Ak máte zrazu pleseň na nohách a pália vás prsty v topánkach, neodkladajte návštevu lekára. Aj takto sa totiž hlási CUKROVKA!

Časté močenie, pocit sucha v ústach, opakujúce sa plesňové alebo infekčné ochorenia v močovo-pohlavnej oblasti, ale tiež zhoršenie videnia do diaľky či strata citlivosti alebo pálivý pocit na prstoch dolných končatín môžu naznačovať rozvíjajúcu sa cukrovku. Ak ste si tieto príznaky všimli na sebe, návštevu lekára neodkladajte. Diabetológ Juraj Gmitrov z krompašskej nemocnice pripomína dôležitosť preventívnej prehliadok.

„Pri vyšších hodnotách cukru v krvi sa vylučuje veľké množstvo glukózy do moču, glukóza na seba viaže vodu a pacient je nútený často a veľa močiť, niekedy aj 3 až 4 litre za deň," predstavil Gmitrov jeden z najčastejších príznakov rozvíjajúcej sa cukrovky. K ďalším signálom cukrovky patrí aj pocit slabosti a nevýkonnosť. „Najzávažnejším prejavom je život ohrozujúci stav, ktorý sa prejavuje až kómou, plytkým zrýchleným dýchaním v dôsledku silného okyslenia organizmu, vysokých hodnôt cukru v krvi a straty tekutín," doplnil.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia