Parkinsonova choroba je zákerné ochorenie. Začína sa pomaly a plazivo, no ak nenastúpi liečba, vedie k úplnej strate hybnosti.

Parkinsonova choroba je chronické neurodegeneratívne ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatočnou tvorbou dopamínu v mozgu. Táto látka funguje ako neuroprenášač a pri jej nedostatku nervový systém prestáva správne pracovať. Parkinsonova choroba sa rozvíja pomaly a postupne, nie je možné ju vyliečiť. Je to však liečiteľné ochorenie, to znamená, že je možné dlhodobo potlačiť či obmedziť jeho príznaky. Vznik Parkinsonovej choroby nesúvisí so životným štýlom, s druhom zamestnania či so spôsobom stravovania. Priebeh ochorenia sa dá často spomaliť a pacienta možno udržiavať v danom štádiu ochorenia s minimálnymi ťažkosťami mnoho rokov. Priebeh ochorenia a miera ťažkostí závisia od liečby, ale aj od psychického stavu.

Parkinsonova choroba prináša problémy s chôdzou i rovnováhou Shutterstock

Príznaky bývajú najskôr nešpecifické, takže v počiatočných štádiách nie je jednoduché ochorenie diagnostikovať. Patrí k nim únava, bolesti chrbta, ­zápcha, poruchy čuchu, ťažké nohy, pomalá chôdza, depresie. Pre rozvinuté ochorenie je typický nekontrolovateľný tras končatín, neschopnosť poriadne sa hýbať a chodiť, strata mimiky, zlá rovnováha, psychické zmeny (depresie, úzkosť, niekedy aj demencia). Chorý je napokon odkázaný na pomoc iných a ochorenie ho invalidizuje. Parkinsonova choroba je zákerná práve v tom, že jej začiatok je plazivý, ale liečba a priebeh sú dlhodobou záležitosťou. Parkinsonovu chorobu prvý raz opísal londýnsky lekár James Parkinson v roku 1817 a nazval ju „trasľavou obrnou“. V skutočnosti o obrnu nejde, preto ju neskôr pomenovali podľa jej objaviteľa.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia