Najprv nad ňou ohŕňali nos, pretože vraj veľa flámovala. Dnes ju považujú za pracovitú vladárku. Holandská kráľovná MÁXIMA oslavuje 50.narodeniny.

Prekypuje nevyčerpateľnou energiou a empatiou. Je štýlová a ľudská bez prehnaného prejavovania emócií. Ako cudzinka sa dokázala začleniť do holandskej kráľovskej rodiny bez toho, aby stratila svoju tvár, zmysel pre humor a vlastný vkus. Takto dnes vnímajú svoju kráľovnú Holanďania. Hneď na začiatku pobytu v krajine tulipánov si miestnych naklonila, keď pred svadbou s následníkom trónu absolvovala integračný kurz po boku iných „obyčajných“ cudzincov. Bolo by zaujímavé vedieť, čo prežívali jej spolužiaci, keď v triede sedeli vedľa budúcej princeznej.

Pri príležitosti jej okrúhlych narodenín vychádza v Holandsku fotokniha so 150 starostlivo vybranými snímkami. Fotoobjektív kráľovnú zachytil napríklad počas návštevy Baracka Obamu v Bielom dome. Tá najikonickejšia snímka je však zo svadby. Jej veličenstvo nestratilo svoj južanský temperament a urobilo niečo, čo sa inak podľa skostnatených pravidiel na budúcu kráľovnú nepatrí – vo svoj veľký deň vypustila z očí slzy dojatia. Slzy na tvári tejto členky kráľovskej rodiny nie sú ničím výnimočným, hlavne keď počúva silné ľudské príbehy.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Problémový otec

Vlani, keď oslavovala 49. narodeniny, sa na sociálnej sieti s fanúšikmi podelila o obľúbený recept. Boli to sušienky, ktoré jedávala ako dieťa v rodnej Argentíne. Išlo síce o vskutku úplne jednoduchý recept, no jej pôvod v spojitosti s rodnou krajinou v Južnej Amerike je o čosi komplikovanejší. Súčasná holandská kráľovná je dcéra dnes už nebohého ministra hospodárstva. Jej otec Jorge Zorreguieta pracoval v štátnom aparáte diktátorského režimu Jorgeho Videlu. Tento bývalý vojak, štátnik a diktátor stál v čele vojenskej junty v rokoch 1976 až 1981. Režim systematicky prenasledoval, mučil a vraždil svojich oponentov. V Argentíne dokonca veľmi často väznili aj tehotné príslušníčky opozície a po pôrode im deti odoberali.

Holanďania spočiatku veľmi ťažko niesli, že princ a budúci kráľ sa plánuje oženiť, hoci aj bez súhlasu parlamentu, s cudzinkou, ktorej otec bol súčasťou neľudského režimu. Holandský premiér Wim Kok preto poslal do Argentíny renomovaného historika, aby zistil, ako to vlastne bolo. Výsledok pátrania znel: Jorge Zorreguieta sa ako minister hospodárstva na porušovaní ľudských práv osobne nepodieľal, no určite o nich vedel. Preto sa nemohol zúčastniť na svadbe milovanej dcéry ani na žiadnych iných oficiálnych kráľovských podujatiach.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia