Slovenský Chaplin, alebo tiež herec čechovovskej nostalgie, herec storočia či slovenský Jan Werich. Prívlastkov, ktoré charakterizovali výnimočnosť Jozefa Kronera (†73), bolo mnoho.

Geniálny a pritom úplne obyčajný… V tom tkvelo jeho majstrovstvo.

Na vrchole tvorivých síl a skúseností, ktoré ešte pokojne mohol zúročiť v mnohých postavách, sa Jozefovi Kronerovi dostalo na divadelných doskách SND veľmi málo pozornosti. Nedokázal sa zmieriť s tým, že ho za posledné dve sezóny v divadle neobsadili. Veľmi túžil zahrať si v inscenácii Stará dobrá kapela. No v Hubačovej hre režisér Juraj Haspra pre neho postavu nemal. Pošuškávalo sa, že je za tým závisť a neprajnosť niektorých kolegov.

Práve preto sa v šesťdesiatke rozhodol odísť do dôchodku. Vo svojej výpovedi napísal: „Pri všetkej skromnosti, dovolím si tvrdiť, že by sa pre mňa, herca na vrchole tvorivých síl a plného chuti pracovať, našla primeraná rola. Dúfal som márne.“ Po tomto kroku sa spoľahol na to, že na dôchodku ho zachráni film.

˃˃˃ Fotografie hereckej legendy nájdete v galérii. ˂˂˂

„Zabuchol som dvere na divadle a myslel som si, že budem nakrúcať. Lenže tresk-plesk, o pár rokov prestal slovenský film existovať a ja som ostal v čudnom vákuu,“ uviedol. Filmografiu uzatvoril v roku 1996 televíznym filmom režiséra Jara Riháka Smutný valčík. Zahral si starého fotografa, ktorý už nedokáže ani zaostriť. Ku koncu života sa čoraz viac uzatváral pred svetom. Nesúhlasil s vtedajšou politickou situáciou.

Zdravie sa mu zhoršovalo, ešte vždy ho však tešilo, keď sa mu niekto z divákov prihovoril a vyjadril mu svoje sympatie. O dva roky, vo veku nedožitých 74 rokov, zomrel na rakovinu pľúc. V posledných chvíľach života pri ňom bola aj jeho dcéra. „Keď som sedela pri ňom, držala som ho za ruku, horúčka mu stúpala. Pomaly z nej začínal blúzniť. Pamätám sa na jednu z jeho posledných viet. Povedal: ,Musím ísť, musím ísť. Veľký režisér ma volá...‘“

Celý článok si môžete prečítať v najnovšom Živote.

˃˃˃ Fotografie hereckej legendy nájdete v galérii. ˂˂˂
Yuri Vinogradov (53)

Zmŕtvychvstanie či odtlačok z odseknutého palca na odomknutie smartfónu sú bizarné... ale toto?

Populárne články
Ondrej Sukeľ stojí na čele Slovenskej lekárnickej komory šesť rokov.

Budú chýbať lieky? Odborník vysvetlil, či nám hrozí zatvorenie lekární

Výhľad z najvyššieho bodu ostrova Ahtamar na kostol.

Pod Bájnym Araratom: Turecko, to nie sú len hotely, ale aj krásna príroda a výborná kuchyňa

Ilustračná snímka

Žena ma podviedla. Spôsob, akým som na to prišiel, je neuveriťelný. Bol som tam!

Daniela je stále sexi kosť.

Daniela Peštová dráždi aj tesne pred päťdesiatkou: Opäť je anjelikom Victoria's Secret

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome marca a apríla?

Zemiakové lupienky sú nezdravé. Je to pravda?

Sú zemiakové lupienky nezdravé?

Zobraziť viac
Diskusia