„Každý deň sa v múzeu alebo na expedíciách naučíte niečo nové. Uvedomíte si, koľko schopností a životných stratégií majú chrobáky a ako sa nesmierne líšia od múch a tie zas od vážok či mravcov. Dá sa tu donekonečna bádať,“

hovorí entomologička LUCIA CHMUROVÁ, ktorá na jednej z výprav do exotiky objavila dva nové druhy hmyzu. Na svete je oficiálne zaregistrovaných okolo milióna druhov hmyzu, predpokladá sa však, že v skutočnosti by ich mohlo byť až okolo 30 miliónov. „Keď to porovnáte s 9 000 druhmi vtákov a jedným druhom človeka, je to celkom pekné číslo,“ hovorí Lucia Chmurová. Priepastný rozdiel medzi známymi a dosiaľ neprebádanými druhmi je prostý – mnohé žijú na miestach, ako sú najvyššie vrstvy korún stromov v dažďových pralesoch, bez toho, aby sa niekedy dotkli zeme, a tak o nich nič nevieme.

„Ničením dažďových pralesov strácame druhy hmyzu, ktoré ani nemali šancu byť oficiálne nájdené,“ hovorí slovenská vedkyňa. O tropických muchách, ktoré majú oči na stopkách, mravcoch, ktoré budujú hniezda s priemerom 80 metrov, či 11-centimetrových osách, ktoré paralyzujú tarantuly, dokáže pútavo rozprávať celé hodiny.

Hoci sa zúčastnila na mnohých dobrodružných expedíciách na Madagaskare, v Papue-Novej Guinei, v Zambii či na Borneu, je presvedčená, že aj Slovensko je studnicou zaujímavého hmyzu. „Máme čisto slovenské druhy chrobákov ako napríklad nový druh veľkého fúzačika, ktorý sa živí na orechovom dreve. Objavili ho len pred piatimi rokmi. Takisto druhy slepých jaskynných bystrušiek, ktoré nenájdete nikde inde na svete.

Osy, ktoré paralyzujú pavúky, máme aj tu, len sú menšie a nenapádajú tarantuly. Máme aj čmeliaky, ktoré napádajú kolónie iných druhov, zabijú kráľovnú a všetky robotnice si pomocou feromónov podriadia, aby sa starali o ich vajíčka – ako kukučka. O zaujímavosti zo sveta hmyzu ozaj núdza nie je, stačí len vyjsť do záhrady a začať si všímať,“ hovorí Lucia.

FOTOGRAFIE MLADEJ ENTOMOLOGIČKY A JEJ OBJAVOV NÁJDETE V GALÉRII

Láska z múzea

Hoci vyrastala obklopená horami a lúkami, nikdy by si nepomyslela, že raz zasvätí svoju kariéru práve hmyzu. Po ukončení bilingválneho gymnázia v Sučanoch zamierila do anglického Plymouthu, kde študovala ochranu divého prostredia. V rámci praxe chodila na výskumy do Španielska či Mexika v sprievode profesorov, ktorí sa špecializovali práve na hmyz.

Pred posledným rokom na univerzite sa v rámci stáže dostala do Prírodopisného múzea v Londýne a bolo rozhodnuté. „Pamätám si prvý deň, keď som vstúpila do kolekcií s chrobákmi – miestnosť veľká ako dve tenisové ihriská plná zásuviek a kabinetov s hmyzom –, bola som v nemom úžase. Vtedy som vedela, že už niet návratu, že toto je to, čomu sa chcem venovať,“ vysvetľuje.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Ilustračná snímka

Spievankovo zabáva a vzdeláva deti už 18 rokov: V čom tromfli aj Karla Gotta?

Kralevich zverejnila zábery z Vysokých Tatier.

Daniela Kralevich prelomila mlčanie: Prvé slová o nehode, pri ktorej zomrela mladá študentka

Rozprávková krajina objektívom nášho reportéra.

VIDEO: Aspoň na chvíľu ako v rozprávke. Fascinujúci pohľad na zasneženú krajinu

Ilustračné foto.Sponzorované

Rok 2021 bez depky a zlej nálady

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 15. do 21. januára?

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia