Nepredávkujte sa

Vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch sa pri predávkovaní v tele hromadia. O ich užívaní by mal byť vždy informovaný lekár a treba dodržiavať ich dávkovanie. Pri vitamíne A boli pri predávkovaní opísané otravy s celoživotnými následkami. Takisto konzumácia niektorých potravín môže mať vplyv na vstrebávanie toho-ktorého vitamínu. Niektoré skupiny ľudí by mali užívanie vitamínov naozaj starostlivo zvážiť. Aj v bežne odporúčaných dávkach môžu mať na nich totiž iný účinok než na ostatných. Sú to najmä deti, tehotné ženy a ľudia trpiaci vážnym ochorením.

Detské vitamíny sú zvyčajne veselé, farebné, chuťovo výborné „cukríky“. O ich užívaní sa však vždy treba poradiť s pediatrom a snažiť sa, aby pre dieťa bola zdrojom vitamínov najmä pestrá a vyvážená strava.

V akom množstve dopĺňať vitamín D?

Súčasné vedecké výskumy ukazujú, že väčšina obyvateľov Európy trpí nedostatkom vitamínu D v zimných mesiacoch a mali by ho dopĺňať pomocou syntetických preparátov. Naopak, v letných mesiacoch si naše telo dokáže vyrobiť dosť vitamínu D samo, na doplnenie potrebnej hladiny mu stačí asi 20 minút pobytu na slnku denne.

 

Odporúčané množstvá sú:

 

  • u detí do jedného roka veku: 400 MJ za deň
  • u osôb medzi 2. a 59. rokom života: 600 MJ za deň
  • u osôb starších ako 60 rokov: 800 MJ za deň
  • tehotné a dojčiace ženy: 600 MJ za deň

 

MJ je skratka medzinárodnej mernej jednotky pre množstvo účinnej látky. Môžete sa stretnúť aj s anglickou skratkou IU. Jej hmotnosť môže byť pre každú látku iná, záleží na účinku a biologickom pôsobení. Pri vitamíne D platí, že 1 MJ má rovnaký účinok ako 0,025 mg cholekalciferolu/ergokalciferolu.

Pre tehotné ženy existuje veľké množstvo špeciálnych „tehotenských“ vitamínových prípravkov, gynekológovia však ich užívanie nevidia radi. Ak sa žena môže normálne stravovať, oveľa vhodnejšie sú podľa nich vitamíny z čerstvého a hodnotného jedla. To, čo by však tehotná žena nemala zanedbať, je dopĺňanie kyseliny listovej v prvom trimestri tehotenstva a aj pri plánovaní otehotnenia v krátkom čase. Pri nedostatku alebo poruche vstrebávania tohto vitamínu vznikajú defekty uzatvárania miechovej trubice a u plodu sa môže vyvinúť rázštep chrbtice. Napríklad vysoké dávky vitamínu C sa tehotným ženám neodporúčajú.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia