Francis Bacon (1561 – 1626) mal všetky predpoklady na to, aby získal na kráľovskom dvore významné postavenie. Z hviezdnych výšin politika spadol takmer na samé dno, aby sa z neho neskôr stal uznávaný filozof.

Pochádzal z bohatej rodiny, ktorá stála na spoločenskom rebríčku dosť vysoko. Otec, sir Nicholas Bacon, bol strážcom kráľovskej pečate a jeho strýko lord Burghley, anglický štátnik, patril 40 rokov k významným ministrom anglickej kráľovnej Alžbety I.

Nahneval učiteľov

Francis sa narodil v Londýne, v druhom manželstve sira Bacona. Jeho matka bola Anne Cook. Patrila do vzdelanej aristokratickej rodiny, na tie časy mala vysoké vzdelanie a venovala sa prekladom náboženskej literatúry z latinčiny.

Francis mal ešte staršieho brata Anthonyho a šesť nevlastných súrodencov z otcovho prvého manželstva. Vyrastal v hojnosti a s bratom ich pokladali za nadané deti, často padalo na ich adresu slovo géniovia. Keď mal Francis 12 rokov, odišiel na Trinity College do Cambridgea. Vydržal tam tri roky.

Štúdium šlo Francisovi veľmi dobre, len mal problémy so zdravím a hlavne so systémom anglického školstva. Veľmi kriticky sa vyjadril o spôsobe vzdelávania, označil ho za obmedzený, zaťažený prežitkami zo stredoveku. Svojimi názormi si poštval proti sebe pedagógov a brány školy sa pred ním zatvorili.

Francis sa narodil v Londýne, v druhom manželstve sira Bacona.
Francis sa narodil v Londýne, v druhom manželstve sira Bacona.
Zdroj: Profimedia

Vedenie tejto ustanovizne si neželalo, aby ešte niekedy vstúpil na jej pôdu. Jeho otec ho preto poslal do Francúzska, na anglické veľvyslanectvo, aby tam získal skúsenosti z oblasti diplomacie, vysokej politiky a základy štátneho práva.

Po necelých troch rokoch v cudzine sa vrátil do Anglicka a začal študovať právo na renomovanej vysokej škole Gray’s v Londýne. V nasledujúcich rokoch nebola škola vždy na prvom mieste napriek vynikajúcim výsledkom, ktoré dosahoval. Alebo možno práve preto.

Vedomý si svojich schopností na niekoľko mesiacov opustil učebne a navštevoval európske mestá. Zdokonaľoval si tak jazykové znalosti, venoval sa aj diplomacii.

Po smrti otca v roku 1579 zdedil len malú sumu peňazí. Väčšinu majetku získal starší brat Anthony, niečo nevlastní súrodenci. Rodina naňho naliehala, aby prestal s cestovaním, konečne doštudoval a našiel si stále zamestnanie. Inak ho odmietla podporovať.

Pochopil, že nastal čas, keď sa bude musieť o seba postarať sám. Miesto štúdia sa vrhol na politiku. Pomohli mu kontakty jeho strýka lorda Burghleyho, vďaka ktorým sa stal poslancom Dolnej snemovne anglického parlamentu. V jeho kresle potom sedel takmer 40 rokov.

Prvýkrát na seba výrazne upozornil počas procesu s kráľovnou Máriou Stuartovou. Prezentoval sa na ňom ako vynikajúci rečník a žalobca, aj jeho zásluhou ju obžalovali z vlastizrady a prípravy štátneho prevratu namiereného proti kráľovnej Alžbete I. a roku 1587 popravili.

Portrét škótskej kráľovnej Márie Stuartovej z 18. storočia, nachádza sa v súkromnej zbierke.
Portrét škótskej kráľovnej Márie Stuartovej z 18. storočia, nachádza sa v súkromnej zbierke.
Zdroj: Getty Images

Očakával, že odsúdením Márie Stuartovej získa priazeň kráľovnej a jeho kariéra sa rozbehne. No nestalo sa to. Až po troch rokoch od popravy prišiel profesijný posun.

Ako docent práv sa stal poradcom Roberta Devereuxa, lorda z Essexu. Človeka, ktorý bol veľmi ambiciózny, túžil po majetku a moci a bol dôverníkom Alžbety I. Najmä on sa svojím vplyvom u nej zaslúžil o to, že Bacona vymenovala za svojho konzultanta v právnych záležitostiach.

Pripravoval pre ňu rôzne memorandá a znalecké posudky. Stal sa z neho bohatý a vplyvný muž, mal klientov z najvyšších kruhov, ktorí šírili jeho slávu po celom Londýne. On však spokojný nebol. Chcel to dotiahnuť omnoho ďalej, vstúpiť do najvyšších politických kruhov monarchie.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia