Aj obyčajná nádcha sa občas zmení na nepríjemný zápal prinosových dutín. Bolesti tváre nepodceňujte, infekcia sa môže rozšíriť dokonca do mozgu.

Tečie vám z nosa a o pár dní vás už bolí líce či oblúk pod okom? Treba si uvedomiť, že každý zápal v nosovej dutine znamená aj rôzne silný zápal prinosových dutín, odborne nazývaný sinusitída. Sú to dutiny vystlané sliznicou v tvárovej časti lebky a cez anatomické otvory sú prepojené s nosovou dutinou. Nie všetky musia byť vyvinuté a mávajú rôznu veľkosť.

Sliznica týchto dutín je rovnaká ako v nosovej dutine a v nosohltane. Na povrchu ich sliznice, rovnako ako v nose, je takzvaný ciliárny aparát. Sú to drobné „metličky“, ktoré posúvajú hlien smerom k ústiu dutiny, a tak sa ho dutina zbavuje. Deje sa to aj za normálnych okolností, počas infekcie sa množstvo hlienu zvyšuje. Problém nastáva, keď táto sliznica pri zápale v nose i prinosových dutinách opuchne.

Ako sa prejavuje sinusitída?
  • bolesť a citlivosť lícnych utín
  • upchatý nos
  • horúčka
  • bolesti hlavy
  • zápach z úst
  • hustý výtok z nosa (číry alebo zelený)
  • kašeľ

Hrozí oslepnutie

Dutina je malý priestor a otvor komunikujúci s nosom je široký len niekoľko milimetrov. Ak sa tento otvor opuchom uzatvorí, pomery v dutine sa menia. Spotrebúva sa tam vzduch, dochádza k zmene kyslosti prostredia, hlien sa hromadí a to sú ideálne prostriedky na množenie patogénnych baktérií. Tie prevážia nad dobrými baktériami a vírusový zápal sa môže zmeniť na druhotný, bakteriálny zápal prinosových dutín so špecifickými príznakmi.

Vždy spôsobuje zvýšenie teploty, pocit tlaku až tlakovej bolesti v oblasti tváre s vystreľovaním do očí, do čela – najmä v predklone, keď stúpa tlak v hlave. Pretože sa zablokuje transport hlienu, môžu z tohto zápalu vzniknúť ďalšie komplikácie. Zápal sa šíri napríklad do mäkkých častí tváre – do líca, oblasti očnice, lebo očná a čelová dutina susedia s očnicou. Keďže prinosové dutiny sa nachádzajú na spodine lebečnej, infekcia môže prejsť na mozgové obaly.

Vznikne zápal tvrdej mozgovej pleny alebo mozgových blán. Vytvorí sa tiež absces na tvrdej mozgovej plene alebo priamo v mozgu. Rozšírenie infekcie krvou do tela býva príčinou sepsy a septického šoku. Takáto komplikácia sa môže končiť smrťou. Pri šírení zápalu smerom do očnice vzniká vážna očnicová komplikácia, takzvaná orbitocelulitída. Od zápalu tuku a tukového tkaniva v okolí oka sa zapália očné svaly, oko sa prestane hýbať.

Veľký opuch spôsobí, že sa oko začne vytláčať von, naťahuje sa očný nerv, ale aj cievy, ktoré zásobujú oko. Dochádza k vážnym komplikáciám až k oslepnutiu na strane, kde sú zapálené dutiny.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Yuri Vinogradov (53)

Zmŕtvychvstanie či odtlačok z odseknutého palca na odomknutie smartfónu sú bizarné... ale toto?

Populárne články
Ondrej Sukeľ stojí na čele Slovenskej lekárnickej komory šesť rokov.

Budú chýbať lieky? Odborník vysvetlil, či nám hrozí zatvorenie lekární

Výhľad z najvyššieho bodu ostrova Ahtamar na kostol.

Pod Bájnym Araratom: Turecko, to nie sú len hotely, ale aj krásna príroda a výborná kuchyňa

Ilustračná snímka

Žena ma podviedla. Spôsob, akým som na to prišiel, je neuveriťelný. Bol som tam!

Daniela je stále sexi kosť.

Daniela Peštová dráždi aj tesne pred päťdesiatkou: Opäť je anjelikom Victoria's Secret

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome marca a apríla?

Zemiakové lupienky sú nezdravé. Je to pravda?

Sú zemiakové lupienky nezdravé?

Zobraziť viac
Diskusia