Zlyhali jej obličky, štrnásť rokov je odkázaná na dialýzu. ANIČKA SÝKOROVÁ (36) z Trnavy napriek tomu podniká, v centre mesta prevádzkuje kaviareň.

„Náš zdravotný systém zlyhal na celej čiare, som toho dôkazom.“ Anička miluje tanec, cestovanie. Náš vážny rozhovor pretkáva humorom, veľa sa smeje. Napriek chorobe bojuje zo všetkých síl, aby mohla žiť aktívne. Hovorí však, že systém jej a podobne chorým ľuďom hádže polená pod nohy. Súkromná spoločnosť, ktorá prevádzkuje v Trnave dialýzu, zrušila „čistenie krvi“ takto chorým pacientom a pacientkam v neskorých večerných a nočných hodinách. Nočnú dialýzu využívali práve takí aktívni ľudia ako Anička, ktorí pracujú či vyvíjajú iné aktivity.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

S Aničkou sa rozprávame aj o tom, či predsa len také životu nevyhnutné zdravotnícke úkony by nemali vykonávať štátne zariadenia. V tomto kontexte znejú znepokojivo informácie, ktoré nám poskytla prezidentka Spoločnosti dialyzovaných a transplantovaných (SDaT.) Marta Ďurovičová. „Hrozí riziko, že pre zhoršujúce sa ekonomické podmienky súkromné firmy poskytujúce dialýzu ukončia v extrémnych prípadoch svoju činnosť.“ A ešte jedna šokujúca informácia: „Pre ilustráciu jedna z dialyzačných sietí prišla počas pandémie až o 500 pacientov a pacientky, ktoré prehrali boj s pandémiou. Ostalo im asi sto ľudí odkázaných na dialýzu a pri tom stredisko je kalibrované na tri zmeny. Podnikanie pre nich začína byť nerentabilné.“

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia