Zdravie

Unavené oči sú často suché, môže vás prekvapiť bolestivé rezanie: Žmurkajte a preostrite

20.9. 2023 5:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Unavené oči sú často suché, môže vás prekvapiť bolestivé rezanie: Žmurkajte a preostrite

20.9. 2023 5:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Oči poteší každá prestávka. Čo však počas nej robiť, aby si skutočne oddýchli? Únavu zaženú naozaj jednoduché triky. Prečo sa oplatí preostriť a ako pomôcť suchým očiam?

Vnímate, koľkokrát počas minúty zažmurkáte? Práve s týmto podvedomým pohybom viečok súvisí to, či bude vaše oko zdravé. „Ak vykonávate akúkoľvek sústredenú prácu, napríklad na počítači alebo mobile, začnú vám vysychať oči. Znižuje sa totiž frekvencia žmurkania a vzniká syndróm suchého oka,“ hovorí o najväčšom zlozvyku očná lekárka MUDr. Veselína Turanská.

Vyskúšajte kvapky

Syndróm suchého oka sa dnes dokonca považuje za civilizačné ochorenie. Tento nepríjemný pocit trápi študentov i ľudí v produktívnom veku. Pri syndróme suchých očí väčšina siahne po populárnych umelých slzách. „V prípade prepracovaných suchých očí je dobré pravidelne a dlhodobo ich zvlhčovať umelými slzami. Najlepšie s obsahom kyseliny hyalurónovej,“ radí odborníčka. „Najmä ak pracujete v klimatizovanom priestore, dávajte si pozor na vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch a klimatizácia očiam určite nepridávajú na komforte.“ Za syndrómom suchého oka sa však môžu skrývať aj kontaktné šošovky, suchý alebo znečistený vzduch, prípadne ochorenie spojovky oka.

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Nielen pri počítači

Keďže oko v tomto prípade ustavične zaostruje na pevný bod pred sebou, musíte odtrhnúť pohľad a pozrieť sa do diaľky. V rámci prestávky musí oko preostriť. Pomôže, keď ich na pár minút zatvoríte. Prestávku však potrebujete po akomkoľvek sústredení. Platí to i po dlhšom šoférovaní, čítaní a v prípade detí i po dlhšom učení. Určite však nevyužite prestávku tak, že vstanete od počítača a zoberiete si do rúk mobil. V praxi vám pomôže aj takzvané pravidlo dvadsať. Každých 20 minút sa pozrite do vzdialenosti 20 metrov a vydržte tak 20 sekúnd.

Zahoďte cigarety

Práve tie sú veľkým nepriateľom očí. Útočia na ne zvnútra i zvonka. Dym z cigariet vysušuje rohovku. Ešte horšie je, že fajčenie poškodzuje očné cievy. Dlhoročným milovníkom cigariet sa postupne zhoršuje zásobovanie tohto zmyslového orgánu živinami, spomaľuje sa i transport kyslíka. Postupne sa naruší kvalita sietnice a zhorší sa zraková ostrosť. Fajčenie je zároveň rizikovým faktorom zvýšeného a zrýchleného výskytu degenerácie makuly.

Potrebujú kyslík

Unaveným očiam prospeje prechádzka na čerstvom vzduchu. Ocenia to, čo celý organizmus. Dvojnásobne to platí v chladnejších mesiacoch, keď sa ustavične pohybujete vo vykúrených miestnostiach. Kyslík zo vzduchu poteší najmä rohovku, ktorá nemá na jeho prívod iný zdroj. Prechádzku si naplánujte najmä vtedy, ak pracujete celý týždeň v klimatizovanej budove, prípadne ste strávili dlhší čas medzi fajčiarmi. Počas slnečných dní nezabúdajte na slnečné okuliare. „Ochránia oči pred UV žiarením, ktoré má škodlivý vplyv na žltú škvrnu, teda makulu sietnice,“ dodáva očná lekárka.

Náš odborník doc. MUDr. Veselína Turanská, očná lekárka
Zdroj: Shutterstock

Lampa neškodí

Máte ešte dobré oči a patríte ku klasikom, ktorí čítajú pri malej lampe alebo baterke, prípadne s mobilom? Nemusíte sa obávať, a to ani v prípade, keď už máte okuliare. „So správnymi okuliarmi a pri dobrej hydratácii oka to nie je škodlivé. Ak nepociťujete únavu z takého čítania, je všetko v poriadku,“ upokojuje očná lekárka Veselína Turanská. „Dobré osvetlenie je pre dokonalé videnie dôležité najmä po 45. roku života. Zrak by sa vám nemal pokaziť ani po tomto veku, len už nevidíte tak dobre. Oči sa viac namáhajú. Potom pália, režú, sú červené. Môže sa dostaviť aj zdanlivý pocit piesku v očiach. O to viac ich treba zvlhčovať.“

Vedomé žmurkanie

Zvlhčovaniu očí pomôže aj vedomé žmurkanie. Na tento podvedomý pohyb pri práci ľahko zabudnete. Pri sústredenej práci sa znižuje na frekvenciu päťkrát za minútu. To je príliš málo! Koľkokrát by ste mali žmurknúť? V optimálnom prípade by to malo byť 10- až 15-krát za minútu. Nenápadný pohyb viečka je pre zdravé oko skutočne dôležitý. Pomáha nielen hydratácii, ale aj jeho očiste. Ak dlhší čas nežmurknete, tenký slzný film, ktorým je oko pokryté, sa postupne stratí.

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Ako sa prejavuje syndróm suchého oka?

  • slzením
  • pálením
  • začervenaním očí

Autorka: Katarína Posluchová, Zdravie

Diskusia