„Nevesty, bude dobre. Dnes na vládu idem so zaujímavým návrhom, ktorý zásadným spôsobom zmení strašidlo 30 hostí na hostine života,“ okomentoval v stredu ráno tému číslo jeden Igor Matovič.

Po rokovaní vlády premiér upresnil, že po novom bude môcť byť na svadbách najviac 100 ľudí a zavedú sa prísnejšie kontroly. Pri jedení, pití a svadobných fotografiách nebudú vyžadované rúška, v iných situáciách budú potrebné... Ale čo všetky nevesty natoľko vystrašilo?

Návrh Pandemickej komisie vlády SR obmedziť kapacitu svadieb na maximálne tridsať ľudí vyvolal vlnu búrlivých reakcií. Spomedzi všetkých negatívnych názorov však v povedomí ľudí zarezonoval jeden „tak trocha iný“. Erika Mokrý svojím statusom oslovila tisíce ľudí a pripomenula im, čo je v živote i počas svadobného dňa podstatné.

Erika Mokrý

je Slovenka žijúca na juhu Francúzska v Montpellier. Ako 28-ročná porazila rakovinu, no tým sa jej boj neskončil. Rozhodla sa v ňom pokračovať a pomôcť zvíťaziť nad zákernou chorobou aj ostatným.

 

O téme, ktorá je pre mnohých ľudí postrachom, začala písať na svojom blogu. Čoskoro jej však bol virtuálny priestor primalý a tak s manželom a švagrinou založili občianske združenie Tak trocha inak s cieľom pomáhať a zlepšovať kvalitu života onkologických pacientov.

Erikin pohľad na svet otvára oči chorým i zdravým. Jej príspevky si ľudia okamžite obľúbili. „Ako ja zvyknem hovoriť, „s kozou na trh“ som vyšla pred tromi rokmi. Za ten čas som sa stretla s neuveriteľne pozitívnymi reakciami, vďaka ktorým si uvedomujem, že to celé malo zmysel. Že hovoriť o rakovine a jej liečbe, možno aj tak trocha inak ako sú ľudia zvyknutí, je dôležité. Dáva im to nie len že nádej, ale im aj ukazuje, ako bude liečba približne prebiehať,“ hovorí mladá bojovníčka.

„Samozrejme, odvrátená stránka tohto môjho blogu je tá, že mi ľudia mnohokrát želali a želajú smrť, urážajú a podobne. Nebolo a nie je to jednoduché. Rovnako ako aj čítanie si správ, v ktorých mi rodina či priatelia oznamujú úmrtie niekoho z mojich sledovateľov. Bohužiaľ, stretla som sa už aj s výčitkami, že ja tu ešte stále som, no niekto iný nie,“ dodáva.

Tak trocha iná krajina

Najnovšie zaujala vyjadrením k svadbám, ktoré si mnohí kvôli opatreniam na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 nebudú môcť užiť tak, ako si predstavovali.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Keď mi pár dní pred svadbou vypadali vlasy, revala som ako malé dieťa. Tá krivda, ktorú som cítila, tá bezmocnosť z toho ze mám len 28 a rakovinu prsníka bola šialená. A do ešte väčšieho šialenstva ma privádzal pocit, že si beriem muža, muža mojich snov a života a ja mu svoje áno poviem v stave v akom som bola. A on je s tým stotožnený, miluje ma a chce ma takú aj onakú, s dvoma kozami aj s jednou, s vlasmi aj bez nich. Nikomu tento pocit zažiť neprajem. Nie ten, že si vás berie ten najlepší muž na tejto planéte. Ale ten, že sa ako človek sám v sebe boríte s tým, že či je to správne či mu tým nezničíte život. Brali sme sa na úrade. Na kostol a prípravy nebol čas. Lebo viete, keď máte rakovinu, ste radi, že ste... tu a teraz, s tým a tými koho milujete, s tými, ktorí milujú vás. Nepotrebovali sme okolo nášho áno veľké cerémonie. Potrebovali sme si ho len povedať, zoficiálniť a žiť. Ako pán a pani. A boli sme šťastní, že sme to stihli. V kruhu najbližších. Lebo aj o tom svadba je. Byť s vašou polovičkou, vašim druhým ja a cítiť tu silu okamihu, ktorá je. Verte či nie, keď tam stojíte, držíte sa za ruky a dívate jeden druhému do očí, je vám jedno či je tam 50 alebo 150 ďalších ľudí. Ten okamih je len vás a o ňom. Ďakujem ti môj milý Trapko, že si mi pred viac ako 3 rokmi nedovolil odísť a smela som sa stať tvojou ženou. Hoc to bolo inak, ako sme si naplánovali. Človek mieni, život mení... Ďakujem, že sme to my dvaja stihli. A tam hore pozdravujem tých, ktorým som na svadbu prísť nestihla. Nieže by som nechcela. No život to zariadil inak... Ale sľubujem, raz si s vami všetkými zatrsám. Ale prosím, dajte mi ešte načas. P. S. A áno, mierim týmito slovami k mne nepochopenej petícií za svadby so 150 hosťami a rozhorčenými nevestami. Viete dámy, je jedno koľko ľudí budete mať na svadbe. Dôležité je niečo úplne, ale úplne iné. A napríklad aj to, že vy ešte môžte. Iné to už nestihli. A verte či nie, im by bolo jedno, že tam môžu mať max 30 ľudí. A nie, nevymýšľam, ja som také nevesty poznala. Áno poznala.... minulý čas od slovesa poznať. #nechcemnikohonas*at #aletroskusazastavme #laskajeodvoch #vidimtotaktrochainak #dakujem #zemozem #zit #milovat #trapkovci

Príspevok, ktorý zdieľa Erika Mokrý (@tak_trocha_inak),

Prístup nešťastných neviest, ktoré spisovali petície za „veľké svadby“, pripadá blogerke nepochopiteľný. Táto dáma prežila viac než si väčšina z nás dokáže predstaviť a sviatosť manželstva vníma inak. Akosi správnejšie…

Okrem toho žije v odlišnej krajine. Francúzi prídu Erike omnoho zodpovednejší, čo ju pri ich spôsobe živote prekvapuje. „Je pravda, že na začiatku epidémie zareagovalo Francúzsko s oneskorením. Následne sa snažili dostať situáciu pod kontrolu, čo sa im aj podarilo, no ako vieme, všetko je o ľudoch a situácia sa opäť zhoršuje. V každom prípade, z môjho pohľadu, ale aj z toho čo vidím v mojom okolí je postoj mnohých Francúzov k opatreniam nastavených vládou omnoho lepší,“ porovnáva.

„Keď sme s manželom v lete prišli na Slovensko, napriek tomu, že Francúzsko bolo označené za zelenú krajinu, nechali sme si urobiť testy. Nechceli sme totiž ohroziť našu rodinu, ani blízkych. Následne, keď sme sa s niekým náhodne stretli, okamžite sa ľudia nakláňali, aby nám dali bozk na líce, chceli nás objať či nám podávali ruky. A keď sme to odmietli so slovami, že by bolo vhodné na základe epidemiologickej situácie dodržať odstup, mávli rukou. Toto mi príde úplne šialené.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia