„Bol som nahnevaný na celú rodinu, že som nemohol ísť na jeho pohreb,“ hovorí Adrian Fahn (44), krstný syn zosnulého legendárneho hudobníka Karola Duchoňa (†35).

Slovenský spevák, ktorého aj Karel Gott pokladal právom za silného konkurenta, strávil časť detstva v Galante, v meste na juhozápade Slovenska. Keď mal Karol Duchoň 13 rokov, rodina sa presťahovala do obce Jelenec pri Nitre.

Hudobného velikána si Galanťania však intenzívne pripomínajú pri každej príležitosti. Pomenovali po ňom ulicu, v blízkosti bytového domu, kde býval, inštalovali jeho bustu, jeho priateľ z detstva Peter Fahn tu každoročne organizuje na jeho počesť hudobný festival Kantiléna.

Aktuálne mesto iniciovalo otvorenie pamätnej izby Karola Duchoňa v priestoroch miestneho neogotického kaštieľa.

Stretli sa v Priori

Krstný syn zosnulého speváka, Adrian Fahn, žije dlhodobo v Nemecku. Práve kvôli slávnostnému otvoreniu pamätnej izby pricestoval do Galanty z Norimbergu.

Jeho otec Peter s nostalgiou spomína na vrúcne priateľstvo s Karolom Duchoňom. Spolu vyrastali, spájali ich spoločné koníčky ako šport, hudba či recitovanie, ale aj také tie bežné chlapčenské huncútstva.

Na snímke vľavo je Adrian Fahn, prvá manželka Duchoňa Elena a jeho priateľ Peter Fahn. Úplne vpravo je sako našej hudobnej legendy, daroval ho do pamätnej izby jeho krstný syn.
Na snímke vľavo je Adrian Fahn, prvá manželka Duchoňa Elena a jeho priateľ Peter Fahn. Úplne vpravo je sako našej hudobnej legendy, daroval ho do pamätnej izby jeho krstný syn.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Keď sa Duchoňovci z Galanty odsťahovali, kamarátstvo na dlhý čas ochladlo, listy nedokázali nahradiť osobný kontakt a v tom čase sa o mobilných telefónoch či sociálnych sieťach ani nechyrovalo.

Niekdajší kamaráti sa stretli až po rokoch úplne náhodou v bratislavskom Priori spolu s manželkami, obidvaja už boli otcami dcér. Spontánne a prirodzene ich priateľstvo znova ožilo a keď Fahnovci čakali druhé dieťa, Karol Duchoň sa ponúkol, že bude krstným otcom.

Keďže však neustále koncertoval, obidve rodiny čakali deväť mesiacov od narodenia Adriana, aby sa spevák spolu s manželkou Elenou konečne mohli stať krstnými rodičmi.

Ľudia ho objímali

„Karči, odkiaľ máš také nádherné hodinky? Z Fínska. Chceš, darujem ti ich.“ Krstný syn Adrian nám ako z rukáva sype príhody o tom, aký bol zosnulý spevák štedrý, bezprostredný a veľmi spoločenský. Skrátka žiadna šoubizová hviezda s maniermi.

„Vždy mi nosieval z turné po svete veľmi veľa darčekov. Napríklad také cigaretové žuvačky, ktoré sa dali za socializmu kúpiť iba v Tuzexe. Potom to bol fotoaparát Polaroid, ten som však daroval môjmu svokrovi, pretože je zberateľom historických artefaktov. Zlatú retiazku s príveskom, malou podkovičkou, tiež dar od môjho krstného otca, zase nosieva už môj syn. Môj otec sa tiež venuje hudbe, Karol Duchoň nám zo zahraničia, zo západu, doniesol dva veľmi kvalitné mikrofóny, so slovenskými sa nedali ani porovnať. Otec mal z nich obrovskú radosť. Bohužiaľ, technika sa časom opotrebuje, je to škoda, ale už ich nemáme.“

Adrian Fahn opisuje aj popularitu, ktorú by Karolovi Duchoňovi mohli závidieť aj hviezdy svetového formátu.

„V osemdesiatych rokoch neboli ľudia takí motorizovaní ako dnes, na návštevu ku krstným rodičom z Galanty do Bratislavy sme preto cestovali vlakom. Keď sme sa vracali domov, Karol Duchoň nás vždy vyprevadil na Mierové námestie na zastávku električky. To by ste neverili, ako sa ľudia doslova na neho vrhali, objímali ho, pýtali si autogramy. On s tým nemal žiadny problém. A keď prišiel do Galanty a zaparkoval pred naším bytovým domom, nepreháňam, do pätnástich minút bolo celé sídlisko v oknách. Nebolo to len tým spevom, bol veľmi charizmatický.“

Pamätná izba sa nachádza v miestnom neogotickom kaštieli.
Pamätná izba sa nachádza v miestnom neogotickom kaštieli.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Ako krstný otec bol vraj veľmi starostlivý, ale aj rázny, na druhej strane vtipný a každú vážnu situáciu vedel obrátiť na žart.

„On, otec a ja sme si spolu veľmi často zaspievali, ale tak, že sa triasli okná a dvere. Raz ma v návale zábavy posadil na televízor a povedal – raz budeš spievať aj v tejto debne.“

Proroctvo speváka sa však nenaplnilo, hoci Adrian sporadicky vystupuje so svojou kapelou a hity Karola Duchoňa zaspieval hrajúc na klavíri a gitare aj na slávnostnom otvorení pamätnej izby, profesionálne sa venuje niečomu úplne inému. V Nemecku pracuje v bankovom sektore, hudba je iba jeho koníčkom.

Bez kabáta

Adrian prispel do pamätnej izby sakom, v ktorom vystupoval Karol Duchoň. „Venoval ho môjmu otcovi, ale ten ho zase posunul mne, pretože som jeho krstný syn. Aj mi bolo trocha ľúto, darovať ho, ale je na správnom mieste,“smeje sa.

Jeho otec Peter okrem množstva spomienkových predmetov zase prispel slnečnými okuliarmi. Dostal ich podobným spôsobom ako mnoho iných ľudí z blízkeho okolia Karola Duchoňa. Spevák ich mal na očiach v jeden slnečný deň, kamarát z detstva mu zložil kompliment, ako mu pristanú a aké sú zaujímavé, Karol Duchoň ich jednoducho sňal dole a daroval mu ich.

Populárny spevák odišiel do umeleckého neba veľmi skoro, mal iba 35 rokov, bolo to 5. novembra v roku 1985.

„Viem, že sa veľa popísalo a narozprávalo o jeho alkoholizme. Ja ako dieťa som ho však nikdy nevidel opitého, ani som alkohol z neho necítil, hoci som mu nespočetne ráz sedel na kolenách,“ hovorí Adrian.

Dodnes mu je ľúto, že sa so svojím krstným otcom nemohol rozlúčiť. V čase, keď zomieral, rodina Fahnovcov prežívala dramatické obdobie.

Na výstave môžu návštevníci vidieť aj svadobné foto Karola Duchoňa.
Na výstave môžu návštevníci vidieť aj svadobné foto Karola Duchoňa.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Manželia sa rozviedli a matka s novým partnerom nedokázala svojim dvom deťom vytvoriť v Bratislave, kam sa z Galanty odsťahovali, vhodné zázemie, skôr naopak. Deti museli čeliť až nebezpečným situáciám, nie raz im pomáhala učiteľka.

„Súd nakoniec rozhodol, že nás bude vychovávať náš otec. Narýchlo nás z Bratislavy k nemu do Galanty previezli autom 4. novembra. Len tak, ako sme boli oblečení, a hoci vonku už mrzlo a snežilo, všetko zimné oblečenie ostalo u mamy. Na druhý deň doobeda otcovi telefonovali, že krstný otec zomrel. Nikdy nezabudnem na to, ako môj otec skoro spadol z nôh, tak ho tá správa omráčila. My deti sme na pohreb nešli. Nemali sme v Galante čižmy a zimné kabáty. Dnes vyjdete do mesta a okamžite si nakúpite šaty, aké chcete, vtedy v osemdesiatych rokoch bola situácia v obchodoch úplne iná.“

Svadobná snímka

Na slávnostné otvorenie pamätnej izby pricestovala do Galanty aj prvá manželka Karola Duchoňa Elena spolu s dcérou a vnukom. Ukazujúc nám ich svadobnú snímku hovorí:

„Brali sme sa 8. apríla, vonku bolo príjemné slnečné počasie. Boli sme veľmi mladí, mali sme iba 22 rokov. Dala nás dokopy práve hudba. Karol vystupoval na vysokoškolskom internáte, s kamarátkami sme si tam prišli zatancovať. Bola som tradičná nevesta celá v bielom, so závojom, bola taká doba, nepatrilo sa, aby som sa obliekla inak,“ hovorí s úsmevom.

Vedľa svadobnej foto sa vyníma zase iná snímka, ako Karol Duchoň pózuje pri mercedese, na tú dobu išlo o veľmi zriedkavú značku. „Keď sa narodila dcéra, predal ho. Prvoradé bolo vtedy pre neho zabezpečiť rodinu.“

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia