Pani JANE (63) v roku 2016 zistili pokročilú rakovinu močového mechúra s metastázami. Hoci imunoterapia mala u nej skvelé výsledky, zdravotná poisťovňa jej liečbu ODMIETLA PREPLATIŤ. Svoj liek si teda kúpila.

Pani Janu sme zastihli v záhrade. Energická, činorodá žena nám ukázala svoje nové vyvýšené záhony, stolík, ktorý natrela, aj vírivku, ktorá ešte potrebuje obloženie, a skonštatovala: „Musím niečo robiť, lebo keby som si len sadla a rozmýšľala nad sebou, nič dobré by mi nenapadlo.“ Od úspešného ukončenia imunoterapeutickej liečby rakoviny močového mechúra uplynuli dva roky. Pani Jana dnes tvrdí: „Cítim sa veľmi dobre. Výsledky CT vyšetrení sú vynikajúce, aj onkomarkery. Samozrejme, kedysi, keď som bola unavená, dala som si dve-tri kávy a šla som ďalej. Dnes si musím ľahnúť a oddýchnuť si. V tom je asi rozdiel. Ale pravidelne chodím cvičiť, lyžujem, teraz cez víkend sme boli s manželom na golfe, stihla som oženiť staršieho syna, mám perfektnú nevestu, svatovcov. Skrátka žijem.“

Čo treba vedieť o rakovine močového mechúra?
  1.  Problémy pri močení a prítomnosť krvi v moči sú najčastejšími ťažkosťami, s ktorými pacienti s rakovinou močového mechúra prichádzajú za lekárom. Bolesť v podbruší alebo driekovej oblasti, nevysvetliteľné chudnutie, nechutenstvo a bolesť kostí môžu svedčiť o pokročilom nádorovom ochorení.
  2. Pravdepodobnosť vzniku rakoviny močového mechúra je u mužov približne štvornásobne vyššia ako u žien.
  3. Fajčenie je najčastejším rizikovým faktorom rakoviny močového mechúra, pričom fajčiari majú štvor- až sedemnásobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu ako nefajčiari. Až polovica všetkých prípadov je spôsobená práve fajčením.
  4. . Viac ako 90 percent všetkých zhubných nádorov močového mechúra predstavujú urotelové karcinómy, ktoré vznikajú premenou zdravých buniek vnútornej výstelky mechúra na rakovinové a ich nekontrolovaným rastom.5
  5. Rakovina močového mechúra patrí k najčastejším zhubným nádorom genitourinárneho systému.

Akoby ma kopli do brucha

Svoju imunoterapeutickú liečbu, ktorá ju podľa vlastných slov vrátila do života, si však pred dvomi rokmi musela zaplatiť sama. Zdravotná poisťovňa jej ju totiž opakovane odmietla uhradiť. Napriek tomu, že prvé štyri cykly, ktoré si zaplatila tiež  sama, mali u nej vynikajúce výsledky. „Keď mi prišiel papier, že poisťovňa mi napriek úspechu liečby odmieta terapiu uhrádzať, zrútil sa mi svet. Akoby vás niekto kopol do brucha a vyrazil vám dych. Akoby vám povedal, že vy už nič nepotrebujete, lebo aj tak odchádzate. Jednoducho vás odpíšu. Je to strašný pocit,“ opisuje pani Jana situáciu, s ktorou sa onkologickí pacienti na Slovensku bežne stretávajú.

„Našťastie, manžel, rodina ani lekári mi nedovolili vzdať sa. Ročnú liečbu, ktorá nás stála desiatky tisíc eur, sme zaplatili sami. Každý človek si šetrí na dôchodok, na staré kolená. My sme túžili postaviť si malý bungalov, aby sme viac nemuseli chodiť po schodoch. Pozemok, kde mal stáť, sme však predali. Aj rodičovský dom môjho muža,“ hovorí pani Jana.

Napriek tomu, že jej lekárka v Onkologickom ústave svätej Alžbety opakovane posielala žiadosť o úhradu liečby, poisťovňa pani Jane výnimku neudelila. „Zaujímalo by ma, koľko tých žiadostí vôbec ročne schvália a komu. Veď nie sú ochotní dať liečbu ani mladým ľuďom, ktorí majú malé deti. Zdravotné poisťovne nemajú zákonnú povinnosť uhradiť vám terapiu, ktorú štát štandardne neprepláca. Vy si síce môžete najať právnika a domáhať sa platby, ale väčšina ľudí nemá na to energiu ani financie a kráti sa im čas. Cítite sa hrozne, bojíte sa o život a máte tráviť svoj čas spisovaním žalôb alebo stretávaním sa s novinármi?“ pýta sa pani Jana.

„Mnohí pacienti však namiesto toho, aby sa mohli sústrediť na liečbu, nemajú inú šancu, ako všemožne na poisťovne tlačiť a snažiť sa zbierať peniaze. Napokon som sa rozhodla liečiť sa ako samoplatca. Musím sa však ozvať kvôli ľuďom, ktorí takú možnosť nemajú. Sú zúfalí a je ich naozaj veľa,“ konštatuje.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia