Ľudia s astmou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc si môžu pripraviť peňaženky: doplatky za ich inhalačné lieky vzrastú o desiatky až stovky eur! A mnohí na ne jednoducho nebudú mať.

Pán Jiří Vlach má úctyhodných 92 rokov a ťažké, štvrté štádium chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). Celý život pracoval vo výskume stavebníctva, a hoci je na kyslíkovej liečbe, chodí, je vitálny a veľmi dobre chápe, čo mu môže hroziť bez inhalačnej trojkombinácie, ktorú užíva.

„Plánoval som sa dožiť sto rokov, ale takto sa mi to asi nepodarí,“ zavtipkuje, no potom zvážnie

. „Či na inhalačný liek budem z dôchodku mať? Nebudem. Už teraz platím za lieky spolu zhruba 300 eur. Finančne to s manželkou nezvládneme, hoci nemám nízky dôchodok, je to okolo 700 eur. Žiaľ, je to môj hlavný liek a už teraz je doplatok zaň vysoký, približne 60 eur. Ak stúpne šesťnásobne, nebudem si ho môcť dovoliť. A bez toho lieku žiť nemôžem,“ konštatuje úprimne.

„Tu však nejde iba o mňa. Mnohí ľudia s ťažkou CHOCHP sú oveľa mladší, na invalidnom dôchodku, majú nízke príjmy, vychovávajú deti. Ani oni si ten liek nedokážu zaplatiť,“ tvrdí Jiří Vlach.

Jiří Vlach tvrdí, že žije vďaka lieku, ktorý neúmerne zdražie.
Jiří Vlach tvrdí, že žije vďaka lieku, ktorý neúmerne zdražie.
Zdroj: Miro Miklas

Zvýšenie doplatkov za inhalačné lieky považuje za nehoráznosť aj Ivan Ftáček. Na ťažkú bronchiálnu astmu sa lieči už od detského veku, viac než 45 rokov.

„Nastaviť niekoho na inhalačnú liečbu nie je vôbec jednoduché, u mňa to trvalo dva roky. Lekár musí určiť správny liek, dávku aj vhodný typ inhalátora. Znovu absolvovať celý tento proces je zbytočné a určite sa tým neušetrí. Mnohí pacienti sa pre zhoršený stav dostanú do nemocnice a niektorí sa prestanú liečiť úplne. Moja súčasná inhalačná liečba má aj tú výhodu, že ak sa mi zhorší stav, môžem si zvýšiť dávku a použiť liek aj ako krízové riešenie. Už teraz sa peľová sezóna predĺžila.

V minulých rokoch som sa cítil zle len počas leta, teraz sa prvé príznaky peľovej alergie, ktorá u mňa súvisí s astmou, prejavujú už vo februári a trvajú do októbra. Inhalačné lieky teda potrebujem v zvýšenej dávke častejšie a počas dlhšieho obdobia. Kým budem môcť, budem si za ne platiť a určite aj ostatní. Stačí však dlhšia nezamestnanosť či choroba a zrazu nemáte desiatky eur len na inhalátory. Čo ľudia, ktorí majú aj ďalšie diagnózy okrem astmy a platia aj za iné lieky? Čo urobia? Nevyberú si ich z lekárne alebo zaplatia len za niektoré. A výsledkom bude zhoršenie ich zdravia,“ konštatuje.

Odborníci nesúhlasia

stranu pacientov sa postavili aj odborníci. Tvrdia, že zvýšenie doplatkov za inhalačné lieky pri revízii úrad k 1. októbru 2019 je voči nim diskriminačné. Upozorňujú, že inhalačné lieky, pri ktorých sa doplatky zvýšia až o 600 percent, nemajú generické náhrady! Neexistujú teda lacnejšie lieky s rovnakou účinnou látkou, za ktoré by sa dali zameniť.

Nás ako odborníkov k revízii úhrad doplatkov za inhalačné lieky neprizvali, a keď sme písali svoje námietky na ministerstvo, ani nám neodpísali.
Imunológ a alergiológ profesor MUDr.Peter Pružinec

„Inhalačné lieky sú totiž väčšinou kompozitné, teda obsahujú viacero zložiek. Ich aktuálne doplatky teda vznikli súčtom doplatkov všetkých jednotlivých komponentov. Lieky, ktoré boli ponechané bez doplatku, nie sú dostupné vo všetkých inhalačných systémoch a viaczložkové inhalačné lieky, ktoré uvádzame v námietke našej odbornej pracovnej skupiny, sú všetky bez generickej náhrady, čo sa týka ich zloženia a inhalačného systému,“ píše MUDr. Katarína Dostálová, predsedníčka odbornej pracovnej skupiny pre respiračné lieky kategorizačnej komisie v liste adresovanom ministerke zdravotníctva MUDr. Andrei Kalavskej.

„Ak sa pacienti nútene rozhodnú pre výšku doplatkov pre zmenu liečby, prípadne aj inhalačného systému, hrozí výrazné zhoršenie ich zdravotného stavu. Liečba astmy a CHOCHP je samostatná veda. Nevyberáme len liek, ale aj systém, cez ktorý bude pacient inhalovať. Inhalačnú techniku ho musíme naučiť a opakovane ju s ním odskúšať. Na zmenu liečby pri takomto zložitom procese musí byť vážny medicínsky dôvod, v žiadnom prípade by dôvodom nemala byť finančná nedostupnosť liečby,“ tvrdí odborníčka.

Neprizvali ich

K jej slovám sa pripájajú ďalší pneumológovia i alergiológovia.

„Nastavenie pacienta na liečbu inhalačnými liekmi je náročný a dlhý proces. Pri náhlej zmene alebo vynechaní liečby hrozí prepuknutie ochorenia, ktoré vedie často k hospitalizácii, návštevám pohotovosti a výjazdom RZP, často aj k nutnosti ďalšej liečby a ďalšiemu navýšeniu výdavkov na zdravotnú starostlivosť,“ hovorí pneumologička MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH. Od 1. októbra 2019 totiž došlo k vzniku klastrov, takzvaných úhradových skupín.

Mnohí astmatici majú aj iné diagnózy a potrebujú viacero liekov.
Mnohí astmatici majú aj iné diagnózy a potrebujú viacero liekov.
Zdroj: Miro Miklas

Zdravotné poisťovne platia pacientovi cenu najlacnejšieho lieku v úhradovej skupine.

„Bohužiaľ, neboli zohľadnené špecifiká respiračných liekov a tieto skupiny boli podľa odborníkov urobené ,od stola‘, bez toho, aby rešpektovali, že respiračné lieky sú viaczložkové a tie molekuly, za ktoré sa nedopláca, nie sú dostupné vo všetkých potrebných zloženiach a typoch inhalačných systémov,“ dodáva MUDr. Hájková.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská pri revízii úhrad vyhlásila, že ide predovšetkým o to, aby mal pacient dostupnú liečbu bez medicínskych obmedzení a doplatku. Povedala aj to, že tento proces v žiadnom prípade neovplyvní liečbu pacientov a lieky v úhradovej skupine sú navzájom zameniteľné.

„Nie je to pravda. Nás ako odborníkov k revízii úhrad doplatkov za inhalačné lieky neprizvali, a keď sme písali svoje námietky na ministerstvo, ani nám neodpísali,“ konštatuje známy imunológ a alergiológ profesor MUDr.Peter Pružinec.

„Nedávno prišiel ku mne do ambulancie 15-ročný chlapec s mamou a hovoria mi, že teraz budú za jeho liek doplácať 75 eur, doteraz to bolo necelých 6 eur. Vraj mu mám teda predpísať po dvoch rokoch nastavovania liečby niečo iné, lacnejšie. Lenže ja mu nemám čo predpísať, keďže jeho inhalačný liek generickú náhradu nemá,“ konštatuje uznávaný lekár.

Ohrozia najslabších

Zvýšenie doplatkov zhorší podľa odborníkov aj dostupnosť trojkombinácií moderných liekov na liečbu pokročilých štádií CHOCHP, ktoré sú ako jediné dve dostupné na našom trhu: flutikazón + vilanterol + umeklidínium a beklometazón + formoterol + glykopyrónium. Táto liečba trojkombináciou drží pri živote aj pána Vlacha.

Ivan Ftáček tvrdí, že mnohí ľudia budú musieť s liečbou astmy skončiť.
Ivan Ftáček tvrdí, že mnohí ľudia budú musieť s liečbou astmy skončiť.
Zdroj: Miro Miklas

„Sú to takzvané triple preparáty používané u najťažších pacientov s častými ťažkými vzplanutiami CHOCHP. Zvýšenie ich doplatkov povedie u tejto skupiny pacientov, z ktorých sú mnohí na kyslíkovej liečbe a majú nízke príjmy, k zníženiu dostupnosti tejto vysoko kvalitnej a účinnej liečby. Ide o diskrimináciu našich najťažších pacientov,“ tlmočí MUDr. Dostálová stanovisko odborných lekárov.

Na Slovensku sa v súčasnosti lieči 102 386 ľudí na bronchiálnu astmu, z toho vyše 6-tisíc ľudí má ťažkú formu. Astma je zároveň šiesty najčastejší dôvod kúpeľnej liečby. Chronickou obštrukčnou chorobou pľúc na Slovensku trpí 80 601 pacientov. Najťažšiu formu CHOCHP má 5 555 ľudí.

Podľa odborníkov je jedinou šancou pre týchto pacientov vyňať inhalačné lieky z revízie úhrad, pretože sú špecifické zložením i spôsobom podávania. Ak bude zachovaný súčasný stav, kvalitná inhalačná liečba sa podľa odborníkov stane pre pacientov nedostupnou.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia