Možno sa skrýva aj vo vašom tele. Helicobacter pylori sa totiž vyskytuje takmer u polovice populácie. Dokáže sa správať nenápadne a ostať v tele bez príznakov. Keď sa však objavia, navštívte lekára, stojí to za to.
Jana vhupla po skončení materskej dovolenky rovnými nohami do bláznivého pracovného kolotoča. „Pracovala som v nadnárodnej korporácii, ktorá prechádzala krízou, a tak sa vedenie rozhodlo znižovať stavy. Urobila som všetko pre to, aby som si prácu udržala. Chcela som všetkým dokázať, že aj čerstvá mamina toho dokáže veľa. Pracovala som na 120 percent, hoci Saška bola náročné bábätko. Unavená som bola ešte pred príchodom do práce,“ spomína si príjemná tridsiatnička na prvé príznaky zdravotných problémov.
- Diagnostické metódy
Prítomnosť helikobakterovej infekcie môže byť potvrdená viacerými metódami:
- test zo stolice: jeden z primárnych testov zameraný na prítomnosť antigénov baktérie Helicobacter pylori v stolici;
- odber krvi: určuje prítomnosť antigénov baktérie Helicobacter pylori v krvi, ide o najmenej presný test;
- dychový ureázový test: pije sa džús spolu s ureou; ak máte infekciu, pri kontakte roztoku s baktériou Helicobacter pylori sa v žalúdku uvoľní uhlík, množstvo uvoľneného uhlíka sa zmeria fúknutím do vrecúška;
- gastroskopia: patrí medzi invazívne metódy.
Endoskopia s odberom vzoriek, dychový test a stanovenie zo stolice sú rovnako presné diagnostické metódy.
V priebehu dvoch mesiacov rapídne schudla. „Najprv som sa z toho tešila. Po pôrode som ešte nebola v ideálnej forme, no postupne som cítila, že voľačo nie je v poriadku. Bolel ma žalúdok, na jedlo som vôbec nemala chuť, jedla som ako vrabec a bola som neustále unavená,“ priznáva. Na prvý pohľad bola príčina jasná: hormonálne zmeny po pôrode, vysoké pracovné tempo, stres v práci a popritom ďalšia šichta doma s malým bábätkom.
Janin partner pracoval v zahraničí a so starostlivosťou o dieťatko Jane pomáhala len mama. Práve tá začala biť na poplach. „Vravela mi, že sa jej strácam pred očami. Na jej impulz som sa vybrala za všeobecnou lekárkou. Žalúdok ma bolel čoraz viac, aj po vypití pohára vody som mala pocit, akoby ma niekto zvnútra rezal žiletkou, bola som taká nafúknutá, až sa ma známi pýtali, či nečakáme druhé dieťatko,“ vymenováva príznaky helikobakterovej infekcie.
Pokračovanie na ďalšej strane...