Eva Sládková (44) je známa rozhlasová novinárka. V štyridsiatke sa jej náhle začalo zmenšovať a deformovať pravé oko. Diagnóza bola šokujúca – zhubný nádor na pľúcach.

Eva je drobná sympatická žena s nákazlivým úsmevom. „Oko som si neskôr dala operovať. Taká som ja márnomyseľná,“ konštatuje veselo. Zhubné ochorenie pľúc, ktoré sa rýchlo šíri do tela a ťažko sa lieči, ju nikdy psychicky nezlomilo. „Ešte v nemocnici po operácii som bola presvedčená, že to bude len zápal. Keď povedali, že je to nádor, do poslednej chvíle som dúfala, že bude nezhubný. Vždy som verila, že to zvládnem. Vôbec som si nepripúšťala, že by som mohla zomrieť. Treba však povedať, že som mala šťastie. Veľké šťastie."

Prestala vďaka náhode

Eva bola dlhé roky tuhou fajčiarkou. „Vyrástla som v rodine, v ktorej fajčili obaja rodičia. V tých časoch si nikto nešiel zapáliť von, všetci fajčili doma v kuchyni. Viem, že to je výhovorka, ale fajčenie sa mi zdalo normálne,“ rozpráva. Začala fajčiť v devätnástich rokoch po nástupe na vysokú školu. Študovala slovenčinu a históriu na Filozofickej fakulte UK a cigareta počas prestávok medzi prednáškami spolu so spolužiakmi vonku na múriku pred budovou fakulty bola samozrejmá. „Denne padla jedna škatuľka. Zapálila som si dve cigarety už ráno po zobudení ku káve, fajčilo sa aj v rozhlase, kde som vtedy pracovala. A keď sme mali divokejšie obdobie a chodili sa večer zabávať, tak som denne vyfajčila aj dve škatuľky. Bola som fyzicky závislá. Aj preto sa dnes teším všetkým opatreniam, ktoré fajčenie na verejnosti obmedzujú,“ spomína.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Až neskôr si začala uvedomovať, že by mala s fajčením prestať. „Môj dedko i otec zomreli na rakovinu pľúc. Bolo hrozné dívať sa na smrť môjho otca, ktorú som mala priamo pred očami. Hovorila som si, že s tým musím skončiť, pľúca som už mala poškodené pre fajčenie. Nebolo to však vôbec jednoduché,“ hovorí. Vo veku tridsaťsedem rokov sa jej to však podarilo. Pomohla jej náhoda. „Ochorela som. Dostala som silný zápal priedušiek a kašľala som tak veľmi, že som týždeň vôbec nemohla fajčiť. Za ten čas som prešla fyzickým ,absťákom‘. Všetko mi smrdelo a bolo mi zle. Nevedela som, či je to z tej choroby alebo z nedostatku nikotínu. Keď som však vyzdravela, už som fajčiť nezačala. Prestala som doslova zo dňa na deň. Dá sa to. Aj moja mama, ktorá bola fajčiarkou od tridsiatky, prestala po 48 rokoch. Vtedy, keď som ochorela na rakovinu. Odvtedy nefajčí,“ hovorí Eva.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia