Naďa Bellayová (38) sa už roky lieči z rakoviny, jej stav je vážny. Nádejou pre ňu je imunoterapia. Folkloristi zo súboru Valša, kde Naďa kedysi tancovala, preto zbierajú peniaze na drahý liek.

SNaďou sme sa osobne nestretli, aby sme ju neohrozili prípadnou nákazou koronavírusom. Dohodli sme si radšej telefonát v deň, keď bola na chemoterapii v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. V dohovorenom čase sme sa však rozprávať nemohli. Naďa totiž hovoriť nevládala. O hodinu neskôr ale zazvonil telefón. „Už mi je trochu lepšie, zvládnem to,“ presviedčala nás. „Je to so mnou ako na hojdačke. Býva mi veľmi zle a nemôžem ani stáť na nohách. No keď si oddýchnem, je mi zase chvíľu celkom dobre,“ hovorila Naďa. Na ďalší deň ju čakal test na koronavírus, aby mohla vycestovať do Rakúska za jedným zo svojich lekárov.

Pandémia zasiahla do jej života v najhoršom možnom okamihu. V čase, keď jej zistili pľúcnu embóliu po tom, čo jej pečeň zasiahol rozsev metastáz. V období, keď jej oznámili, že už zostáva iba niekoľko možností liečby a jediná reálna nádej na zlepšenie stavu je imunoterapia. Chýbajú jej desaťtisíce eur, aby si mohla zadovážiť drahý liek. Všetky plány na benefičné akcie, kde by mohla peniaze získať, však boli pre vyhlásenie karantény zrazu preč. Keď sa jej pýtame, čo si pomyslela po vypuknutí epidémie, s odpoveďou neváha: „Zrazilo ma to na kolená. Povedala som si, že toto je koniec a asi som prehrala. Potom som sa však rozhodla, že kvôli deťom sa nevzdám.“

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Jediná šanca

Naďa pred ochorením tancovala v holíčskom folklórnom súbore Valša. Pekná modrooká čiernovláska, ktorá má ešte aj dnes postavu tanečnice, má v súbore stále dobrých priateľov. Tí sa rozhodli, že koronavírus ich v zbieraní peňazí pre Naďu nemôže zastaviť. Aj charitatívna zbierka, ktorú založili, sa tak volá – Pre Naďu. Na letákoch, ktoré rozdávajú ľuďom v Skalici a Holíči, sa píše, že každé euro je darom pre život. „Benefičný box sa nemohol pre koronavírus uskutočniť, ale vymysleli benefičné skupinové cvičenie vonku a ženský pochod. Dali vyrobiť tričká a odznaky s mojím menom. Ušili aj rúška, ktoré predávali, teraz vyrábajú vankúše na predaj.

Okrem folkloristov mi pomáha viacero ďalších ľudí. Zuzanka Simlingerová a Romana Svatíková to celé vymysleli a začali mi so zbierkou pomáhať ako prvé. Pán tréner Michal Jurkovič viedol benefičné cvičenia. Nadežda Vachová a Miška Poláčková ručne šili veci na predaj. Miro Milota, Luboš Winkler, Anička Kazinotová, Lenka Kollárová – tí všetci sa podieľajú na zbierke. Sú neuveriteľní a zo srdca im ďakujem. Na budúci týždeň idú znovu predávať vyrobené veci, tentoraz v Holíči,“ snaží sa Naďa poctivo vymenovať ľudí, ktorí jej nedovolili vzdať sa a našli spôsob, ako získať peniaze napriek koronavírusu. Momentálne je aj vďaka nim vyzbieraných asi 5 000 eur. Ešte stále však 30 000 eur chýba. „Jedna dávka imunoterapie stojí 7 000 eur, mala by som ich dostať päť,“ hovorí Naďa.

„Najhoršie je, že mi ide o čas. Mám nafúknuté brucho, pečeň je veľmi veľká. Momentálne beriem liek, ktorý, našťastie, ďalší rast metastáz spomalil. Potrebujem však imunoterapiu, a to čo najskôr,“ hovorí. Liek, ktorý Naďa potrebuje, nie je na Slovensku kategorizovaný a zdravotné poisťovne ho nepreplácajú. Finančná zbierka je aj pre obmedzený čas jej jedinou možnosťou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia