Peter Gregor
Peter Gregor
Zoznam autorov

„Praveké“ mrakodrapy impozantného mesta Šibám.
22.8. 2023 7:00

Šokujúci Jemen: Krajina zmietaná občianskou vojnou by mohla byť turistickým rajom

Po návšteve najväčších „divočín“ sveta som žil v presvedčení, že ma už nič neprekvapí. Jemen ma však dostal, a to doslova. Krajina zmietaná občianskou vojnou je v cestovnom ruchu absolútne neznáma, hoci by mohla byť turistickým rajom.

Impozantná Ištarina brána v Babylone.
13.6. 2023 7:00

Problémy v raji: Bezpečnosť v Iraku sa zvyšuje, stále však treba dodržiavať viacero pravidiel

Fascinujúca kolíska civilizácie, bájnych miest a ľudskej dobrosrdečnosti, ale aj živý svedok utrpenia zrodeného z nevýslovného zla. Vrátil som sa do turisticky neobjaveného Iraku, ktorý sa stále vyrovnáva s tieňom nedávnej minulosti.

Jedna z mnohých hrobiek v Hegre.
9.5. 2023 6:00

Ženy v Saudskej Arábii v područí mužov? Minulosť. Šoférujú a niektoré s nami dokonca flirtovali

Bežnému turizmu sa otvorila len nedávno, domácich stretnete pomenej. Okázalá moderna z ropného bohatstva sa v krajine mieša s historickým odkazom kolísky najstarších civilizácií. Hoci Saudskej Arábii akosi chýba duša, postará sa vám o zmes rôznorodých zážitkov.

Meditatívna chvíľka v Kurdistane.
18.10. 2022 6:00

Energia z nekonečnej ľudskej dobroty: Neuveríte, kde na ňu najčastejšie narazíte!

Nie je náhoda, že tých najsrdečnejších ľudí stretnete na turisticky neznámych až neprijateľných miestach, kam by sa mnohí nevybrali na dovolenku ani zadarmo. Práve im chcem venovať nasledujúce riadky.

Svet ako na dlani a zároveň chvíle s pocitom slobody.
16.8. 2022 6:00

Skalná výzva: Napínali sme svaly v rodisku Arnolda Schwarzeneggera

Bojujeme so strmou kamennou stenou a napíname svaly ako slávny Arnold Schwarzenegger, ktorý z tohto krásneho kraja pochádza. Pri zdolávaní ferrát v rakúskom Štajersku sa môžeme spoliehať len na vlastné sily, preto ich treba správne odhadnúť.

Pred citadela v Erbile bolo živo.
14.6. 2022 6:00

V zakázanom svete: V oblasti Iraku, kde vládol Islamský štát, nájdete netušené poklady

Voľný turizmus tu donedávna nebol možný a stále je v plienkach. O to dobrodružnejšie je putovanie týmto kútom sveta, kde vládla krutá ruka takzvaného Islamského štátu. Arabská časť Iraku ukrýva netušené poklady.

Psychológ Tomáš Morávek
30.5. 2022 6:00

Prepracovanosť zabíja! Psychológ Tomáš Morávek radí, ako danému problému môžeme predísť

„Ambície sú dobrá vec, ale treba si uvedomiť, že okrem ekonomického prospechu platíme aj výraznú psychickú a sociálnu daň. Usilovne pracovať je určite fajn, ale môže sa to podpísať pod to, že mi nezostane čas a energia na rodinu, priateľov a na prežívanie samotného života,“ hovorí psychológ Tomáš Morávek.

Takto si so mnou zapózovali „kovboji“ z Mosulu.
27.7. 2021 6:00

Príbehy, z ktorých mrazí: Navštívili sme niekdajšiu baštu Islamského štátu

Na miestach v Iraku, kam roky nevstúpila noha turistu a vládol tam teror Islamského štátu, zažijete šoky na rôzne spôsoby. Z väčšiny pamiatok zostali len ruiny, ale hrdosť miestnych ľudí pretrváva.