Masovokomunikačné prostriedky a tlač publikovali značne prikrášlenú pravdu zodpovedajúcu nastavenej ideológii. Najmä Bratislavčania však videli západné filmy napríklad v blízkej Budapešti.

V 80. rokoch už bolo možné počúvať Slobodnú Európu, Hlas Ameriky alebo BBC. Na scéne sa objavili metalisti a „depešáci“, ktorých piesne zneli najmä z rakúskych rádií. Na Slovensku kraľoval Elán. Tunajšej televízii vládol seriál Sanitka či My všichni školou povinní. Sexsymbolmi boli vďaka filmu Kamarád do deště herci Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi.

Mládež zháňala Bravo či rifle z tuzexu, ktoré sa považovali za luxusný tovar. Kúpiť sa dali len za cudziu menu alebo za bony, teda poukážky, ktoré cudziu menu nahrádzali. Kto nosil rifle, bol hotový frajer. Obzvlášť obľúbené boli „plesňáky“, teda džínsy so vzorom plesne.

Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík boli sexsymbolmi 80. rokov.
Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík boli sexsymbolmi 80. rokov.
Zdroj: Profimedia

Dve desaťročia pred novembrovou revolúciou boli na vrchole textilného priemyslu umelé a syntetické vlákna. Hádam každá žena mala v šatníku zapínacie silónové šaty, dederónovú blúzku, kostým z krimplenu alebo diolénu.

Burda International bola najväčším ženským úlovkom, ktorý koloval až do roztrhania. Socializmus bol skrátka časom šijacích strojov. Na ňom sa vytvárali tie najlepšie kúsky v šatníku. Robili to obyčajné ženy z ľudu, ale aj televízne hlásateľky ako Alena Heribanová, Ada Straková či Nora Beňačková. Keď v obchodoch nič nebolo a chceli vyzerať originálne, museli si skrátka pomôcť. Ženy v Československu ich brali ako módne ikony.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia