Západné pobrežie bičujú vlny Atlantiku, ulicami korzujú clivé melódie fado, farebné mozaiky azulejos menia steny na umelecké diela. Portugalsko je ako kúzelná taška Mary Poppinsovej s lákadlami od výmyslu sveta, ktorým vôbec nie je ťažké podľahnúť.

Krajina moreplavcov, maurských hradov, melancholických piesní, korku, portského vína aj bohémov. Portugalsko je jedna z krajín, do ktorých sa môžete vrátiť nespočetne veľakrát a nikdy vás neomrzia. Možno to spôsobuje nespútaný oceán, ktorý má nielen 50 odtieňov modrej, ale aj minimálne raz toľko nálad. Možno je to ľahkosťou, s akou si miestni užívajú život, no stále svedomito, bez chýrnej južanskej záhaľky. Možno je to farbami, ktorými hýri každé miesto, a možno útokmi na chuťové poháriky, ktoré sa ponúkajú v podobe zdravých morských pokrmov aj ich hriešne kalorických alternatív od francesinhy (plátok hovädzieho mäsa medzi dvoma hriankami s klobáskou a množstvom syra, ktorý sa topí v horúcej paradajkovo-pivovej omáčke) až po návykové pudingové koláčiky pastel de nata. Kultúrne poklady striedajú fascinujúce prírodné scenérie a okraj Európy akoby stále podsúval prísľub niečoho iného, ukrytého v nedohľadne. Kým objavitelia odtiaľto vyplávali odhaliť nové svety, my sme sa rozhodli prebádať samotnú krajinu objaviteľov. Lisabon aj Porto si nás omotali okolo prsta už predtým, a tak sme zamierili ďalej.

Portugalsko
Leží na juhozápadnom cípe európskeho svetadielu v západnej časti Pyrenejského polostrova. Jeho jediným susediacim štátom je Španielsko, zvyšok obmýva Atlantický oceán. Krajine patrí aj ostrov Madeira a Azorské ostrovy, ktoré majú svoju autonómiu. Severná časť Portugalska je hornatá, smerom na juh je tvorená údoliami riek a na západe strmým skalným pobrežím. Najvyšším bodom Portugalska je sopka Ponta do Pico s výškou 2 351 metrov. V krajine žije takmer desať a pol milióna obyvateľov. Hlavným mestom je Lisabon, k ďalším metropolám patrí portským vínom preslávené Porto, študentským životom pulzujúca Coimbra či religiózna Braga. Portugalsko je významným vývozcom korku, vína, textilu či sardiniek.

Krok do sveta čarodejníkov

Autorka knižnej série o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová veľkú časť svojej čarodejníckej prvotiny napísala v Portugalsku, kde na ňu inšpirácia sálala priamo z ulíc. Boli ňou aj traje académico – rovnošaty s bielou košeľou a dlhým čiernym plášťom, v ktorých študenti vykračujú do školy aj v súčasnosti. Najčastejšie ich vidno v Coimbre, kde sídli najstaršia a najprestížnejšia univerzita v celom Portugalsku, mnohé jej tradície sú aj po 730 rokoch nepretržitého fungovania stále živé. Patrí k nim aj oslava ukončenia akademického štúdia Queima das Fitas, počas ktorej absolventi v habitoch vyrazia do ulíc a vzduch zaplní dym zo spálených stužiek v ôsmich fakultných farbách, do ktorých počas štúdia viazali knihy a skriptá.

Vatrou sa to však nekončí, bujaré oslavy trvajú celý týždeň a sprevádza ich hudba a tanec. Ešte väčším zážitkom je samotná návšteva univerzitného komplexu, ktorý sa spolu s jednou z najkrajších knižníc na svete s názvom Biblioteca Joanina zaraďuje k svetovému dedičstvu UNESCO. Pod bohato zdobeným vysokánskym zlatým stropom a klenbami sa na drevených policiach vŕšia tisícky kníh a rukopisov. „Do knižnice v noci púšťajú netopiere, aby prirodzene zneškodnili najdrobnejší hmyz, ktorému by starý papier mohol zachutiť,“ prezrádza študent Andres, a hoci jeho poznámku berieme ako vtip, prisahá, že nežartuje. Zväzky sú tu priam posvätné. Pod knižnicou dokonca leží väzenie, do ktorého kedysi posielali študentov, ktorí porušili školský poriadok alebo poškodili knihu.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z KRAJINY MNOHÝCH KONTRASTOV NÁJDETE V GALÉRII

Osudové piesne

Stredoveké hlavné mesto Portugalska, ktoré sa vypína nad riekou Mondego, sa pýši aj ďalšími pamiatkami vrátane katedrál Sé Volha a Sé Nova. Úzke strmé uličky lemujú taverny a umelecké obchodíky, z ktorých zaznieva miestna verzia štýlu fado s melódiami ešte clivejšími a poetickejšími, než sú tie celonárodné. Tradícia fada (v preklade osud) pochádza z 19. storočia a odráža zvláštnu melanchóliu a smútok za zašlou slávou krajiny, nenávratným časom, nešťastnou láskou, nespravodlivosťou či samotným osudom. Komorné predstavenia dodnes dopĺňajú kolorit drobných reštaurácií, kde hostia radi zapíjajú vyplavené emócie karafou vína. Okraj Coimbry zdobí čarovná okrasná záhrada Quinta das Lágrimas spojená s príbehom nešťastnej lásky Doma Pedra a jeho milovanej Ines de Castro. Španielska krásavica práve tu medzi kvitnúcimi kvetmi a zeleňou prišla na rozkaz neprajného kráľa (Pedrovho otca) o život – námet ako stvorený pre fado. Dnes sú zaľúbenci pochovaní bok po boku v kláštore Alcobaca v rovnomennom meste.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Do kostola sa trúsia po jednom, po dvoch, v tichu sa pomodlia a potom idú domov.

Oravčania chcú otvárať kostoly. Odvážna ponuka kňazov: Čo až sú ochotní urobiť?

NÁLEZY V NEMŠOVEJ! Skúsený archeológ žasne: Ide o najbohatšie nálezisko, aké som kedy skúmal

NÁLEZY V NEMŠOVEJ! Skúsený archeológ žasne: Ide o najbohatšie nálezisko, aké som kedy skúmal

Herec a zabávač Jiří Krampol (82) má už očkovanie za sebou.

Vakcína ho potrápila: Herec JIŘÍ KRAMPOL po očkovaní stratil vedomie

S Robom Kazíkom ho spájalo úprimné priateľstvo.

Smutné vyznanie speváka Stašáka: Prečo sme sa s Kazíkom nemohli rozlúčiť?

Prednosta KAIM Rooseveltovej nemocnice Jozef Valky prežíva jedno z najnáročnejších období svojej lekárskej kariéry.

Na hranici života a smrti: Lekár Jozef Valky zažíva jedno z najťažších období kariéry

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia