Nesie si so sebou akúsi stigmu, pre ktorú ho turisti neprávom podceňujú. Rumunsko pritom dokáže zlákať čarovnými horami, prírodou, deltou Dunaja či historickými mestami, medzi ktorými vyniká trojlístok Bukurešť, Oradea a Kluž.

Metropola Bukurešť je nielen najväčšie a najľudnatejšie mesto krajiny, ale aj jej ekonomické a kultúrne centrum. Akoby sa všetky „naj“ Rumunska spájali v jeho uliciach či štvrtiach. Napriek tomu si Bukurešť drží akýsi odstup od iných, slávnejších hlavných miest starého kontinentu. Leží v tieni, ukrytá pod svojou patinou, predsudkami či tragickými udalosťami, a ešte nekričí o pozornosť. Jej čas však určite príde. Možno ju opísať ako architektonickú učebnicu, kde sa mieša gotický štýl s neorenesančným, neďaleko od nich človek natrafí na francúzsky barok. Do toho prichádza ako päsť na oko ťažkopádnosť a monumentalita stalinistických vízií, pretkaných ťažkým socializmom, a po tomto období sa vynorili moderné budovy a štvrte s nádychom 21. storočia.

Rumunsko
Je štát v juhovýchodnej Európe nachádzajúci sa v severnej časti Balkánskeho polostrova. Východné brehy obmýva v dĺžke 225 kilometrov Čierne more. V strede krajiny dominujú Karpaty, v Južných Karpatoch sa nachádza najvyšší vrch Moldoveanu (2 544 m.n.m.). V Rumunsku s celkovou rozlohou 238 397 km2, žije 19 653 136 obyvateľov (odhad z roku 2017). Územie sa delí na 41 administratívnych jednotiek (žúp) a hlavné mesto Bukurešť, v ktorého širšej metropolitnej oblasti žije 2,6 milióna obyvateľov. Miestnou menou je leu.

Katapult do Jeruzalema

Ak ste niekedy počuli, že Bukurešť prirovnávajú k Parížu, počuli ste dobre. Ranné mesto je na veľkých uliciach uponáhľané, veď má viac ako dva milióny obyvateľov a len tri hlavné mestá Európskej únie sú väčšie než rumunská metropola. Stačí sa však vzdať hlavného ťahu a opantá vás pokoj príjemných štvrtí, ktoré vedú k neveľkému parku s kláštorom Radu Voda. Polohu tohto miesta neďaleko rieky si zamilovali ľudia už dávno pred tým, než sa z histórie vynorili prvé civilizácie, aj v staroveku tu mali svoju pevnosť Dákovia. Dnešný kláštor pôsobí vznešene, no opustene a vnútri je len dvojica starších žien. Steny posiali fresky kričiace novotou, a hoci má kláštor korene v 16. storočí, posledných pár desaťročí mu vdýchlo nový život.

Stačí už len pár desiatok metrov, krátka prechádzka na jemný pahorok Dealul Mitropoliei a pred očami sa objaví okázalé dláždené námestie so sídlom Patriarchálnej katedrály. Patrí medzi symboly dnešného mesta a kým Radu Voda bolo opustené, tu sa to hemží turistickými skupinkami či domácimi. Cítiť tu sterilitu, ale dnu v chráme na ňu zabudnete vďaka krásnym stenám, freskám, vôni sviečok a atmosfére, ktorá vás katapultuje až do Jeruzalema. Často sa tu konajú svadby, aj dnes sa k jednej schyľuje. Celý pahorok si stále zachováva svoj význam. Hneď vedľa katedrály stojí Patriarchálny palác s trónnou sálou z čias, keď bolo Rumunsko kráľovstvom. Pripravte sa aj na skvelú panorámu, ktorej dominuje monumentálny a obludný Palác parlamentu.

ZÁBERY Z NAJKRAJŠÍCH RUMUNSKÝCH MIEST NÁJDETE V GALÉRII

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Nový PCR test je ešte citlivejší, presnejší a takisto menší než pôvodný.

Koniec nepríjemným výterom? Testovať sa bude aj zo slín

Známy režisér si verejný pohreb neželal. Vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem jeho najbližších.

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bez vdovy! Prečo na nej chýbala?

Dcéru Adrianu Tessu pripomínajú manželom Bujňákovcom obrazy, ktoré im namaľovala počas poslednej návštevy.

Desaťtisíce opustených rodičov: Slovensko je na zozname starnúcich a vymierajúcich krajín

Členovia novovznikajúceho Slovenského rybárskeho klubu by privítali väčšiu angažovanosť členov Slovenského rybárskeho zväzu.

Ryba smrdí od hlavy! Ako sa hospodári v našich štátnych vodách?

Královná krásy Gessica Notaro predtým, ako ju priateľ polial kyselinou.

Expriateľ polial prekrásnej modelke tvár kyselinou. Teraz sa hrdo ukázala na červenom koberci

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia