Divertikulová choroba je jedno z najčastejších ochorení tráviaceho traktu v rozvinutých krajinách. Nechtiac ju zviditeľnil bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorého takmer pripravila o život.
- Ako sa prejavuje zápal divertikulu čreva?
- väčšinou silné bolesti v ľavej časti podbrušia,
- zápcha alebo hnačka,
- krvácanie,
- nevoľnosť, vracanie, horúčka,
- búšenie srdca alebo zadržiavanie moču.
Divertikul je vydutie steny hrubého čreva vo veľkosti hrášku až čerešne, väčšinou s priemerom 1 až 2 cm. Existujú vrodené alebo získané divertikuly. Môžu sa objaviť v ktorejkoľvek časti čreva, získané divertikuly sa však až v 90 percentách prípadov objavujú vo väčšom množstve v hrubom čreve v ľavej časti podbruška. Keď sa raz divertikul objaví, ostáva navždy, bez možnosti návratu do pôvodného stavu a vzniká divertikulová choroba – divertikulóza. Našťastie, len približne u 30 percent ľudí s vytvorenými divertikulami sa objavia symptómy, väčšina ostáva bez príznakov.
Ako divertikuly vznikajú? Výživa chudobná na vlákninu môže spôsobovať chronickú zápchu s nepravidelnou suchou a tvrdou stolicou. Transport v hrubom čreve je teda sťažený, črevo sa musí silnejšie zvierať, sťahovať a vytvoriť silnejší tlak. Takto sa na oslabených miestach črevnej steny môžu vytvárať dutiny, čo sú divertikuly. Ochorenie ohrozuje rovnako mužov i ženy, nižšie riziko majú vegetariáni, ktorých strava obsahuje dostatok vlákniny. Výskyt divertikulovej choroby rastie aj so zvyšujúcim sa vekom. Vo veku 60 rokov sa divertikul objaví u každého tretieho človeka.
Článok pokračuje na ďalšej strane.