Najlepšia prevencia

 „Medzi najohrozenejších pacientov v ambulanciách všeobecného lekára patria práve seniori, pričom s vekom riziko komplikácií spôsobených pneumokokovými infekciami dokázateľne pribúda," hovorí všeobecná praktická lekárka a viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva MUDr. Michaela Gašpar-Macháčová, „U starších ľudí je vzhľadom na slabšiu imunitu priebeh pneumokokových infekcií rýchlejší a závažnejší,“ dodáva.

Vzhľadom na možný ťažký priebeh invazívnych respiračných ochorení prevláda v odborných kruhoch názor, že je lepšie sa pred nimi chrániť, než sa liečiť.  Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že v domácnosti je najdôležitejšie pravidelné vetranie miestností nárazovo a niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti vymenil. 

Vo verejných priestoroch sa odporúča dodržiavať behaviorálne opatrenia – R-O-R (rúško, odstup, hygiena rúk). Ideálne je počas jesenného obdobia sa vyhýbať preplneným miestnostiam ako sú kiná, divadlá, nákupné centrá a väčšie spoločenské podujatia. Ideálnu ochranu očkovaním pred respiračnými ochoreniami predstavuje podľa odborníkov takzvaná triáda očkovania - kombinácia ochrany proti Covid-19, proti chrípke a proti pneumokokom. 

Zdroj: Zdravie

Diskusia