Martin (4), ktorého OTEC DOBIL TAKMER NA SMRŤ, je po dvojmesačnej hospitalizácii v kúpeľoch v Kováčovej.

Jeho osud dojal, ale aj pobúril ľudí na Slovensku i v zahraničí. Martin býval so svojimi troma súrodencami a rodičmi v dome pri železničnej trati v obci Hronec v okrese Brezno. Hoci je na tomto svete iba štyri roky, až dvoje Vianoc strávil v nemocnici, a to „zásluhou“ agresívneho otca.

Jeho posledný útok vlani koncom novembra bol taký silný, že Martin takmer zomrel. Lekári v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici ho po brutálnej bitke okamžite operovali, malý chlapec bol v kritickom stave a jeho život bol ohrozený. Celkovo podstúpil tri operácie a čaká ho ešte dlhá cesta, kým bude úplne zdravý.

˃˃˃ Fotografie z našej návštevy malého bojovníka nájdete v galérii. ˂˂˂

Túži po láske

Otec mu kopancami a päsťami poranil mozog. Hovorkyňa nemocnice Jana Petríková nám vo všeobecnosti opísala operácie, aké podstúpil brutálne zbitý chlapec. „Pri poranení mozgu môže dôjsť k opuchu (edému), čím sa zvýši tlak v hlave. Neurochirurgická liečba spočíva v odstránení časti kosti lebky, čím dôjde k uvoľneniu tohto tlaku, ktorý by inak mohol viesť k poškodeniu mozgu. Po odznení opuchu mozgu sa odňatá časť kosti z lebky vráti na svoje pôvodné miesto.

Takáto reoperácia je možná po niekoľkých týždňoch (4 až 6), niekedy až mesiacoch, v závislosti od stupňa opuchu mozgu a jeho odznenia. Pacient nosí v prechodnom období protekčnú helmu, ktorá sa vyrába na mieru. Toto sa týka predovšetkým detských pacientov. Helma chráni hlavu pred možným poranením mozgu v štádiu liečenia – odznievania opuchu.“

Martinovi vybrali z hlavy kosť s veľkosťou detskej dlane a potom ju operatívne dali na miesto. Keď sme ho navštívili v Kováčovej, kde je aj so svojou starou mamou Janou Šreinerovou, na jeho malej hlávke sa vynímali veľké jazvy.

„Práve ideme od pedagogičky, Maťko sa mentálne vrátil na úroveň dva a pol roka. A pritom to bol taký múdry chlapec, pekne rozprával,“ smutne opisuje jeho stará mama. Martinovi okrem toho zabieha oko, má problém súvisle a zreteľne rozprávať, a čo je neprehliadnuteľné, je jeho hyperaktivita. Chlapec sa takto zmenil po fatálnom útoku otca.

Túži po láske, so starou mamou sa neustále pusinkuje.
Túži po láske, so starou mamou sa neustále pusinkuje.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

„Nebol taký, dokázal sa pokojne hrávať, teraz iba rozhádže hračky,“ dodáva Jana Šreinerová. Martin nevie svoju pozornosť, ako sa povie, udržať na uzde. Zaujíma ho všetko, ale iba na malú chvíľu. Pri našej návšteve pobehoval hore-dole, nevedel, čo skôr. Kúpeľní hostia ho vďaka medializácii poznajú, zdravia ho. Pani s ružovým šálom sa mu pri našej prechádzke priateľsky prihovorila, on sa hneď vrhol na brmbolce na jej šále.

Vo vestibule ho zase zaujal automat so sladkosťami, búcha pästičkami ukazujúc, že chce keks. Keď ho však dostal, jeho záujem sa pominul, sladkosťou sa pokúšal nakŕmiť nášho redakčného fotografa. S jeho starou mamou sa nedokážeme v pokoji rozprávať, musí mu byť stále v pätách. Priznáva, že večer od únavy padne do postele ako podťatá.

Čo sa však nedá prehliadnuť, malý chlapec s veľkými modrými očami až veľmi nápadne dáva najavo, ako veľmi túži po láske. So svojou starou mamou sa nadšene pusinkuje, bez ostychu vkladá svoju detskú rúčku do rúk všetkým dospelým v okolí. A najšťastnejší je v náručí kohokoľvek.

Vyskúšali sme to, v náručí a objatí od šťastia akoby ani nedýchal, na chvíľu sa upokojil, modré oči sa mu neuveriteľne rozšírili a tvár zalial široký a spokojný úsmev. Malý chlapec, pri ktorom zlyhali všetky štátne inštitúcie a neochránili ho pred agresívnym otcom, bude potrebovať ešte veľa trpezlivosti a lásky, aby sa zahojilo nielen jeho telo, ale hlavne duša. Stále totiž spomína, ako ho otec mlátil, v hlave ho najviac mátajú okamihy, keď ho škrtil.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia