Zvýšená teplota je normálna obranná reakcia organizmu. Hodnoty okolo 38 stupňov Celzia si vyžadujú pokojnejší režim a viac tekutín. Vysoké horúčky však OHROZUJÚ SRDCE.

Normálna telesná teplota sa u dospelého človeka pohybuje od 36 do 37,5 stupňa Celzia. Zvýšená teplota je normálna obranná reakcia organizmu. Hodnota 37,5 nie je výnimočná, ešte nejde o horúčku. Je to znak, že telo bojuje s vírusom a baktériou, teda s infekciou. Hodnoty okolo 38 stupňov Celzia si už vyžadujú pokojnejší režim a viac tekutín. Zvýšenie teploty vyprovokujú pyrogény, ktoré telo začne produkovať, keď biele krvinky zaznamenajú útok baktérie alebo vírusu. Ak teplota nestúpne, infekcia je taká slabá, že organizmus nemá potrebu brániť sa. Alebo čo je horšie, brániť sa nedokáže. Nižšiu teplotu mávajú starší ľudia, hoci sú chorí. Ich telo je totiž imunitne vyčerpané a nedokáže sa účinne brániť.

Čo vám zníži teplotu?
  •  Kyselina acetylsalicylová – znižuje horúčku, potláča aj bolesť a má protizápalové účinky. Nesmie sa podávať deťom!• Paracetamol –  znižuje horúčku, potláča bolesť a nemá protizápalové účinky. Vyrába sa aj vo forme čapíkov a sirupov. Neužívajte ho pri ochorení pečene!
  • Ibuprofén – znižuje horúčku, potláča aj bolesť a má protizápalové účinky. Ak máte choré obličky, zvoľte radšej inú účinnú látku. Či už máte priemerne vyššiu, alebo nižšiu telesnú teplotu, neupínajte sa na presné hodnoty. Ide len o orientačné údaje. Napríklad aj pri chrípke je horúčka len druhotný prejav. K prvým príznakom patrí slabosť, bolesti kĺbov a kašeľ.

Ak máte zvýšenú teplotu, ľahnite si do postele a pite viac tekutín. Uprednostnite bylinkové čaje na podporu potenia. Ideálny je lipový, bazový či z kôry bielej vŕby. Nepite ich horúce, len vlažné a striedajte ich s ovocnými šťavami a minerálkou. Čiernemu čaju sa radšej vyhnite, je močopudný. Na zvýšený výdaj tekutín zareagujú potné žľazy tým, že sa uzavrú a teplota sa bude znižovať ťažšie. Namerali ste si v podpazuší, ústach, uchu alebo na čele 38,5 stupňa Celzia? To už je horúčka a telo treba schladiť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia