Zápal pľúc je zákerné ochorenie, môže sa totiž maskovať za nezvyčajné príznaky. Aj v dnešnej dobre pokročilej medicíny môže mať fatálne následky, ako to bolo u Mekyho Žbirku(†69.)
Mirovi Žibrkovi rovnako ako jeho mame sa stal osudným zápal pľúc, ktorým v posledných rokoch opakovane trpel. Je to vážne ochorenie a takým bolo aj pred covidom. Počas virózovej sezóny preto lekári opakovane upozorňujú na nutnosť prevencie. U ľudí nad 65 rokov sú infekcie dolných dýchacích ciest okrem covidu štvrtou najčastejšou príčinou smrti a ročne kvôli nim zomrie na Slovensku viac ako 2600 ľudí.
Zápal pľúc v dobe COVID-19
Pneumokokový zápal pľúc je celosvetovým problémom, patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Ani z dlhodobého hľadiska za posledných 20 rokov sa úmrtnosť zásadne nemení, dosahuje okolo 8 %. Naopak, narastá jej závažnosť, pacienti častejšie vyžadujú intenzívnu starostlivosť a rôzne formy ventilačnej podpory. V obdobíCOVID-19 je o to nebzepečnejší, že obeohcorenia sa môžu skombinovať a vznikne smrtiaca superinfekcia. Pri ktorých príznakoch by ste mali spozornieť?
- TOTO SÚ PRÍZNAKY ZÁPALU PĽÚC. Poznáte ich?
- kašeľ
- sťažené a zrýchlené dýchanie
- bolesť hrudníka
- horúčka nad 38° C
- zvýšené potenie
- zimnica
- schvátenosť
- vyčerpanosť
- bolesť hlavy
- bolesť kĺbov a svalov
- tráviace problémy
Horúčka i kašeľ však môžu chýbať, týmto zápalom pľúc sa ľudovo hovorí „studený“ a suchý".
Článok pokračuje na ďalšej strane.