SUPER KVÍZ

KVÍZ Východniari, ukážte sa! Ako dobre poznáte Košice?

Košice patria k najkrajším mestám na Slovensku. Východniari sú preto na ne právom hrdí a často sa nimi chvália. Ako dobre ich však poznajú? Spomeniete si ešte na zaujímavosti z ich histórie a uhádnete dôverne známe miesta?

Dóm svätej Alžbety alebo Metropolitná katedrála svätej Alžbety je najväčší kostol na Slovensku. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach, pričom ju formuje do tvaru šošovky. Je katedrálnym chrámom Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a farským kostolom Farnosti svätej Alžbety v Košiciach. V jej krypte budú podľa želania zosnulého kardinála Jozefa Tomka uložené po skončení pohrebných obradov jeho pozostatky.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

1/12 Charakteristickou dominantou centra Košíc je Dóm svätej Alžbety. Akým rekordom sa pýši tento kostol?

Dóm svätej Alžbety, najväčší kostol na Slovensku s plochou interiéru 1 200 m² a kapacitou vyše 5 000 ľudí je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe.

2/12 Aká rieka preteká Košicami?

Mesto Košice vyhlasuje medzinárodnú urbanistickú súťaž Košice - Hornád, Nové mestské centrum. Predmetom riešenia je územie vo väzbe na rieku Hornád v centrálnej časti mesta. Cieľom súťaže je získať urbanistické riešenie atraktívneho mestského prostredia pre funkcie vyššej občianskej vybavenosti, bývania, sociálnych služieb, rekreácie, športu a zelene a so zreteľom na polohu územia. Plánuje sa rozvinutie celomestského centra, vrátane centra regionálnej úrovne, ktoré by obsluhovalo nielen spádové

3/12 Čo znamená košické nárečové slovíčko "falat"?

4/12 Hokejový klub HC Košice bol opäť korunovaný majstrovským titulom. Koľkýkrát sa už stali majstrami Slovenska?

Na snímke sú oslavy HC Košice po zisku majstrovského titul v hokejovej  Tipos exxtralia 2022/23.

5/12 Najznámejším podnikom v meste je Kaviareň Slávia. Jej dávnym predchodcom bol hostinec, z ktorého bola neskôr reštaurácia. V ktorom storočí v tejto budove po prvýkrát začali podávať jedlo a pitie pre hostí?

Hotel a kaviareň Slávia je secesná budova v Košiciach, ktorá stojí na Hlavnej ulici 63 vedľa Levočského domu a oproti budove Štátneho divadla.

6/12 Košice sa vo svete preslávili aj pomocou Medzinárodného maratónu mieru, ktorý sa tam beží už od roku 1924. V ktorom mesiaci sa tradične organizuje?

Na snímke štart 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach v nedeľu 2. októbra 2022. FOTO TASR – Roman Hanc

7/12 Okolo budovy na tejto fotke budete prechádzať po ceste z vlakovej stanice do centra. Ako sa volá?

Jakabov palác v Košiciach, neogotická budova na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice, neďaleko niekdajšieho koryta Mlynského náhonu. Stavba bola dokončená v roku 1899. Boli pri nej použité aj vyradené kamenné časti z Dómu svätej Alžbety.

8/12 Medzi najvzácnejšie historické klenoty patrí Košický zlatý poklad, ktorý objavili počas výkopových prác na Hlavnej ulici. V ktorom roku ho našli?

Košický zlatý poklad patrí k najvyhľadávanejších expozíciám múzea.

9/12 Košičanov zvyknú označovať podľa jednej typickej prezývky. Tú dostali podľa historky, že trpeli veľkým hladom a kvôli tomu chytali a jedli divokých vtákov. Aká je to prezývka?

10/12 Akým európskym prvenstvom sa pýšia Košice?

11/12 Východoslovenské železiarne patria k najstarším podnikom na Slovensku. V ktorom roku podpísali zakladaciu listinu zriadenia národného podniku?

VSŽ: Železiarne poznačila hutnícka kríza v roku 1998.

12/12 Ktorý primátor Košíc dal postaviť Spievajúcu fontánu?

Spievajúca fontána, v pozadí budova Štátneho divadla.