Pred druhou svetovou vojnou boli KRAHULE čisto nemeckou obcou. Sto percent obyvateľov sa hlásilo k nemeckej národnosti. Po roku 1945 musela väčšina z nich na základe Benešových dekrétov rodnú obec opustiť.

Pôvodne nemecká osada sa v listinách prvýkrát uvádza v roku 1331. Po zakladateľovi Henricusovi Plaufuszovi bola pomenovaná ako Plaufusz. Historické názvy obce sú Plowes, Blajfus, Blaufuss až po dnešný názov Krahule, zaužívaný od roku 1927. Obyvatelia sa zaoberali baníctvom, neskôr poľnohospodárstvom. V roku 1895 tu založili štátnu čipkársku školu, ktorá sa zameriavala aj na výrobu a odbyt čipiek.

FOTOGRAFIE ZO ZASNEŽENÝCH KRAHÚL NÁJDETE V GALÉRII
Krahule/Blaufuss

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Žiar nad Hronom, orografický celok Kremnické vrchy

 

Prvá písomná zmienka: 1331

 

Počet obyvateľov: 259, z toho 125 mužov a 134 žien

 

Obyvatelia nad 60 rokov: 71

 

Obyvatelia do 18 rokov: 55

Caroberto

Do Uhorska dorazil Karol Róbert v roku 1300 ako 11-ročný chlapec, aby sa uchádzal o kráľovskú korunu. Bol to vnuk neapolského panovníka Karola II. Nedá sa povedať, že by boli karty osudu rozdané v jeho prospech. Okrem toho, že bol ešte dieťa, na uhorskom tróne v tom čase sedel od roku 1290 Ondrej III. z rodu Arpádovcov. Keď 36-ročný kráľ 14. januára 1301 náhle zomrel, skončila sa vláda dynastie Arpádovcov, ktorá v Uhorsku trvala tri storočia, počnúc svätým Štefanom, od roku 1000. Následne sa rozhorel zápas o vládu nad krajinou, ktorý by sa dal prirovnať k populárnej televíznej Hre o tróny.

O svätoštefanskú korunu mal okrem mladého talianskeho šľachtica záujem syn českého kráľa Václava II. z rodu Přemyslovcov či Oto III. Bavorský z rodu Wittelsbachovcov. Nakoniec sa Karol Róbert predsa stal uhorským kráľom a počas jeho vlády dosiahlo stredoveké Uhorsko jeden zo svojich historických vrcholov. Z domoviny priniesol do Uhorska hospodárske skúsenosti a do hornouhorských banských miest zvolal skúsených baníkov a odborníkov na spracovanie zlata z viacerých stredoeurópskych krajín.

Kráľ uskutočnil aj menovú reformu. Predchádzajúci panovníci systematicky zbavovali mince vzácneho kovu ich pretavovaním, čo viedlo k inflácii. Karol Róbert (1288 – 1342) zaviedol zlatý florén, mincu s vysokou rýdzosťou, ktorá sa vďaka svojej spoľahlivosti stala vyhľadávanou aj za hranicami Uhorska. Významne podporoval mestá, výrobu a obchod. Zemepánov začal motivovať, aby nahlasovali náleziská vzácnych kovov, tým, že im umožnil za poplatok ťažiť kovy na vlastné meno.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Sisa Lelkeš Sklovská

SISA SKLOVSKÁ zažíva peklo: Ďalšej operácii sa nevyhne!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Jána Dojčana si veľmi rýchlo vzala korona.

Odplával vodácky vizionár: Ján Dojčan nedokázal kovid poraziť ani napriek výbornej kondícii

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia