O dva mesiace by oslávil sté narodeniny. Princovi PHILIPOVI (†99) sa splnilo prianie, nechcel žiadne okázalé oslavy. Podobne si prial aj skromný pohreb.

Nevedomky a proti svojej vôli ukázal, že je možné, aby platilo obrátené garde. Teda že nie muž, ale žena hrá, obrazne povedané, prvé husle. Bolo to v povojnových časoch, keď sa o rovnoprávnosti medzi pohlaviami nerozprávalo nahlas. Počas korunovácie musel princ Philip pred zrakom miliónov ľudí pokľaknúť pred manželkou a prisahať jej poslušnosť i oddanosť.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

V jej tieni

Keď sa v roku 1947 princ Philip oženil s budúcou kráľovnou Alžbetou II., uvedomoval si, že sa bude musieť vzdať sľubnej kariéry v námorníctve. A to mu na Gordonstoune v Škótsku, kde študoval, na vysvedčenie napísali, že je rodený vodca so silnou vôľou a takmer bezhraničnou ctižiadosťou. Za manželkou kráľovnou, ktorá zasadla na trón päť rokov po svadbe, chodil jeden krok a naučil sa žiť v jej tieni. Dokonca nemohol dať svojim deťom ani svoje priezvisko. Z historických prameňov vyplýva, že práve táto skutočnosť ho veľmi ranila. „Spomíname na neho ako na neochvejnú podporu jej veličenstva kráľovnej, bol po jej boku každý deň jej vlády. Bol jej silou a oporou 73 rokov,“ povedal premiér Boris Johnson na adresu nebohého princa, ktorý skonal v piatok ráno vo Windsore.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia