Či už obľubujete ikonické pláže, chrámy alebo džungľu, ostrovy Bali a Nusa Penida sa oplatí preskúmať od pobrežia po vnútrozemie. Očaria vás prírodou, ale aj neskutočnou priateľskosťou domácich.

S hlavným mestom Denpasar sa zoznamujeme až za tmy po večernom prílete. Čaká nás vopred dohodnutý šofér, čo sa ukazuje ako veľmi dobrá voľba. Miestni taxikári po nás totiž vyštartovali ako po údenom a, samozrejme, ponúkali trojnásobné ceny. Keďže s dolárovým ani iným zahraničným platidlom na Bali nepochodíte, potrebujeme zameniť rupie na vyplatenie hotela.

Napriek neskorému večernému času to netrvá viac než pätnásť minút. Na odporučenie jedného z ochrankárov zmenárne zakrátko mierime do novootvorenej reštaurácie oproti. Odchádzame odtiaľ s blaženým úsmevom na tvári a s ubezpečením o neskutočnej priateľskosti domorodcov. Tá nás sprevádzala počas celého pobytu na tomto indonézskom súostroví.

˃˃˃ Fotografie z čarokrásnej Indonézie nájdete v galérii. ˂˂˂

Vojenské nalodenie

Prvé ráno je však predsa len o niečo prozaickejšie. Ledva sa stíhame odhlásiť z hotela a už volá čakajúci šofér, ktorý nás má zaviezť do prístavu. Z nepochopiteľných príčin prichádzame na miesto viac ako hodinu pred plánovaným odchodom lode a čas si krátime na káve s novými kórejskými známymi. Naloďujeme sa tak trocha vojenským štýlom – priamo z vody.

Po polhodine vystupujeme (tentoraz už suchou nohou) na jednom z mól ostrova Nusa Penida, ktorý je známy fotogenickými rozprávkovými plážami, útesmi a inými prírodnými úkazmi. Hneď v prístave si prenajímame veľkú terénnu motorku, keďže údajne nemajú práve najvhodnejšiu kvalitu vozoviek na mestské skútre. Tých tu však, paradoxne, jazdí viac. Na „kroske“ smerujeme do rezortu, kde nás čaká prekrásna chatka.

Aké milé prekvapenie, že je pripravená už štyri hodiny pred plánovaným check-inom. Na uvítanie dostávame pohár čerstvého pomarančového džúsu a cenné rady, ako čo najefektívnejšie obehnúť najkrajšie miesta. O chvíľu už opäť štartujem tátoša a mierime na jednu z najikonickejších pláží sveta Kelingking Beach. Hoci je pomerne ťažko prístupná, už len pohľad dole z vysokého útesu vyráža dych.

Z terasy výrobne kávy v Bali Pulina je takýto výhľad na okolitú prírodu.
Z terasy výrobne kávy v Bali Pulina je takýto výhľad na okolitú prírodu.
Zdroj: Lukáš Budín

Chrámy na každom kroku

Pomaly sa vydávame na druhú stranu ostrova. Keďže disponujeme vlastným dopravným prostriedkom, nič nás nelimituje a môžeme si robiť menšie prestávky na viacerých útesoch s neskutočnými výhľadmi. Na väčšine z nich je k dispozícii malý rodinný podnik ponúkajúci alko a nealko nápoje. Cesta je nesmierne zaujímavá.

Všetky dediny zdobí množstvo hinduistických chrámov či modlitební a exotickú atmosféru znásobuje panenská príroda všade naokolo. Blížime sa k cieľovej pláži Atuh Beach, ktorá takisto leží pod útesom a je prístupná len po vlastných dolu prudkým zosypávajúcim sa svahom. Asi po dvadsiatich minútach opatrného zliezania vychutnávame zaslúžený relax na takmer prázdnej pláži s ovocným kokteilom v ruke.

Po pravej strane sa týči obrovský útes. Na jeho vrchol vedie strmé, no upravené schodisko, za ktorým sa ukrýva ďalší klenot tropického ostrova – Diamond Beach. Bojovať s ďalším nebezpečným svahom už však nemáme v pláne, a tak sa kocháme len výhľadom z výšky. Cestou naspäť stretávame množstvo detí, ktoré idú domov zo školy. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby nešoférovali motorky.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Ilustračná snímka

Vyhrážky zastrelením: Roztrasená MONIKA BABIŠOVÁ sa v Dubaji utápa v slzách

VIDEO: Keď v

VIDEO: Keď v "lufte" cítiť jar. Zbohom zima! Už aby krajina ozelenela

COVID AUTOMAT (28. februára 202)

COVID AUTOMAT: 20 okresov svieti načierno: Akú farbu má ten váš?

VIDEO: Baarack utekal pred strihaním celých päť rokov. Zatúlanú ovcu zbavili 35 kilogramov vlny

VIDEO: Baarack utekal pred strihaním celých päť rokov. Zatúlanú ovcu zbavili 35 kilogramov vlny

Ilustračná snímka

Osem rokov fotografoval svoju babku: Cítil som, že jej chýba pocit, že je potrebná

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia