Reportáže

Krompáče a lopaty: Kotleba chce nimi opraviť cesty a riešiť nezamestnanosť

25.4. 2014 10:00
Diskusia ()
Ľahké pracovné náčinie na opravy regionálnych
Ľahké pracovné náčinie na opravy regionálnych
Zdroj: anc, Shutterstock
Reportáže

Krompáče a lopaty: Kotleba chce nimi opraviť cesty a riešiť nezamestnanosť

25.4. 2014 10:00
Diskusia ()
Ľahké pracovné náčinie na opravy regionálnych
Ľahké pracovné náčinie na opravy regionálnych
Zdroj: anc, Shutterstock

Župan Marian Kotleba sa na stránke BBSK chváli, že od 15. apríla zabezpečí prácu pre stovku dlhodobo nezamestnaných. Projekt „krompáče a lopaty“ však štartuje trocha rozpačito.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja už dávnejšie avizoval, že namiesto „predražených strojov“ budú cesty opravovať ľudia pomocou krompáčov a lopát. Svoju myšlienku sformuloval tesne po víťazných voľbách takto: „Moja vízia riešenia sú lopaty a krompáče na cestách druhej a tretej triedy namiesto bagrov. Zamestnať x ľudí, ktorí by inú prácu nemali šancu dostať, a nebude to stáť ani korunu. Lopaty a krompáče sa dajú vyrobiť, nemusíme byť odkázaní na spotrebu a nákup. Formu sme preberali s akademickou obcou, budú to neziskovky alebo sociálne podniky. Keď to funguje v Rumunsku, prečo by to nemohlo fungovať na Slovensku.“

Marian Kotleba je presvedčený, že projekt
Marian Kotleba je presvedčený, že projekt
Zdroj: anc

Radostná správa

Ubehlo niekoľko mesiacov a na webovej stránke BBSK sa objavila radostná správa, že predseda Marian Kotleba zabezpečil už od 15. 4. prácu pre sto ľudí v kraji. Dlhodobo nezamestnaní budú využití na opravách ciest II. a III. triedy prostredníctvom Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC), prioritne v okresoch Revúca a Brezno, kde je ich stav katastrofálny. Šéf župy informuje, že kraj vyčlení financie na platy (už to teda nebude zadarmo, hoci BBSK hovorí o ušetrených peniazoch), pracovníci BBRSC označia najhoršie úseky a vykonajú odborný dohľad.

Kraj by mohol zamestnať ľudí aj priamo cez BBRSC, ale Marian Kotleba chce dať šancu obciam, aby tak mohli zamestnať priamo svojich občanov. „My vytvoríme pracovné miesta a dáme na ne peniaze. Obce musia priložiť ruku k dielu,“ doplnil ambiciózny plán Miroslav Belička, podpredseda predstavenstva BBRSC, ktorá spravuje vyše 2 570 km regionálnych ciest.

Cesty najmä v okresoch Brezno a Revúca sú
Cesty najmä v okresoch Brezno a Revúca sú
Zdroj: anc

Také zvláštne...

V skupine žiadateľov o pomoc pre dlhodobo nezamestnaných je aj mesto Jelšava, kam Marian Kotleba zvolal prvé pracovné zasadnutie BBSK. Primátor Milan Kolesár po stretnutí s ďalšími starostami z okolitých obcí odoslal 11. apríla na BBSK žiadosť, do 16. apríla ešte čakal na odpoveď. Bez ohľadu na to, kedy ju dostane, je však podľa neho nedoriešených ešte veľa vecí.

„Vyrátali sme, že ak by sme takýmto spôsobom riadne zamestnali desať ľudí, náklady by boli okolo 10-tisíc eur. Otázka je, ako by sme pracovné výkony BBSK fakturovali. Ak by išlo o 30-dňovú lehotu na preplatenie, najmä z pohľadu menších obcí môže vzniknúť problém zaplatiť takúto sumu dopredu,“ upozorňuje primátor aj na to, že viacerí starostovia neboli o možnosti pomoci BBSK informovaní. Pokiaľ by Jelšava so žiadosťou uspela, naberie desať zamestnancov cez vlastnú príspevkovú organizáciu mestské služby. Primátor však prehnaný záujem neočakáva. „Pokiaľ hovoríme o minimálnej mzde, pri súčasnom nastavení sociálneho systému sa to dlhodobo nezamestnaným veľmi neoplatí.“

A čo si o celom projekte myslí? „Je to také zvláštne... My však skúšame využiť každú možnosť, ako zlepšiť situáciu v meste,“ dodal s tým, že je sám zvedavý, ako sa podmienky vyvinú. Obrátili sme sa aj na starostu Revúckej Lehoty Dušana Pavláka. Práve tam zvolal Marian Kotleba 4. apríla regionálne zasadnutie Združenia miest a obcí Slovenska. „U nás je to nereálne. Máme iba dvoch aktivačných pracovníkov, ktorých naplno využívame pre potreby obce,“ vysvetlil starosta.

Primátor Milan Kolesár už roky márne apeluje na
Primátor Milan Kolesár už roky márne apeluje na
Zdroj: Maroš Herc

Dá sa to aj inak

Svojrázny projekt BBSK vyvoláva už dnes viacero otázok. Práca s krompáčom a lopatou pri oprave ciest je v dnešnom ponímaní prinajmenšom čudná v porovnaní s tým, čo by zrejme efektívnejšie a rýchlejšie zvládli „predražené“ stavebné mechanizmy. Civilizované európske krajiny sa navyše cez projekty na financovanie rekonštrukcie miestnej infraštruktúry obracajú na eurofondy.

Príkladom je Nitriansky samosprávny kraj, ktorý sa koncom minulého roka dočkal viac ako 11,5 milióna eur z Regionálneho operačného programu na opravu ciest pri päťpercentnej spoluúčasti. S takouto alternatívou však pri súčasnom vedení BBSK zrejme rátať nemožno. Projekt „krompáče a lopaty“ pripomína skôr nezmyselné prelievanie peňazí z rozpočtu kraja pri riešení nezamestnanosti, ktorá je v kompetencii štátu.

Cesty sú len jednou z oblastí, cez ktoré chce Marian Kotleba zvýšiť zamestnanosť v kraji. Nasledovať by mali cestovný ruch a ochrana a zveľaďovanie kultúrnych pamiatok v BBSK. Uvidíme, povedal slepý...

Poslať emailom
Diskusia ()
Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia