Nie je žiadne tajomstvo, že Rumunsko ako dovolenková destinácia sa osvedčilo u dovolenkárov a milovníkov cestovania zo všetkých kútov sveta.

Je to krajina viacerých tvárí, dovolenku si tu naplno užijú nielen milovníci hôr a horskej turistiky, ale aj tí, ktorých viac než príroda fascinuje história a osobitne dejiny tejto krajiny. Či už ide o vyštudovaných historikov, alebo turistov, ktorí túžia navštíviť historické miesta, ktoré ich svojím čarom prenesú do dávnej minulosti, všetci ocenia udržiavané hrady, zámky, kaštiele či podhradia, ktoré sú ako stvorené na rodinné výlety a historické zážitky.

Každý rok sa Rumunsko môže tešiť z desaťtisícok turistov, mnohí sem prichádzajú z ďalekých krajín. Rumunsko patrí medzi krajiny, ktoré turisti navštevujú najmä kvôli rekreácii v horskom pro-
stredí, ale za posledné roky sa ukázalo, že dokáže zaujať aj dejinami a zriedkavými plážami.

V rumunských lesoch si príde na svoje každý cestovateľ, keďže tu nie je núdza o prírodné vodné plochy, ktoré horskí turisti môžu využiť ako príjemné osvieženie počas horúceho dňa, či vodopády, ktoré vytvorila preslávená rumunská príroda. Vo voľnej prírode môže obyčajný turista bežne stretnúť medveďa hnedého, ktorých je v týchto horách skutočne požehnane. Pre divákov prírodného divadla sa tu okrem fascinujúcich výhľadov nachádzajú oblasti s nedotknutou prírodou, ktoré v súčasnosti miestni chránia omnoho viac než po minulé roky. Južné Karpaty, tiahnuce sa Rumunskom, sa čoraz častejšie stávajú terčom klčovania a výrubu stromov, preto sa ochranári, ale aj miestni obyvatelia snažia ničeniu prírody zabrániť.

Aj keď Rumunsko nepatrí medzi najvyhľadávanejšie destinácie na plážovú dovolenku, milovníkom tohto typu oddychu ponúka niekoľko plážových stredísk pozdĺž pobrežia Čierneho mora, dlhého asi dvesto kilometrov. Problém nie je ani ubytovanie v blízkosti pláže a dovolenkári si môžu vybrať z viacerých typov ubytovania priamo v mestečku Konstanca, v ktorého okolí sa plážové oblasti nachádzajú.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z ČAROVNÉHO RUMUNSKA NÁJDETE V GALÉRII

Srdce Rumunska

Najznámejšiu rumunskú oblasť – Transylvániu – preslávil najmä uznávaný írsky spisovateľ Bram Stoker, pre ktorého bolo toto územie veľkou inšpiráciou pri písaní svetového románu o grófovi Draculovi. Táto legendárna literárna postava zabezpečila Rumunsku obrovskú popularitu, ktorá sa časom zväčšovala. Transylvánia sa postupne stala námetom animovaných filmov a ako sídlo strašidiel a iných desivých stvorení sa zapísala do pamäti televíznych divákov z celého sveta. V skutočnosti je jedinou desivou vecou v  Transylvánii hustá automobilová premávka. Oblasť Transylvánie alebo Sedmohradska obkolesujú Južné Karpaty, ktoré tomuto regiónu dodávajú horský nádych.

Transylvániu často nazývajú srdcom Rumunska, a to nielen preto, že tento región siaha do geografického stredu krajiny, ale aj vďaka tomu, že samotná Transylvánia je svetovou turistickou atrakciou, bez ktorej by cestovný ruch v Rumunsku bol na oveľa nižšej úrovni než v súčasnosti je. Tento historický región Rumunska ponúka návštevníkom nezabudnuteľné zážitky rôzneho druhu. Pre tých, ktorí túžia po adrenalíne a dobrodružstve, je tu bungee jumping, horská turistika počas zimných mesiacov, splavovanie riek či možnosť uvidieť Transylvániu z vtáčej perspektívy pri paraglajdingu. Milovníci dejín si prídu na svoje najmä pri návšteve známych hradov, ktoré preslávili nielen Transylvániu, ale aj celé Rumunsko.

Medzi najnavštevovanejšie patrí jednoznačne „Draculov hrad“ Bran, ktorý síce známe knieža nikdy neobývalo, ale postupom času sa z neho aj tak stala svetová atrakcia. Turisti s obľubou navštevujú aj hrad Rasnov či mnohé staré kostolíky s typickými interiérovými maľbami, ktoré sa nachádzajú v severnej časti regiónu.  O tom, že Transylvánia je miestom pre všetkých cestovateľov, hovorí aj samotný názov, ktorý v preklade znamená „krajina za lesmi“, a takisto názov Sedmohradsko, ktorý je odvodený od množstva hradov, ktoré sa tu nachádzajú.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
ĽUDO (vľavo) a RADO (vpravo) PAMPURIKOVCI si v gastrobiznise v metropole východu vybudovali dobré meno.

Bistro na želanie: Bratia sa rozhodli pre spoločný biznis, varia aj podľa počasia

Ilustračná snímka

Recyklácia vo vesmíre: Už vyše pol storočia je súčasťou obežnej dráhy Zeme smetisko

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Manželia Obamovci

Problémy v raji: MICHELLE A BARACK OBAMOVCI priznali manželskú krízu

Iveta je na dcéru veľmi pyšná. Výborne si spolu rozumejú.

IVETA MALACHOVSKÁ túži po vnúčatku: Rázna reakcia dcéry!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia