Patril k najkrutejším nacistickým vojnovým zločincom. Pre MÄSIARA Z LYONU podľa jedného bývalého väzňa možno neboli informácie až také dôležité ako sadizmus, ktorým si dokazoval moc. Trvalo takmer 40 rokov, kým ho postavili pred súd.

Nepoznal zľutovanie, brutálne mučil dospelých i deti – tie s akýmsi zvráteným pokojom. S úsmevom na tvári hladkal mačku, čo najmä u detí vzbudzovalo pocit bezpečia a dôvery, a potom nastúpila neľudská krutosť. Simone Langrangeová sa mu dostala do rúk, keď mala trinásť rokov. Po udaní susedov, že sú Židia, si po ňu i rodičov prišlo gestapo. Odvliekli ich do lyonského hotela Terminus, v ktorom si nacisti na druhom poschodí zriadili centrálu.

Tam sa konali aj zverské výsluchy zatknutých a lyonský mäsiar, veliteľ gestapa, osobne a s potešením mučil väzňov. Malú Simone vypočúval osem dní. Každý deň ju celé hodiny aj s prisluhovačmi bili, trhali jej vlasy a následne ju udierali do otvorených rán. Po desaťročiach pred súdom vypovedala: „Bola som dieťa a nechápala som, že niekto, kto miluje zvieratá, môže byť taký krutý.“ Bolo to monštrum, surovec, tak sa o ňom aj po rokoch vyjadrovali tí, ktorí prežili.

FOTOGRAFIE NACISTICKÉHO ZLOČINCA NÁJDETE V GALÉRII

Opantal ho nacizmus

Nikolas Klaus Barbie sa narodil v nemeckom Bad Godesbergu, vo štvrti, ktorá je dnes súčasťou Bonnu. Na svet prišiel v roku 1913 ako prvorodený syn rodičov učiteľov. O tri roky pribudol do rodiny jeho mladší brat Kurt. Klausov otec bol vojakom v prvej svetovej vojne a vrátil sa z nej s podlomeným zdravím. Lekári ho nedokázali zbaviť bolestí a postupne sa z neho stával zatrpknutý muž, ktorý hľadal úľavu v alkohole. Opitý si často vybíjal zlosť na manželke, no najmä na synoch. Klaus to mal o to ťažšie, že navštevoval školu, v ktorej jeho otec vyučoval.

Ten ho mal neustále na očiach. Vydýchol si, keď sa rodičia rozhodli poslať ho do vtedajšieho Trevíru na internátnu školu. Z nadobudnutej slobody sa netešil dlho, po roku sa celá rodina presťahovala do mesta za ním. Klaus Barbie už v detstve prejavoval násilnícke sklony. V škole bol nepísaným vodcom rovesníkov a rád vyhľadával konflikty a bitky. Učeniu sa príliš nevenoval, hoci otec mu neustále zdôrazňoval, že z neho chce mať kňaza, takže ho po maturite čaká teologická fakulta. Skúšku dospelosti zvládol v roku 1933, no nechystal sa ani na ďalšie štúdium, ani do práce.

Nemeckí vojaci sfanatizovaní nacistickou ideológiou slepo plnili rozkazy, aj tie proti ľudskosti.
Nemeckí vojaci sfanatizovaní nacistickou ideológiou slepo plnili rozkazy, aj tie proti ľudskosti.
Zdroj: Profimedia.sk

V tom čase bol aj on v mládežníckej organizácii Hitlerjugend a ako nezamestnaný po skončení strednej školy nastúpil dobrovoľne do Ríšskej pracovnej služby. Z tohto pracovného tábora bol už len krôčik k nacistickej strane. V roku 1933 rodinu čakali dve smutné udalosti. Na chronické ochorenie zomrel mladší syn Kurt a o niekoľko mesiacov ho nasledoval otec. Skon hlavy rodiny bol pre matku a Klausa vyslobodením. Zbavili sa otcovho násilníckeho správania a Klaus sa dostal spod jeho zhubného alkoholického vplyvu. Matka sa ho pokúsila presvedčiť, aby si namiesto nacizmu zvolil inú životnú dráhu.

Mala na mysli vysokú školu. Klaus jej nápad rázne zamietol, v roku 1935 sa stal členom spravodajskej služby Siecherheitsdienst v Berlíne a o dva roky vstupom do NSDAP bol z neho oficiálne nacista. Spočiatku bol bezvýznamný člen, lenže on chcel viac. Preto bol až príliš horlivý, pokiaľ šlo o zločineckú činnosť. S krutosťou prenasledoval Židov, homosexuálov, odporcov režimu, čo mu prinieslo rýchly vzostup po vojenskom rebríčku.

Po začatí druhej svetovej vojny ho umiestnili na okupované územie do Holandska. Najprv v Haagu a potom sa v Amsterdame osvedčil pri prenasledovaní takzvaných nepriateľov ríše. Následne ho odvelili do Francúzska, najprv na juh do mesta Gex a v roku 1942 do Lyonu, kde sa stal veliteľom gestapa. Pre svoje sadistické chúťky tam našiel raj, no pre zatknutých to bolo peklo na zemi. Po dvoch rokoch získal prezývku „mäsiar z Lyonu“. Jeho obete veľmi dobre vedeli prečo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Kam na DOVOLENKU S DEŤMI? Aj na Slovensku máme atrakcie pre najmenších. Tu sú niektoré z nich

Populárne články
Na doskách SND účinkuje vyše 40 rokov.

Nemal uznanie od otca: MARTIN HUBA roky čakal na slová podpory od rodičov

Fedor Flašík a Monika Beňová

Odkaz tehotnej Beňovej: Dojatý Flašík prezradil, prečo s Monikou nemali vlastné deti

Ivana Beláková je pokrytá tetovaniami od svojich obľúbených tatérov. Považuje to za obdobu kúpy obrazu od maliara, ktorého štýl uznáva..

Slovenka z malej obce na Myjave dobýva Hollywood: Medzi tetovačmi patrí k svetovej špičke

Dara Rolins

Zarába ťažké tisíce! Z príjmov DARY ROLINS vám spadne sánka. Má to však svoju daň

Aneta Parišková

Aneta Parišková zvláda náročnú liečbu bravúrne: Aké budú výsledky?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia