Turecko – to nie je iba all inclusive dovolenka v niektorom z rezortov na brehu Stredozemného alebo Egejského mora. Stačí sa vydať východne od Ankary a natrafíte na krásu, s akou ste ani nepočítali.

Cesta východným Tureckom má svoje osobité čaro. Krajina centrálnej Anatólie, ktorú tak dobre poznali starovekí Chetiti, sa vytratí a čím viac sa ponoríte na východ, tým viac rastie krajina do výšky a panorámu zapĺňajú prvé pahorky. Neskôr prejdú do zasnežených vrcholkov hôr, až ich všetky prevýši bájny Ararat. Cieľom je slávne Vanské jazero, ktoré na jeho západnej strane stráži kužeľ sopky Nemrut. Na prvý pohľad je obrovské, akoby predstavovalo kúsok východotureckého mora, ktoré sa rozlieva v krajine nasiaknutej históriou Arménov.

Aj sem kedysi siahala ríša veľkého Arménska a práve jej opustené stopy sú najväčším ťahákom regiónu. Za existenciu Vanského jazera zrejme môžeme vďačiť prírode. Vedci sa totiž domnievajú, že jeho zrod je následkom výbuchu sopky Nemrut. Dolmuş (minibus) sa zastaví v mestečku Gevaş na brehu jazera a pokračuje ďalej do Vanu, najväčšieho mesta široko-ďaleko. Aj my tam pôjdeme, ale ešte nie je ten správny čas. Len pár kilometrov od brehu sa totiž nachádza ikonický ostrovček Ahtamar, jeden zo symbolov východného Turecka.

Do očí vám udrie nádherná tyrkysová voda Vanského jazera. V Tichomorí alebo na Maldivách by ste to čakali, ale tu na východe Turecka? Načiahnem sa k vodnej hladine a ponorím do nej prsty. Cítiť, že je voda v jazere akási mazľavá a má netypickú vôňu. Tento div spôsobuje veľké množstvo alkaloidov, uhličitanu sodného a iných solí, ktoré vznikajú pri odparovaní vody z jazera. Loďka sa pohne a ostrovček Ahtamar sa začína približovať.

Východné Turecko
Je najmohutnejšou časťou krajiny. Pramenia tu rieky Eufrat, Tigris a Aras, leží tu jazero Van a najvyššia hora Ararat (5 137 m n. m.). Východná časť Turecka susedí s Iránom, Azerbajdžanom a Gruzínskom. Keďže sa v tejto hornatej oblasti pohybuje menej turistov, okrem prírodných a historických zaujímavostí tu môžete rátať aj s nižšími cenami.

Príbeh o nenaplnenej láske

Ostrov Ahtamar, obkolesený vlnami Vanského jazera, pôsobí ako malý zázrak. Vzdoruje času, výkyvom počasia a neustále na svojom tele drží maličký, no unikátny Kostol svätého kríža z 10. storočia. Drevená loďka dorazí k mólu a sme tu. Čajky sa nechávajú unášať silným vetrom a pár ľudí stúpa cestičkou vyššie až ku kostolu. Okrem neho na Ahtamare skutočne nič nie je, ale tá stavba má takú auru, že zatieni aj najslávnejšie pamiatky krajiny. Za názvom ostrova sa skrýva legenda o nenaplnenej láske medzi dvoma mladými ľuďmi.

Kedysi dávno, keď ešte na ostrove žili ľudia v odlúčení od ostatných na pevnine, k jeho brehom priplával mladík. Zahliadol krásnu Tamaru, dcéru opáta kláštora a zamiloval sa do nej. Každý večer stála pri brehu so svetlom, aby jej milý našiel smer. Otec na to onedlho prišiel a zavrel dcéru do cely. Sám išiel na breh, zhasínal lampu, behal po brehu a opäť ju zasvecoval, aby zmiatol mladého plavca.

Rozbúrené vlny jazera ho postupne sťahovali pod hladinu, no ešte z posledných síl kričal: „Ach Tamara, ach Tamara!“ Až sa stratil a zmĺkol navždy. Jeho hlas prišiel až k Tamare, ktorá sa v zúfalstve za ním vrhla do jazera. Ak by bol Ahtamar tortou, Kostol svätého kríža je jeho pomyslenou čerešničkou. Dnu v kostole panuje príjemné prítmie, na ktoré si oči musia chvíľku zvykať. Krásne pôsobia aj steny zdobené reliéfmi rôznych biblických výjavov. Pred tým, než odídete z ostrova, sa oplatí vybrať na jeho najvyšší bod. Cesta stúpa nahor kamenným svahom, ale za ten pohľad to stojí.

˃˃˃ Fotografie z miest kam turista zavíta len zriedka nájdete v galérii. ˂˂˂

Niekdajšia perla Orientu

Necelú hodinu cesty od Gevaşu leží mesto Van. So svojimi 370-tisíc obyvateľmi patrí medzi najväčšie mestá východnej Anatólie. Kedysi nosilo prezývku „Perla Orientu“ pretože ležalo na významných obchodných trasách spájajúcich Istanbul s Perziou, ale dnes je to skôr ponuré, šedivé mesto žijúce zo svojej bývalej slávy. Van akoby levitoval medzi dvoma svetmi. Tým, že sa nachádzame v kurdskej oblasti, je pohľad do ulíc mesta iný, ako vidíte v Izmire, Ankare či Istanbule. Starší Kurdi žijú svojimi tradíciami a môžete ich stretnúť na ulici so svojimi čiapočkami a staručkými kabátmi.

Záľubu vysedávať od rána až do večera v čajovniach či kaviarničkách, hrať tavlu a zhovárať sa medzi sebou však majú rovnakú so všetkými tureckými rovesníkmi. Ak sa niekde hovorí, že sú ženy „ukecané“, tu v uliciach tureckých alebo kurdských miest na seba berú túto úlohu muži. Kedysi ležal Van priamo na brehu Vanského jazera, no dnes sú jeho brehy vzdialené tri, možno aj štyri kilometre.

Ak chcete ucítiť závan histórie, treba sa vybrať z centra práve týmto smerom. Z ničoho nič sa ruch mesta skončí a pred očami sa objaví zvláštna prázdna plocha pripomínajúca pasienky. Ak sa zahľadíte lepšie, všimnete si ruiny stavieb, ktoré tvorili príbehy Vanu ešte v stredoveku. Keď tu v 11. storočí založili Seldžukovci mesto, nemohli tušiť, aká séria udalostí sa na tomto kúsku zeme strhne.

Neskôr ho pod svoje krídla vzali Osmani a pred 1. svetovou vojnou boli obyvateľmi Vanu v drvivej väčšine Arméni. Záblesk dejín, nešťastné udalosti a odrazu sa mesto premenilo na takmer beztvaré ruiny. Neďaleko stojí zlomený, zostarnutý minaret mešity Ulu Cami. Duša ho dávno opustila, muezín už z neho nikdy nebude zvolávať na modlitbu. Zo zvlnenej krajiny sa dvíha aj monumentálna hrobka, no inak je tu ticho, len pastier kráv rozvíri prach.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

MIROSLAVU DUBAJOVÚ hodnotili v dedine ako ženu s agresívnou povahou.

Bezcitné vrahyne: Dubajová vraj retardovaného exmanžela na vraždu poštárky „iba“ nahovorila

Ilustračná snímka

V španielskej kráľovskej rodine to vrie: Bývalý kráľ odchádza z vlasti

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia