Sedemročná herečka Martinka Čoltková svoj prvý honorár venovala otcovi, aby mohol opäť stáť na vlastných nohách.

Bol raz jeden dom a pri tom dome staručký nákladiak Praga V3S. Ten dom stojí v Medzeve, v mestečku, do ktorého za prezidentovania Rudolfa Schustera chodili mocnári kuť rýle. V tom mestečku, v tom domčeku žije šťastná rodinka. Martin (35), Nikola Boriszová (26), Martinka (7) a Karin (3). Na kolená ich nezrazila ani nešťastná udalosť s Pragou V3S, ktorú otec Martin udržiaval pojazdnú, aby si privyrábal zvážaním dreva z hory pre susedov.

Rozprávka sa skončila v máji 2018. Vyučený automechanik Martin mal dve Pragy V3S. K tomu mu pribudla tretia, osudová. Rozoberal ju na náhradné diely. „Zhodil som z nej korbu a ako som montoval pohonný mechanizmus, tak sa na mňa zošmykol. Keby spadol, tak ma to rozsekne. Stačilo, aby trochu povolila zem pod vzperami, o ktorú boli zapreté, a ony sa len o máličko posunuli. Vlastne ma to len pricviklo. Sedel som a nemohol sa pohnúť.

Kamaráti ma chceli okamžite vyťahovať, ale zastavil som ich, že si necítim nohy, aby počkali na hasičov a záchranárov. Našťastie som neomdlel. Povedal som im, nech mi dajú cigaretu, že si pofajčím, kým príde sanitka. Vedel som, že to nebude len tak, vybrať ma odtiaľ. Veď by mi mohli prerušiť miechu.“

Keď Martin začal rozprávať o tom, ako pracoval v oceliarňach v minulom čase, prerušila ho jeho staršia dcéra Martinka. „Ešte budeš pracovať a basta.“ Zhovorčivé dievčatko nepripúšťa, že by otec nezačal chodiť. „Veď mu držia miesto,“ dodáva odhodlane. Aj Martin verí, že sa postaví z vozíka. Prognózy má dobré. „Už pomaly hýbem nohami, len som slabý v kolenách. Prístroj na posilňovanie nôh už dokážem roztočiť sám,“ chváli sa. Spásou pre neho je hyperbarická komora a rehabilitačný pobyt v známom ADELI Medical Center Piešťany.

Jedna kúra však znamená zohnať takmer 6 000 eur. Na otázku, čo na to poisťovne, Martin ako odpoveď tri razy po sebe povzdychne: „Nič, nič, nič... ADELI je súkromné zariadenie. Slováci majú smolu. Stretol som tam aj pacientov zo zahraničia z bohatších krajín, ako je naša, a tým to poisťovne preplácajú. Moja zdravotná poisťovňa ma poslala len do Národného rehabilitačného centra v Kováčovej. Bol som tam. Myslím, že to je vhodné akurát tak pre staručkých vozičkárov, aby sa mali kde stretávať a rozprávať,“ kriticky hovorí muž odhodlaný postaviť sa na nohy.

˃˃˃ Fotografie z návštevy u malej herečky nájdete v galérii. ˂˂˂

Nový život

Našťastie už v nemocnici mu lekár, ktorý ho operoval, povedal, že má dobrú prognózu. Obal miechy a miechu má v poriadku. „Verím tomu lekárovi. Po operácii chodil tri týždne za mnou a dokola sa vypytoval, či som už mal erekciu. Pretože to bude prvé znamenie, že mám šancu postaviť sa z vozíka. Do pohlavných orgánov a do oblasti panvy smeruje najviac nervových zakončení, preto je erekcia dôležitým znamením.“

Martinova prognóza je teda dobrá. Na odloženie vozíka by mu možno stačilo niekoľko pobytov v piešťanskom ADELI. Koľko presne, ťažko povedať. Možno 15, možno menej, možno viac. Martinka sa rozhodla prispieť. Povedala si, že sama bude pracovať, aby otcovi zabezpečila kúru. Oslovila Vila Rozborila a ten prišiel na pomoc. Ako si malé dievčatko môže odpracovať drahé liečenie? Jednoducho. Martinka je už na pohľad rodená herečka. Dostala priestor v jojkárskom seriáli Nový život. Zarobila tak na jednu kúru pre ocka a Siedme nebo pridalo ďalšiu ako dar.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia