec využívam prostredie mesta a okolia, ktoré je na takéto aktivity ako stvorené. Len by sme si mali tú prírodu trocha viac vážiť, tak ako to vidíme vo vyspelých krajinách. Ani ľuďom by občas nezaškodilo viac ohľaduplnosti a trpezlivosti.

Diskusia