Hovorí, že konská reč je ako cudzí jazyk, ktorý sa dá naučiť, len ak je človek dostatočne vnímavý. Profesionálna westernová jazdkyňa a trénerka koní Alexandra Kučerová vďaka jej ovládaniu víťazí na domácich aj svetových šampionátoch a nedávno si v USA vyslúžila titul Professional Horsewoman.

Keď sa Alexandry Kučerovej opýtate, koľko koní už trénovala, odpovie, že veľmi veľa, a pritom stále nie dosť. Aj vďaka takémuto prístupu a neustálemu hladu po nových vedomostiach patrí k šampiónkam vo westernovej disciplíne barrel racing. S koňmi zdoláva najťažšie preteky, pripisuje si nové rekordy a prepisuje pravidlá. „Som živým príkladom toho, keď si vás kariéra vyberie sama. Trénerka sa zo mňa stala už v štrnástich rokoch, keď mi klienti zverili do tréningu kone ustajnené na ranči, kde som vyrástla. Kone a ich ľudia si ma vybrali v útlom veku a pomáhali mi rásť cez jazdecké a trénerské tituly v rôznych štátoch na čoraz vyšších úrovniach. Je to životný štýl. Keď vás raz chytí, niet cesty späť,“ hovorí mladá Slovenka, ktorej meno je známe aj ďaleko za hranicami.

Dokonalosť v jednote

Pre Alexandru boli kone odmalička ako magnet, ktorý ju priťahoval nesmiernou silou. Na ťažných koňoch „uja Žiga“ na dedine u babky, kde ako mestské dieťa trávievala víkendy, sedela už ako ročná. V desiatich rokoch začala jazdiť v parkúre, neskôr presedlala na westernové jazdenie, pri ktorom zostala. Hoci študovala aj umeleckú školu animovanej tvorby a neskôr pedagogiku a jazyky, vždy vedela, že sa bude profesionálne venovať jazdectvu, ktoré jej tak imponovalo. „Ste v spojení s veľkým, silným zvieraťom, vaše nohy ovládajú tie jeho, dve srdcia, ktoré bijú ako jedno. Pre mňa je jazdectvo životný štýl, šport a hľadanie dokonalosti v jednom,“ hovorí rodáčka z Bratislavy.

FOTOGRAFIE KRÁSNEJ A TALENTOVANEJ TRÉNERKY KONÍ NÁJDETE V GALÉRII

Krotenie mustangov

Alexandra zbierala skúsenosti najmä za hranicami. Keďže v Taliansku je western na jednej z najvyšších úrovní v Európe, zamierila do Ríma k skúsenému trénerovi, o ktorom si prečítala v starých jazdeckých časopisoch. „Kontakt som mala už predtým, no vzali ma na vysokú školu, tak som rozhodnutie o rok odložila. Bolo tam krásne. Jazdili sme pod holým nebom s výhľadom na more, vzal ma na veľké preteky ako pomocnú jazdkyňu a predstavil ma mojim budúcim šéfom. Beriem ho ako vlak, ktorý ma mal dostať do Talianska. Potom som mala ľahké stúpať na rebríčku kvality a robiť pre čoraz lepších ľudí. Svet koní ma tam už poznal.“

Slovenka istý čas žila v USA, kam išla pomôcť vyberať kone pre klientov. Neskôr sa tam vracala častejšie na stáže aj preteky. Keďže Amerika je kolískou westernu, zostávala tam celé mesiace, aby sa učila a sprevádzala top trénerov na svetových šou. S prívesom precestovali tisícky kilometrov, krotili divé mustangy, hnali stáda kráv a značkovali dobytok – presne tak, ako to doteraz vidno vo westernových filmoch s kúdolmi prachu. „Bol to veľmi silný zážitok. Byť pravým kovbojom je život na 24 hodín sedem dní v týždni 365 dní v roku. A je nesmierne tvrdý. Naučila som sa však prežiť a presadiť sa. Pochopila som aj to, že keď som zvládla toto, už ma nič nezastaví – ani sneh, teploty okolo mínus 20 stupňov, denne pripraviť a odjazdiť osemnásť koní a postarať sa o 130 kráv,“ vymenúva trénerka.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Králiky rozhodne nepatria medzi tuctové obce, čaká vás tu nejedno prekvapenie.

Rarity horskej dediny: Na Králikoch pracujú na vytvorení lyžiarskeho raja

Každé štyri až päť rokov sa objavujú nové choroby zvieracieho pôvodu, proti ktorým nemáme imunitu ani vakcínu.

To najhoršie nás ešte len čaká! Podľa vedcov bude dochádzať k častejším a horším pandémiám

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

VTIPY ZO ŽIVOTA :) Z toľkej srandy pôjdete do kolien

Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia