Milan Jankovič (36) sa so svojím remeslom dostal až na Filipíny. Jeho príbeh sa začal v Beluši pri Považskej Bystrici.

Ako 13-ročného ho dedo prihlásil do košikárskeho kurzu Akadémie vzdelávania v Považskej Bystrici. Bol jedným z mnohých. „Kurzy bývali od jesene do jari. Učili sme sa všetky košikárske techniky. V Beluši bývala v 18. a 19. storočí najlepšia košikárska škola v strednej Európe. Môj pradedo v nej robil inštruktora a majstra. Dedko chcel, aby som sa remeslo naučil aj ja. Tri roky nato, odkedy som po prvý raz prišiel do kurzu, si riaditeľ všimol, že mi to ide tak dobre, že by som to mohol aj učiť. Posielal ma do Gabčíkova, Dunajskej Stredy, Serede, do Popradu...“ Chodieval po celom Slovensku, kde otvárali kurzy pre nezamestnaných z úradov práce.

FOTOGRAFIE ZRUČNÉHO DROTÁRA A JEHO PRÁC NÁJDETE V GALÉRII

Ako predkovia...

Keď už bol Milan hotový košikár, chodil do učilišťa, v ktorom sa učil za sústružníka frézara. Popri škole sa začal učiť umelecké drotárstvo a šperkárstvo. „Môj majster bol známy Želko Král. V šperkárstve mi ukázal keltské vzory. Dostal som od neho základy. Neskôr som si začal sám hľadať súkromných majstrov po Slovensku. Poznám niekoľko takých, ktorí sa tejto technike venujú hlbšie. Vedia vytvárať vzory po našich otcoch a dedoch. Preto boli pre mňa veľmi vzácni. Pomaly som si dával ich práce dokopy a pridával som k nim svoje techniky.“ Tak vznikli prvé drôtované sochy.

Ježiša Krista v životnej veľkosti v roku 2014 vysvätili na Filipínach v hlavnom meste Manila v najstaršom kostole. „Ako chodili do sveta naši predkovia, tak som išiel aj ja, ale s iným tovarom. Slovensko predsa len nie je také veľké...“ hovorí žartom.

V roku 2014 ho pasovali za rytiera rádu Josého Rizala. „Užívam si titul ‚sir‘. Náš rád založil doktor Rizal z Filipín. S kamarátom z Česka spolu študovali vo Francúzsku. Boli oční a srdcoví lekári. Za 120 rokov sa náš rád dostal do celého sveta. Mňa pasovali v Prahe spolu s ďalšími sedemnástimi. Kontakty z tohto spoločenstva som sa snažil udržiavať a využívať. Bola to pre mňa príležitosť vycestovať na Filipíny, kam som mohol vziať svoju rozkladaciu sochu Ježiša,“ vysvetľuje.

Drôtovaný Ježiš Kristus sa dá zložiť v krku, v rukách a v páse. Zmestí sa do škatule. „Na Filipínach som sa zoznámil s riaditeľmi filipínskych a čínskych aerolínií. Pýtali sa ma, čo je moja práca. Povedal som im, že chodím a učím deti na základných školách tradičné drotárstvo. Spýtali sa ma, či by som to nechcel skúsiť aj u nich. Zapáčilo sa mi to, ale dal som si podmienku, že by to mali byť najmä hluchonemé deti. Hluchonemé deti majú lepšie vnímanie a cit pre spracovanie drôtu. Povedali sme si, že budú vyrábať šperky. Na jednom ostrove, ktorý doslova zmiatol hurikán, sme sa dali dokopy s prvým mužom mesta a ten nás skontaktoval s riaditeľkou školy pre hluchonemé deti.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia