Najväčší letiskový vodopád a skleník sveta, kúpanie takmer v oblakoch, svetelné šou, drzé opice či pouličné gastronomické orgie pod sochami hinduistických bohov. Malajzia a Singapur ponúkajú dokonalú zmes exotických zážitkov.

Tieto dve susediace krajiny patria medzi vyspelejšie štáty juhovýchodnej Ázie a majú toho pomerne dosť spoločného. V obidvoch prevláda akýsi mix čínskej, indickej a európskej kultúry, čo sa odráža napríklad v miestnej gastronómii, ale aj v schopnosti ľudí plynulo komunikovať niekoľkými jazykmi, najmä v prípade Singapuru.

„Multi-kulti“ štart

Po prílete do Kuala Lumpuru sadáme na prvý autobus smerujúci do centra tejto malajzijskej metropoly, vzdialenej asi 45 kilometrov od letiska. Keďže sa nevyhneme miernej zápche, naťahuje sa naša cesta na niečo vyše hodiny. Dlhá chvíľa v našej multikultúrnej skupinke však určite nehrozí, okrem vietnamskej priateľky mi totiž robí spoločnosť egyptský kamarát, ktorý sa k nám pridal hneď prvý deň.

Práve tu v Malajzii vyštudoval vysokú školu, a tak nás zásobí cennými radami a odporúčaniami. Vymieňame doláre za malajzijské ringgity a mobilnou taxi aplikáciou Grab objednávame odvoz do hotela. Prvú noc trávime v apartmánovom komplexe tesne za mestom s trocha komplikovanejšou dostupnosťou, no kompenzujeme si to strešným bazénom. Ten je prístupný len hosťom a ponúka panoramatický výhľad na celé centrum mesta.

FOTOGRAFIE Z HORÚCEJ JUHOVÝCHODNEJ ÁZIE NÁJDETE V GALÉRII

Gigantické dvojičky

Po osviežení vedú naše kroky k ikone Kuala Lumpuru a možno aj krajiny – Petronas Twin Towers. Ako už názov vypovedá, ide o dva identické mrakodrapy prepojené mostom. Svojou výškou 451,9 metra boli až do roku 2003 najvyššou budovou sveta a v kategórii dvojitého mrakodrapu si svoje prvenstvo držia dodnes. V blízkosti sa nachádza park a veľká fontána, kde sa niekoľkokrát za večer v pravidelných intervaloch odohráva svetelno-zvuková šou.

V neskorých večerných hodinách pred odchodom na ubytovanie už len márne hľadáme v okolí mrakodrapov slušný a zároveň cenovo dostupný podnik na večeru. Musíme sa tak uspokojiť s lokálom nie príliš lahodiacim oku, s hliníkovými stolíkmi, ktorý však naše potreby spĺňa viac než uspokojivo, a spolu s domácimi si pochutnávame na malajzijských špecialitách vo forme švédskych stolov.

Malajzia
Je po Singapure a Bruneji treťou najvyspelejšou krajinou juhovýchodnej Ázie. Delí sa na dve veľkosťou podobné časti. Žije tu niečo vyše 30 miliónov obyvateľov, ktorí spoločne formujú krajinu mnohých kultúr, náboženstiev a jazykov. Oficiálny jazyk je malajčina, no po anglicky sa dohovoríte takmer všade a pochodili by ste aj s čínštinou. Okrem nich sa tu však hovorí údajne až 137 jazykmi.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia