Jazero je síce sladké, ale inak táto oblasť spĺňa takmer všetko, čo si môže želať srdce turistu túžiace po oddychu v prímorskom letovisku. Maďarský Balaton a jeho okolie pritom ponúkajú aj niekoľko bonusov navyše.

Náš južný sused je krajinou mnohých tvárí. Mnohí si pri jeho spomenutí predstavia romantickú Budapešť alebo skvelé gastronomické pochúťky, no krajina je známa aj termálnymi kúpeľmi a balatonskými príbehmi. Vyberme sa do severozápadnej časti Maďarska hľadať zaujímavosti, z ktorých si môžete pripraviť krásny výlet za hranice všedných dní.

Jazero Balaton – Maďarsko
Balaton, zvaný aj „maďarské more“, je s rozlohou 591 km2 najväčším jazerom v strednej Európe. Jeho hladina leží vo výške 104 metrov nad morom. Najväčšia hĺbka je 11 metrov. Najväčším prítokom je rieka Zala. Plytká voda jazera sa na slnku ľahko zohreje, preto maximálna teplota vody môže byť v lete 28-29 stupňov. V zime naopak hladina zamŕza. Letnými turistickými aktivitami sú plávanie, plachtenie, surfovanie, rybolov, jazda na člne, vodné lyžovanie a celoročne aj spoznávanie krásneho okolia.

Bátorička, bavorský kráľ aj kúpele

Z malého nenápadného mestečka Sárvár sa akoby mávnutím čarovného prútika vykľuje termálny raj. Maďarsko obdarovali sudičky unikátnou krajinou a máloktoré iné miesto sa môže pochváliť takým obrovským množstvom termálnych prameňov. Sárvár tento dar využil na maximum a dnes má otvorené dvere pre tisíce kúpeľných hostí. Nielen tí si tu však prídu na svoje. V centre máte pocit maďarského malomesta a je príjemné zatúlať sa do jeho uličiek, ktoré sú zrána naplnené tichom. Najmalebnejšie je námestie, okolo ktorého vyrástli farebné fasády starých budov, kostolné veže či fontána.

Stačí prejsť cez cestu a stojíte zoči-voči symbolu mesta. Sárvár znamená v preklade „blatný hrad“, ale namiesto blata tu nájdete nádherný kaštieľ rodiny Nádašdiovcov, obkolesený príjemným parkom. Začali na ňom pracovať už v 13. storočí, ale súčasný výzor je výsledkom modernejších prestavieb. Dnu do kaštieľa vedie dlhý kamenný most pripomínajúci rímske akvadukty. Zdanlivo obyčajný vchod vedie na nádvorie a do miestností, ktoré ožijú starými príbehmi. Toto miesto bolo domovom Františka Nádašdiho. Nehovorí vám jeho meno nič? A čo ak spomenieme, že jeho manželkou bola slávna Alžbeta Bátoriová? Za jeho múrmi dokonca v roku 1541 vytlačili prvýkrát v týchto končinách Nový zákon a v roku 1921 priamo v kaštieli zomrel Ľudovít III., posledný bavorský kráľ.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z JEDNEJ Z NAJNAVŠTEVOVANEJŠÍCH OBLASTÍ MAĎARSKA NÁJDETE V GALÉRII

Prechádzka pod sekvojami

Ak vás unaví mesto či okázalé sály, spravte pár desiatok krokov a ocitnete sa v raji. Ten v Sárvári predstavuje arborétum plné staručkých stromov. Môžete tu stráviť hodinku, pokojne aj dve. Prechádzať sa pod korunami obrovských sekvojí, pohľadiť cédre, sadnúť si na lavičku pri jazere, počúvať ticho alebo oddychovať s knihou. Ak máte mestečko už v nohách, potom nezostáva žiaden lepší nápad, ako ísť vychutnať termálne kúpele. Sárvár má dva druhy liečivých vôd a kým jedna vyviera z hĺbky 1 200 metrov, druhá dokonca z dvoch kilometrov. Možno si spomeniete na známy sárvárský kryštál, ktorý získavali odparovaním liečivej vody. „Tí, ktorí nemali peniaze na to, aby prišli do kúpeľov, si kupovali balíčky s kryštálmi a dávali si ich k sebe doma do vane,“ smeje sa sprievodkyňa. Dnes si ľudia radšej zájdu sem a nájdu svoj kúsok termálneho sveta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia