Trápia vás tzv. tenisové lakte, ostrohy na pätách, bolestivé ramená či zápaly Achillových šliach? Aj pri týchto problémoch môže pomôcť terapia rázovou vlnou.

Lekári používajú rázovú vlnu aj pri liečbe poúrazových stavov či stavov po operáciách pohybového aparátu. Táto terapia totiž pomáha odstrániť zápal, zahojiť poškodené mäkké tkanivá, regenerovať poškodenú chrupku, dokáže tiež urýchliť hojenie kostí po zlomeninách a najmä zbaviť človeka dlhotrvajúcich bolestí.

Aby bol účinok trvalý, podľa lekárov treba liečbu absolvovať minimálne 5-krát. Každé jedno ošetrenie trvá približne 10 minút a môže byť pre človeka mierne nepríjemné, závisí to však od miesta poškodenia a stavu tkaniva. Výsledky nemožno očakávať hneď, ale až šesť týždňov po ukončení terapie.

Liečba rázovou vlnou je neinvazívna fyzikálna metóda, ktorá pomocou vysokoenergetickej tlakovej vlny pôsobí na tkanivá. Tie hlboko prekrvuje a tým podporuje ich regeneráciu.

Ako pri údere blesku

Čo sú rázové vlny? Sú to zvukové vlny s veľkou energiou. Vyskytujú sa v atmosfére napríklad pri údere blesku alebo pri prerazení zvukovej bariéry lietadlom.

Liečba rázovou vlnou patrí do skupiny mechanoterapií. Energia sa teda prenáša na postihnuté miesto vysokoenergetickou tlakovou akustickou vlnou, ktorá v tkanive vyvoláva hojivé a regeneračné procesy. Podľa použitého systému, ktorý vytvára túto rázovú vlnu, odlišujeme radiálnu vlnu (RSWT) a fokusovanú vlnu (ESWT a PSWT).

Terapia pomáha pri bolesti aj opuchu.
Terapia pomáha pri bolesti aj opuchu.
Zdroj: Shutterstock

Presné zameranie či už rozbiehavej, alebo koncentrovanej vlny uvoľňuje svalstvo a zmierňuje bolesť. Predpokladom pozitívneho výsledku sú však dostatočné skúsenosti lekára s touto terapiou.

Vlny umožňujú napríklad rozpúšťanie výrastkov – kalcifikátov, podporujú produkciu kolagénu, znižujú napätie v tkanive, tíšia bolesť a majú protizápalový účinok. Jednoducho povedané, princíp pôsobenia rázovej vlny spočíva v zlepšení prekrvenia v  mieste pôsobenia a v regenerácii postihnutých buniek. Hĺbka účinku rázovej vlny je asi 1 až 6 centimetrov.

Najprv na kamene

Rázová vlna vzniká, ak sa zdroj zvukových vĺn pohybuje rýchlejšie než samotný zvuk. Pri prekročení zvukovej bariéry vzniká tresk a tlaková vlna, ktorá má výraznú energiu.

Na liečebné účely sa využívajú prístroje, ktoré pracujú na rôznych fyzikálnych princípoch, napríklad pneumatickom, elektromagnetickom či elektrohydraulickom. Pomocou týchto generátorov možno rázové vlny nasmerovať a regulovať ich prienik do hĺbky ľudského tela – priamo do miesta, ktoré spôsobuje ťažkosti.

V medicíne sa začala rázová vlna používať v  80. rokoch minulého storočia na liečbu žlčníkových a obličkových kameňov, keď sa ňou rozomieľali usadeniny, ktoré sa následne v podobe piesku vylúčili z tela prirodzenou cestou. Vtedy sa ako vedľajší účinok terapie zistil aj vplyv pôsobenia rázových vĺn na hojenie mäkkých tkanív a obnovu hustoty kostí.

Dnes sa rázová vlna používa najmä na liečbu bolestí a zápalov pohybového aparátu a účinkuje aj pri regenerácii chrupky a artrózou poškodených kĺbov.

Pred používaním rázových vĺn sa na postihnuté miesto aplikuje špeciálny gél.
Pred používaním rázových vĺn sa na postihnuté miesto aplikuje špeciálny gél.
Zdroj: Shutterstock

Radiálna či fokusovaná rázová vlna?

Radiálna rázová vlna má rozbiehavý lúč energie. Hodí sa preto viac na liečbu povrchových častí tela, kde je energia ešte dosť koncentrovaná. Používa sa napríklad v estetickej dermatológii. Fokusovaná rázová vlna funguje na úplne inom princípe. Pôsobenie jej energie je koncentrované a preniká hlbšie než radiálna rázová vlna.

Radiálna rázová vlna

•stimuluje tvorbu kolagénu,

•urýchľuje proces hojenia,

•rozpúšťa usadeniny vápnika,

•tlmí bolesť.

Fokusovaná rázová vlna

•preniká viac do hĺbky,

•podporuje stimuláciu rastového faktora,

•tlmí bolesť,

•terapiu sprevádza relaxačný efekt.

Kedy ÁNO

•proti zápalu a bolesti,

•stimulácia kostnej novotvorby aj pod chrupkou,

•regenerácia väzív a kostného tkaniva,

•znižovanie svalového napätia,

•vstrebávanie kostných opuchov aj kalcifikátov.

Kedy NIE

•akútny zápal alebo infekcia,

•nádorové ochorenia,

•u detí, ktoré nemajú uzatvorené rastové štrbiny,

•pri krvácavých ochoreniach.

Poslať emailom
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac