V honbe za čo najúčinnejšou zbraňou proti existujúcej pandémii COVID-19 je jedným z najčastejšie spomínaných prostriedkov vitamín D. Skutočne ide o taký zázrak, ako sa ho snažia prezentovať mnohé štúdie a odborné odporúčania?
Nejde o žiadnu novinku. Význam vitamínu D pre imunitný systém je vedecky potvrdený od roku 1928, keď Adolf Otto Reinhold Windaus získal Nobelovu cenu. Zistil totiž, že ergosterol sa po ožiarení ultrafialovými lúčmi mení na vitamín D, ako prvému sa mu podarilo objasniť jeho štruktúru a neskôr dokázal tento vitamín vyrobiť aj umelo. Najväčším prirodzeným zdrojom déčka je pritom slnečné žiarenie, ktoré poskytuje nášmu telu až 90 percent potrebnej dávky. A už dlho pred existujúcou pandémiou lekárske spoločnosti odporúčali zabezpečiť organizmu dostatočný príjem tohto vitamínu, pretože hrá kľúčovú úlohu v imunitnom systéme a má schopnosť chrániť ľudí pred radom infekčných agensov vrátane baktérií a vírusov.
Daň za strach zo slnka
Vitamínom D odborníci označujú skupinu vitamínov (takzvaných kalciferolov), ktoré sú rozpustné v tukoch a v organizme sa môžu vytvoriť buď v súvislosti so stravou (vitamín D2 rastlinného pôvodu, vitamín D3 živočíšneho), alebo – pravdepodobnejšie a častejšie – vplyvom UV žiarenia (len vitamín D3). Pre organizmus a jeho správne fungovanie je zásadný najmä vitamín D3, a preto sa hovorí tiež o význame slnečného žiarenia a nutnosti dopĺňať tento vitamín v liekovej forme, a to predovšetkým v zimných mesiacoch, keď je slnka málo.
Hoci sa dá nájsť aj v strave, pravda je, že existuje len veľmi málo prírodných zdrojov. Jedným z hlavných sú mastné ryby (losos, sardinky a podobne), ale aby ste získali dostatok vitamínu D iba z nich, museli by ste denne zjesť aspoň dve veľké porcie. Spoľahlivé teda zostáva predovšetkým slnko. Lenže to má háčik. Za ostatných 100 rokov sa väčšina pracujúcich ľudí presunula z vonkajších do vnútorných priestorov pod umelé osvetlenie.
Taktiež mnohí lekári začali varovať pred pobytom na slnku vzhľadom na nebezpečenstvo vzniku rakoviny kože. Stačilo pár rokov, aby sme sa prepadli do červených štatistík poukazujúcich na alarmujúci nedostatok vitamínu D. Varovanie pred nebezpečenstvom slnečného žiarenia si ľudia vzali k srdcu natoľko, že už na slnko takmer nevychádzajú, a ak áno, tak natretí tučnou vrstvou krému s vysokým ochranným faktorom.
Pokračovanie na ďalšej strane...