Domáci v ĽUBĽANE často žartujú, že stačí zmeniť jedno písmenko a z Ljubljana sa stane „ljubljena“ – milovaná. Láska k neveľkému mestu pretnutému riekou, ktoré zdobí zeleň, draky, mosty a uličky plné poézie, prichádza takmer rovnako prirodzene ako nový nádych.

Ľubľana svojou familiárnou atmosférou pripomína skôr provinčné mesto než rušnú metropolu. Jej širšie centrum so šarmantnými uličkami a zástavbou romanticky ošarpaných budov je ako stvorené na bezbrehé túlanie. Takmer všade sa dostanete pešo, no pritom je stále čo objavovať. A hoci má hlavné mesto Slovinska bohatú históriu, jeho mladícky duch, za ktorý vďačí aj početným univerzitám, vás úplne pohltí.

Sviežosť mu dodáva rieka Ľubľanica, ktorá preteká centrom a v teplejších mesiacoch umožňuje „terasomilom“ donekonečna vysedávať v raji kaviarní na oboch nábrežiach. Do mesta tak primiešava prímorskú atmosféru, navyše bez smogu a trúbenia áut, ktoré sem majú prísny zákaz vjazdu. Ľubľana má ideálnu polohu aj v rámci Slovinska. Miestni často žartujú, že v máji môžete deň stráviť ranným lyžovaním na zasnežených vrcholoch (lyžiarske stredisko Kravec je vzdialené 25 kilometrov) a popoludní sa kúpať v mori, keďže k Jadranu to je približne iba sto kilometrov.

Slovinsko
Je pomerne mladý stredoeurópsky štát, ktorý vznikol 8. októbra 1991 po rozpade Juhoslávie. S rozlohou 20 273 km² patrí medzi najmenšie štáty EÚ. V Slovinsku sa na jednom mieste stretávajú majestátne hory, malebná riviéra s čistými plážami aj množstvo fascinujúcich jaskýň ako Postojna alebo jaskyne Škocjan zapísané na zozname UNESCO. Najvyšším vrcholom je Triglav (2 864 m.n.m.) uprostred národného parku Triglav, na severe ležia aj Júlske Alpy s jazerom Bled a údolím Soča, región Slovinskej Istrie sa na pobreží s dĺžkou sotva 47 km stretáva s Jadranským morom a malebným „benátskym“ mestečkom Piran aj prístavným Koperom. Viac ako polovica krajiny (11 823 km²) je pokrytá lesmi, po Fínsku a Švédsku je treťou najzalesnenejšou v Európe. Hlavným a tiež najväčším mestom je Ľubľana, nasledujú Maribor a Celje.

Mesto mostov

Veľká časť života sa v Ľubľane krúti okolo rieky Ľubľanice, malebne zakomponovanej do mestskej architektúry. Zaplnené barové stoličky pod slnečníkmi, živá vrava, podmanivé vône šíriace sa zo servírovaných dobrôt a pomedzi to poctivé dizajnové obchodíky, pred ktorými sa zastavujú skupinky ľudí – tak vyzerá bežný deň, keď práve nezúri pandémia alebo sychravé počasie. Rieku pretína až sedemnásť mostov, z ktorých každý rozpráva iný príbeh. Dračí most strážia hrozivo zazerajúce okrídlené jaštery, ktoré údajne kývajú chvostami, keď po moste prejde panna.

Pôvodne ho mali zdobiť okrídlené levy. Legenda hovorí, že Jáson a jeho argonauti na tomto mieste zabili bližšie neopísanú veľkú príšeru, a tak sa draky dostali aj do mestského erbu. Unikátom je aj trojitý most Tromostovje či Obuvnícky most z dielne architekta Jožeho Plečnika. Prehliadnuť sa nedá ani Mäsiarsky most so sochami z antickej mytológie. Jeho názov vychádza z polohy neďaleko trhoviska, domácim sa však príliš nepozdával. Keď zaľúbenci začali na zábradlie pripínať zámky na spečatenie vzťahu a kľúče následne hádzali do rieky, prischlo mu meno Most lásky.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z ROMANTICKÉHO MESTA NÁJDETE V GALÉRII

Bližšie k oblakom

Nad Ľubľanou sa týči majestátny stredoveký hrad, obrastený bujným lesom. Okrem kľukatej cestičky k nemu vedie panoramatická lanovka. Za teplých večerov k jeho hradbám prúdia skupinky priateľov, ktoré zo skál podhradia sledujú dianie v meste. Ľubľana bola kedysi súčasťou rímskej osady Emona, jej zvyšky ležia roztrúsené po celom meste. Oplatí sa navštíviť najmä južnú stenu opevnenia, za ktorou sa ukrýva malý park s pyramídou, so stĺporadím a s ruinami zarastenými machom i brečtanom, ktoré vás vezmú na cestu časom. Ak túžite mať mesto ako na dlani, vyberte sa na Nebotičnik. Nazvať 70 metrov vysokú budovu mrakodrapom je v dnešnom svete možno trúfalé, keď však Nebotičnik otvorili, bol najvyššou budovou v strednej Európe a toto milé meno mu prischlo natrvalo. Nahor vedie výťah a na terase čakajú lákavé výhľady.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Sisa Lelkeš Sklovská

SISA SKLOVSKÁ zažíva peklo: Ďalšej operácii sa nevyhne!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Jána Dojčana si veľmi rýchlo vzala korona.

Odplával vodácky vizionár: Ján Dojčan nedokázal kovid poraziť ani napriek výbornej kondícii

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia