Nahliadnite do bohatého archívu týždenníka Život. Rozhovor "Spievajúca herečka Dagmar Patrasová vyvolala v Česku dádomániu" sme našim čitateľom priniesli na začiatku nového milénia.

Mohla urobiť kariéru na doskách, ktoré znamenajú svet. Čakala ju dráha hviezdy strieborného plátna, televíznej obrazovky a podľa prvých ohlasov aj vzostup na vlnách populárnej hudby. Talentu má na rozdávanie. Skúsila všetko. Nakoniec však tvorbu i srdce upísala deťom. Dáda Patrasová (44).

Hrala asi v dvadsiatich filmoch, občas si zaspievala v divadle Semafor a vďaka seriálom Arabela a Návštevníci sa stala hviezdou detského sveta. Dnes s ňou prežívajú „dádomániu“ diváci v Česku i na Slovensku. Herectvo zavesila na klinec.

Zdroj: ŽIVOT
Dagmar Patrasová na začiatku milénia

Prezývka: Dáda

 

Dátum narodenia: 27. 4. 1956

 

Znamenie: Býk

 

Výška: 170 cm

 

Hmotnosť: 56 kg

 

Farba očí: hnedá

 

Farba vlasov: čierna

 

Vzdelanie: konzervatórium (hudobno-dramatický odbor)

 

Obľúbené jedlo: talianska kuchyňa, najmä špagety

 

Obľúbený nápoj: pivo

 

Obľúbená farba: čierna a ružová

 

Kniha, ktorú má na nočnom stolíku: Slnečné znamenie od Lindy Goodmanovej

 

Film, ktorý ju v poslednom čase zaujal: Už som v kine dlho nebola.

 

Čo má rada: svoje deti

 

Čo nemá rada: lož, závisť, faloš a zlobu

 

Stav: vydatá, manžel Felix Slováček, hudobník

 

Deti: Felix (1983), študent pražského konzervatória (klarinet), Anna Julie (1995)

Ako sa máte a čo je u vás nové?

Po albume Z písničky do pohádky s Dádou a videokazete Kouzelný rok s Dádou, ktoré vyšli koncom minulého roka (obe sú už zlaté, pozn. red.), som v decembri s ťažkosťami dokončila vianočné turné a okrem Kúzelnej škôlky, ktorú nakrúcam raz mesačne pre Českú televíziu, som všetky aktivity zrušila. Pred Vianocami mi totiž tragicky zomrela mamička. Odmietla som aj dve krásne ponuky – muzikál a divadelnú hru pre dospelých. Nemala som a ešte stále nemám silu skúšať a naplno sa venovať novým projektom.

Vy ste v polovici osemdesiatych rokov takisto boli blízko smrti.

Máte pravdu. Lekári mi dávali rok života. Pôvod mojej vtedajšej choroby asi spočíval v nervákoch, ktoré som prežívala. Zrazu som sa začala úplne „rozkladať“. Najhoršie bolo pomyslenie, že mám dieťa, ktoré by malo ostať bez mamy. Liečila som sa na jednej klinike v Nemecku. Každý deň mi tam pichali asi dve deci najrôznejších injekcií. Tie mi nakoniec pomohli. Lekári sa na mňa chodili pozerať ako na zázrak. Prehodnotila som svoje priority, a keď som sa vrátila domov, intenzívnejšie som sa začala venovať charitatívnej činnosti.

Čím ste chceli byť ako malá?

Od šiestich do trinástich rokov som chodila na športovú gymnastiku, venovala som sa atletike a dokonca som uvažovala o športovej škole. Mamka mi to však nedovolila. Tvrdila, že to nie je zdravé.

A otec?

Už keď som bola malá, rozprával mi rozprávky. Dodnes si pamätám, ako som ich prežívala. Priam fyzicky som cítila všetko, čo sa v nich odohrávalo. Až tak, že som prestávala vnímať otcov hlas. V mojich predstavách sa menil na priamu reč postáv. No a to hranie sa mi zapáčilo natoľko, že keď som si v štrnástich prečítala v novinách, že na konzervatóriu otvárajú hudobno-dramatický odbor, kde sú hlavné predmety herectvo, spev a tanec, prihlásila som sa. Otec mi otvorenie nového študijného odboru zatajil, hoci vtedy na konzervatóriu učil. Chcel, aby som študovala jazyky a stala sa sekretárkou.

Napriek tomu ste sa stali jednou z najpredávanejších českých speváčok...

Nepatrím k ctižiadostivcom, ktorých cieľom je búrať rôzne rebríčky. Iste, je príjemné vedieť, že vaša práca zaujíma také množstvo ľudí a že tí ľudia sú dokonca ochotní zájsť do obchodu a kúpiť si vašu platňu.

Ako ste sa dostali k práci pre deti?

Všetko „zavinil“ seriál Arabela. Hrala som v ňom síce zápornú postavu, princeznú Xéniu, ale deťom sa seriál páčil a ja som dostávala kopy krásnych listov. Potom prišla rozprávka Královna Koloběžka a nastal zlom. Pre deti som už nebola zlá Xénia, ale Dáda. Takže vďaka Xénii som vošla do ich povedomia a vďaka Koloběžke ma začali mať rady.

Kvôli vlastným deťom ste dvakrát prerušili kariéru. Nebáli ste sa, že vám tieto prestávky prekazia návrat na výslnie?

Nezlučujem kariéru s deťmi. Buď deti chcem a mám ich, alebo ich nechcem a robím kariéru. Ten, kto raz padol dole, vie, že najdôležitejšie hodnoty v živote sú zdravie, rodina a deti.

Zdá sa, že vôbec nestarnete. Ako to robíte?

Vôbec si nemyslím, že dobre vyzerám. V poslednom čase žijem v strese a nemám na nič čas. Lietam medzi rodinou a prácou.

Máte vôbec nejaké neresti?

Iste, ale to by ste sa mali spýtať manžela. Určite by vám povedal, že míňam peniaze na módu a podobne. A neklamal by. Slabosť pre „parádu“ má korene v detstve. Mala som dvoch starších súrodencov, sestru o osem, brata takmer o desať rokov. Peňazí nazvyš nebolo, tak som musela nosiť oblečenie po nich. Teraz si to vynahrádzam.

MIROSLAV GRACLÍK

Diskusia