Po lete sa mnohí z nás snažia doplniť zásoby vitamínov v tele. Najviac by sme ich však mali získať ZO ZDRAVEJ STRAVY, NIE Z TABLETIEK.
Ak sa normálne stravujete, užívať denne vitamíny v tabletkách, šumivých nápojoch či sirupoch nie je dobrý nápad. Nadbytok vitamínov, ktoré prijmeme vo výživových doplnkoch, sa v lepšom prípade z tela len bez úžitku vylúči, v horšom prípade si môžeme vážne poškodiť zdravie, najmä ak priveľké dávky vitamínov užívame dlhodobo.
Vo vitamínových preparátoch, ktoré sú voľne dostupné, sú totiž podľa odborníkov často nadmerné množstvá vitamínov a ani ich vzájomné kombinácie spojené do jedného výživového doplnku nemusia byť šťastné. V jednej tablete sa môže napríklad vyskytovať zároveň zinok a meď, hoci jedno potláča účinok druhého a lekári ich odporúčajú užiť s odstupom dvoch hodín. Rovnako riboflavínu či tiamínu človek potrebuje asi 1,5 miligramu denne, niektoré preparáty s komplexom vitamínov B ich však obsahujú aj 100 miligramov! Telo si však riboflavín nedokáže ukladať do zásoby a jediným výsledkom je zvláštne zafarbený žltý moč dve hodiny po jeho užití, pretože nadbytočný vitamín rozpustný vo vode sa takto vylúči.
- Čo sú vitamíny?
Vitamín je látka, ktorú organizmus nevyhnutne potrebuje na svoju existenciu, no nedokáže si ju, až na niektoré výnimky, sám „vyrobiť“ a musí ju teda získavať v potrave. Spolu s bielkovinami, tukmi a so sacharidmi patria vitamíny k základným zložkám ľudskej potravy. V ľudskom organizme majú vitamíny funkciu katalyzátorov biochemických reakcií. Podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov.Existuje 13 základných typov vitamínov.
Pri ich nedostatku sa môžu objavovať poruchy funkcií organizmu alebo i veľmi vážne ochorenia. Niektorých prebytočných vitamínov sa organizmus dokáže zbaviť a ak prestane vitamín prijímať, organizmus z tela nadbytočné množstvo vylúči. Pri niektorých ďalších to však nefunguje. Vitamíny sú nutné na udržanie mnohých telesných funkcií a sú schopné posilňovať a udržovať imunitné reakcie.
Ďalším problémom pri nekontrolovanom užívaní vitamínov môžu byť ich vzťahy s liekmi na predpis. Aj preto treba o užívaní výživových doplnkov vždy informovať lekára. Vitamín K1 môže znížiť účinky warfarínu, lieku proti zrážavosti krvi. Antioxidačné doplnky, teda vitamíny C a E, zase môžu znížiť účinnosť chemoterapie pri niektorých typoch rakoviny. U fajčiarov, ktorí užívajú syntetické doplnky betakaroténu, aby sa v sezóne pekne opálili, sa zase vo vyššej miere vyskytuje rakovina pľúc.
Článok pokračuje na ďalšej strane.