Bolesť, ktorá kazí radosť z pohybu malým futbalistom, hádzanárom, ale aj lyžiarom či krasokorčuliarom, sa volá OSGOODOVA -SCHLATTEROVA CHOROBA.
Často sa stáva, že deti, ktoré sa predtým naplno venovali svojmu športu a tešili sa z výsledkov, majú zrazu po tréningu alebo počas neho silnú bolesť pod jedným či obomi kolenami. Ako miesto bolesti označujú holennú kosť, na ktorej sa niekedy dá nahmatať bolestivý výstupok. Bolesť, bohužiaľ, neustupuje, trvá dlhé týždne a niektorým deťom trénovanie úplne znemožňuje.
Znepokojení rodičia, ktorí pre neutíchajúcu bolesť často myslia aj na nádorové ochorenie kosti, vezmú malých športovcov k ortopédovi, ten im urobí röntgenové vyšetrenie a skonštatuje diagnózu so zložitým názvom Osgoodova-Schlatterova choroba (OSCH). „Je to veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje najmä chlapcov vo veku 12 – 14 rokov. Pri kolektívnych športoch to môže byť katastrofa, v niektorých obdobiach kolená bolia viac ako polovicu hráčov z tímu. Našťastie dnes už lekári neodporúčajú deťom šesťmesačnú pauzu od športu, ako to bolo kedysi. Povedia – športuj ďalej, no bude ťa to dlhodobo bolieť,“ povedal nám hádzanársky tréner Tomáš.
- Komu hrozí OSCH?
Hlavné rizikové faktory pre Osgoodovu-Schlatterovu chorobu sú:
- Vek: Osgoodova-Schlatterova choroba sa vyskytuje v období puberty. Vekové rozpätie sa líši podľa pohlavia, pretože dievčatá vstupujú do puberty skôr než chlapci. Osgoodova-Schlatterova choroba sa zvyčajne vyskytuje u chlapcov vo veku 12 až 14 rokov a dievčat vo veku 10 až 13 rokov.
- Pohlavie: Osgoodova-Schlatterova choroba je častejšia u chlapcov, ale rozdiel vo výskyte medzi chlapcami a dievčatami sa zmenšuje, pretože čoraz viac dievčat sa venuje športu.
- Druh športu: Tento stav sa vyskytuje najčastejšie pri športoch, ktoré zahŕňajú beh, skákanie a rýchle zmeny smeru.
- Malá rozmanitosť pohybu: Zúženie svalov štvorhlavého svalu pri stereotypných pohyboch môže zvýšiť ťah šľachy kolenného kĺbu na rastovú platničku v hornej časti holennej kosti.
OSCH môže spôsobiť bolestivé kostnaté hrčky na holennej kosti tesne pod kolenom. Spravidla sa vyskytuje u detí a dospievajúcich, ktorí počas puberty prežívajú rastový špurt. Osgoodova-Schlatterova choroba sa vyskytuje najčastejšie u detí, ktoré sa venujú športu. Väčšinou sú to športy, ktoré zahŕňajú beh, skákanie a rýchle zmeny smeru – napríklad futbal, basketbal, hádzaná, krasokorčuľovanie a balet. Aj keď bol tento stav v minulosti častejší u chlapcov, dnes postihuje v rovnakej miere dievčatá, ktoré sa takisto venujú športu. Rozdiel je v tom, že dievčatá vstupujú do puberty skorej než chlapci a príznaky ochorenia sa u nich teda môžu vyskytnúť skôr. Stav sa zvyčajne upraví sám, hneď ako prestanú rásť kosti dieťaťa.
Článok pokračuje na ďalšej strane.