Zápal srdcového svalu sa dnes spomína najmä v súvislosti s očkovaním. Oveľa pravdepodobnejšie ho však dostanete pri iných príležitostiach. A pozor, RÁD SA MASKUJE ZA INÉ OCHORENIA!

Myslel si, že má virózu a pritom bojoval so zápalom srdcového svalu. „Na príčine bola u mňa reuma, ale keďže sa teraz stále spomína kvôli očkovaniu, napíšte ľuďom, aby naň mysleli,“ vyzval nás čitateľ Michal listom.

Zápal srdcového svalu, odborne myokarditída, býva naozaj zradný. Niektorí ho prekonajú bez následkov, iným môže ohroziť život. Pri myokarditíde zápal poškodzuje srdcový sval, ktorý potom nemôže správne pracovať. Príčina jej vzniku sa často nezistí a neraz sa diagnostikuje vylúčením iných ochorení srdca. Problémy môže vyvolať aj bežná viróza. „Najčastejším dôvodom zápalu sú vírusy, ktoré popri sliznici dýchacích ciest a tráviacej trubice napadnú aj svalovinu srdca. Bakteriálne infekcie kože a hrdla sú menej častou príčinou,“ vysvetľuje kardiologička Ingrid Porubčinová.

Nebezpečným sa môže stať aj nečakaný suvenír z lesa. „S rozmnožením kliešťov dnes pribúdajú aj zápaly v dôsledku ich uštipnutia.“ Myokarditída ako dôvod únavy, slabosti, dýchavice a opuchov sa môže ohlásiť aj u onkologických pacientov po ožarovaní. Obozretní by mali byť aj reumatici. „Zápal srdca môže nasadnúť aj na práve zhoršený priebeh reumatoidnej artritídy, systémového zápalu spojivových tkanív,“ dodáva odborníčka. 

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia