Smrť speváka a skladateľa Miroslava Žbirku (†69) otriasla Slovenskom aj Českom. Charizmatický džentlmen s typickým anglickým humorom nás navždy opustil rok pred svojou sedemdesiatkou. Chcel ju osláviť koncertmi a novým cédečkom. Nemilosrdná smrť bola rýchlejšia. Osudným sa mu podľa jeho manželky Katky stal zápal pľúc.

Nezabudnuteľný bratislavský chalan Meky pred mesiacom skončil v nemocnici na infúziách s opakovaným zápalom pľúc. Podľa dostupných správ bol zaočkovaný, kovid nemal. „Priatelia, dostihol ma nejaký zákerný bacil,“ napísal na Facebooku fanúšikom. „Posielajte energiu, budem ju potrebovať,“ dodal. Napriek podlomenému zdraviu sa nikdy nevzdával, aj v pokročilejšom veku mal sny a vízie. „Pracoval na nových pesničkáchri príležitosti koncerty v Bratislave a Prahe,“ prezradil jeho manažér Rado Mešša, ktorý s Mekym naposledy hovoril v októbri. „Blahoželal som mu k narodeninám, ktoré mal 21. októbra. Po dvadsiatich rokoch mu vyšiel na LP úspešný Modrý album s remastrovaným zvukom z legendárneho štúdia Abbey Road, kde v posledných rokoch nahrával. Čítal básne Jozefa Urbana a Miroslava Válka, uvažoval, ktoré ich texty by sa dali zhudobniť,“ doplnil manažér.

Zronená Katka Žbirková, vdova po slávnom spevákovi, zanechala na Facebooku dojemný odkaz fanúšikom. Vyplýva z neho, že napriek tomu, že mal Meky ešte veľa plánov, predsa len sa pripravoval aj na to, že na tomto svete nebude navždy. Svoje posledné túžby ešte stihol milovanej manželke vysloviť... „Ďakujem vám za prejavy sústrasti a účasti. Veľmi mi pomáha vedieť, ako ste Mekyho mali radi. Tento účet na Instagrame a Facebooku budem ďalej spravovať a informovať vás o všetkom, čo sa bude diať, a som pripravená Mekyho plány dotiahnuť, ako si prial (dal mi k tomu sám inštrukcie). Takže: ROBME, AKO ŽE MEKY JE Vaša (a jeho) KATKA,“ napísala na spevákovom profile manželka, ktorá nebola len jeho veľkou láskou, ale zároveň manažérkou.

Vedela tak detailne o všetkých Mekyho pracovných aktivitách, rozpracovaných projektoch aj spevákových plánoch. Po inštrukciách od Mekyho, ktoré jej stihol pred smrťou dať, sa všetky spevákove sny bude snažiť postupne dotiahnuť do konca. Meky žil hudbou od detstva. Nikdy nezostal stáť na mieste, inšpiroval sa novými hudobnými trendmi. Nehral sa na niekoho, kým nebol, vždy mu išlo o poctivý pop. Aj keď jeho skvelú tvorbu a život prerušila smrť, zostane tu s nami navždy vďaka svojim jedinečným songom. „Drahý Meky, veľmi mi budeš chýbať. Si v mojom srdci navždy. S láskou tvoja princezná,“ vyznala sa zo smútku na Facebooku speváčka Marika Gombitová, ktorá s ním hrala v nesmrteľnom muzikáli Neberte nám princeznú.

Naplánoval si život po smrti: Jedinečný Miro Žbirka vedel pravdu o svojom ochorení. Stihol vysloviť ešte posledné túžby... Celý článok nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia