Keď obličky nevládzu

Tukové tkanivo okrem iného spôsobuje zápal a poškodzuje bunky obličkových klbiek – glomerulov. Zvyšuje sa priepustnosť týchto buniek pre bielkoviny, postupne zanikajú a zhoršuje sa ich filtračná funkcia. Obličky obézneho človeka sú namáhané až o 30 percent viac než v prípade štíhleho človeka. Zhoršená funkcia obličiek spôsobuje zvýšený výskyt vysokého krvného tlaku, poruchu metabolizmu tukov a cukrov, zvýšenú hladinu cholesterolu, najmä „zlého“, zvýšenú hladinu glukózy v krvi.

Zvyšuje sa aj množstvo krvi v cievach v dôsledku zvýšeného spätného vstrebávania sodíka v obličkách. To vedie k postupnému preťaženiu srdca a jeho zlyhávaniu. Samozrejme, výskyt týchto chorôb a porúch je u obézneho človeka častejší aj samostatne. Väzby medzi obezitou a poškodením obličiek sú teda obojstranné.

Hrozí rakovina

Obezita a nadmerná hmotnosť výrazne zvyšujú riziko vzniku obličkových kameňov. Dôvodom je zvýšené vylučovanie kyseliny močovej a kyseliny oxalovej pri hyperurikémii, ktorá súvisí s obezitou. Obézni ľudia majú zvyčajne vysoký príjem sacharidov, čo spôsobuje znížené vstrebávanie vápnika a jeho zvýšené vylučovanie do moču. U mužov s hmotnosťou nad sto kilogramov sa preukázalo o 44 percent vyššie riziko obličkových kameňov oproti mužom s hmotnosťou pod 68 kilogramov.

Keď sa rovnaké hmotnostné kategórie použili u žien, zistilo sa zvýšené riziko u mladších žien o 92 percent a u starších o 89 percent. Obezita, ako aj nadmerne vysoký energetický príjem sú dôležité rizikové faktory pri rakovine obličky. Toto riziko znásobuje aj zvýšená hladina estrogénov, cholesterolu, inzulínu podobného rastového faktora a nižšia hladina vitamínu D, ktoré sa u obéznych ľudí vyskytujú. Rizikovým faktorom rakoviny obličky sú aj vysoký krvný tlak a diabetes, ktoré takisto súvisia s obezitou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Ministerstvo spravodlivosti SR zavádza na súdoch nový projekt. Postavený je hlavne na dohode. Na snímke štátny tajomník MICHAL LUCIAK

Všetko pre deti: Budeme mať na slovenských súdoch obývačky?

Osemročná Barborka Vargová ovláda ryžovaciu panvicu majstrovsky.

Pravá Kollárova zlatokopka: Naše hory boli najvýdatnejšou zásobárňou zlata v Európe

Princezná Anna (69) s mamou kráľovnou Alžbetou II.

Na parádu si veru nepotrpí: Princezná ANNA prezradila, koľko času potrebuje na účes

Marcel Forgáč prekonal v období koronakrízy zápal pľúc, nebolo mu všetko jedno.

Známeho moderátora MARCELA FORGÁČA náhle zradilo zdravie: Čo ho pripútalo na nemocničné lôžko?

Šťastné mamičky z ľava speváčka Mária Čírová (31) s manželom a Barbora Krajčírová (33).

Už sú spolu: Moderátorka Barbora Krajčírová aj speváčka Mária Čírová majú svojich synov doma

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia