Masovokomunikačné prostriedky a tlač publikovali značne prikrášlenú pravdu zodpovedajúcu nastavenej ideológii. Najmä Bratislavčania však videli západné filmy napríklad v blízkej Budapešti.

V 80. rokoch už bolo možné počúvať Slobodnú Európu, Hlas Ameriky alebo BBC. Na scéne sa objavili metalisti a „depešáci“, ktorých piesne zneli najmä z rakúskych rádií.

Na Slovensku kraľoval Elán. Tunajšej televízii vládol seriál Sanitka či My všichni školou povinní. Sexsymbolmi boli vďaka filmu Kamarád do deště herci Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi.

Mládež zháňala Bravo či rifle z tuzexu, ktoré sa považovali za luxusný tovar. Kúpiť sa dali len za cudziu menu alebo za bony, teda poukážky, ktoré cudziu menu nahrádzali. Kto nosil rifle, bol hotový frajer. Obzvlášť obľúbené boli „plesňáky“, teda džínsy so vzorom plesne.

Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík boli sexsymbolmi 80. rokov.
Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík boli sexsymbolmi 80. rokov.
Zdroj: Profimedia

Dve desaťročia pred novembrovou revolúciou boli na vrchole textilného priemyslu umelé a syntetické vlákna. Hádam každá žena mala v šatníku zapínacie silónové šaty, dederónovú blúzku, kostým z krimplenu alebo diolénu.

Burda International bola najväčším ženským úlovkom, ktorý koloval až do roztrhania. Socializmus bol skrátka časom šijacích strojov. Na ňom sa vytvárali tie najlepšie kúsky v šatníku.

Robili to obyčajné ženy z ľudu, ale aj televízne hlásateľky ako Alena Heribanová, Ada Straková či Nora Beňačková. Keď v obchodoch nič nebolo a chceli vyzerať originálne, museli si skrátka pomôcť. Ženy v Československu ich brali ako módne ikony.

„Aj s kolegyňami sme vyrastali ešte v Československej televízii a hlásili sme až pre 15 miliónov divákov. Bola to iná zodpovednosť aj vzhľadom na dobu, v ktorej sme žili. To znamená, že dvojzmyselné hlásenie, respektíve nechtiac povedané niečo, čo sme tak ani nechceli povedať, znamenalo okamžitú výpoveď. Boli sme trošku v strese, ale na druhej strane si osobne pamätám, že programy, ktoré sa vysielali, sledovalo skutočne množstvo ľudí. Keď existovali ešte televízne pondelky, ľudia sa o nich na druhý deň v kaviarňach rozprávali. Bolo to krásne, mali sme pocit, že sme nositeľmi nejakej malej múdrosti, ktorá na televíznej obrazovke zažiarila,“ prezradila v minulosti Alena Heribanová.

Československé hlásateľky boli vzorom pre všetky ženy. Oblečenie na vysielanie si často šili samy.
Československé hlásateľky boli vzorom pre všetky ženy. Oblečenie na vysielanie si často šili samy.
Zdroj: Profimedia

„Ľudia nás zastavovali a veľmi sa tešili. Keď sme hlásili, volali nám, posielali kytice či dary,“ doplnila kolegyňu Nora Beňačková.

„Vždy bola dôležitá charizma a osobnosť človeka. Bol to vtedy úžasný fenomén. Každé malé dievčatko túžilo byť hlásateľkou,“ svorne skonštatovali.

Ženy sa túžili podobať na herečky Janu Šulcovú alebo Zdenu Studenkovú, ktoré v 80. rokoch žiarili v komédii S tebou mě baví svět. Napodobňovali ich účesy, dávali si šiť rovnaké šaty. Tvár si pred vráskami chránili Indulonou. Veľkou vzácnosťou bola Nivea, ktorá sa dala kúpiť jedine v tuzexe.

Na hlave sa nosila trvalá. Jediný stylingový prípravok, ktorý sa dal v drogérii zohnať, bol lak na vlasy Lybar. Gély alebo vosky neexistovali. Účel univerzálneho tužidla preto spoľahlivo plnilo pivo. Lesk vlasom dodávala octová voda alebo žihľavový odvar.

Na očiach sa nosili výrazné modro-ružové tiene a špirála značky Regina. Obľúbený a najmä jediný bol mejkap od Dermacolu.

Móde 80. rokov kraľovali vypchávky a veľké kostýmy.
Móde 80. rokov kraľovali vypchávky a veľké kostýmy.
Zdroj: Profimedia

Aby sme však neopomenuli mužov, veľkou vzácnosťou v ich kozmetickej výbave bol pravý Old Spice a Tabac. Bežne dostupná však bola aj voda po holení Pitralon a Diplomat.

Z materiálnych statkov muži po večeroch túžili po škodovkách, chlapci zas po nových bicykloch. Dospeláci si lámali hlavu nad Rubikovou kockou a pre deti zúfalo zháňali céčka. V dobe bez internetu boli v živote kľúčové najmä medziľudské vzťahy...

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia